74 մասնագիտությունների տեր անձինք ՌԴ քաղաքացիություն կստանան հեշտացված կարգով
ՌԴ Արդարադատության նախարարությունը հաստատել է Աշխատանքի նախարարության հրամանը՝ արտասահմանցիների մասնագիտությունների ցուցակի վերաբերյալ, որն իրավունք է տալիս նրանց ՌԴ քաղաքացիություն ստանալ հեշտացված համակարգով, գրում է Известия թերթը։
Սկզբում ցուցակը բաղկացած էր 211 մասնագիտություններից, որոնց թվում էին՝ մարզիչներ, պանրագործներ, պարուսույցներ և դաստիարակներ, սակայն վերջնական տեսքով այն կազմված է 74 մասնագիտությունից։
Այժմ քաղաքացիություն ստանալու համար արտոնություններ ստանալու հույս կարող են ունենալ, օրինակ, բժիշկները, ինժեներները, փականագործները, էլեկտրատեխնիկները, ինչպես նաև մաթեմատիկոսները։ Նրանք պետք է աշխատեն իրենց մասնագիտությամբ 3 տարի, որից հետո կկարողանան դիմել քաղաքացիություն ստանալու համար:

Специалистам по 74 профессиям будет легче получить гражданство РФ
Минюст России утвердил приказ Минтруда о перечне профессий для иностранцев, дающих им право на получение гражданства России по упрощенной схеме, передает Известия.Таким образом Минтруда хочет закрыть наиболее проблемные вакансии на рынке специалистов.
Первоначально список состоял из 211 профессий, среди которых были тренеры, сыроделы, хореографы и воспитатели, однако в окончательном виде он "усох" до 74.
Теперь на льготы при получении гражданства могут рассчитывать, например, медики, инженеры, слесари, станочники различных специальностей,  элетромонтажники, а также математики и директора по экономике. Они должны будут отработать по специальности 3 года, после чего смогут запросить гражданство. Эксперты считают эту меру полезной, но говорят, что она затронет лишь небольшой круг иностранцев.