Էրդողանը մտադիր չէ դադարեցնել քրդերի կոտորածը
Թուրքիայում քաոսային իրավիճակը շարունակվում է: Թուրքական իշխանությունները ռմբակոծում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դիրքերն, իսկ PKK-ի զինյալներն իրենց հերթին շարունակում են հարձակումներ գործել թուրքական անվտանգության ուժերի վրա:Ասվածի վերջին օրինակը թուրքական օդուժի կողմից Թուրքիայի հարավարևելյան նահանգներում տեղակայված PKK-ի դիրքերի ռմբակոծումն է, որին ի պատասխան` PKK-ն սպանեց 3 թուրք ոստիկան: Ընդհանուր առմամբ հուլիսի 20-ից հետո քուրդ զինյալներն ավելի քան 20 անվտանգության աշխատակից են սպանել: Իսկ թուրքական ռմբակոծությունների հետևանքով սպանված քուրդ զինյալների թիվը վաղուց արդեն գերազանցում է 260-ը:
Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպական Միությունը կոչ են արել Թուրքիային «զսպվածություն դրսևորել» քուրդ զինյալների դեմ ինտենսիվ ռմբակոծություններ իրականացնելիս` միաժամանակ ընդգծելով, որ Անկարան իրավունք ունի պաշտպանվելու PKK-ի հարձակումներից, հայտնում է The Voice of America-ն:  Սակայն ԵՄ-ի ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը նշել է, որ թուրքական պատասխանը պետք է «համաչափ լինի և որևէ կերպ չվտանգի քաղաքական երկխոսությունը»:  ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կոչ է արել PKK-ին «հրաժարվել բռնությունից և վերադառնալ բանակցությունների»:
Հարձակումները դադարեցնելու կոչ են արել նաև Թուրքիայի երկու ընդդիմադիր ուժերը` Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցությունը և քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը: ԺՀԿ-ն հայտարարել է, որ ահաբեկչությունն անընդունելի է. «PKK-ն պետք է անմիջապես վայր դնի զենքը: Իսկ պետությունն էլ իր մասը պետք է անի: Չի կարելի զենքը ձեռքին խաղաղություն պահանջել»:
Իր հերթին քրդական կուսակցությունը մեղադրել է Թուրքիայի նախագահին և Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը երկրում լարվածություն առաջացնելու համար` նշելով, որ ԱԶԿ-ի նպատակն է միայնակ կառավարություն ձևավորել: «Երկու կողմերն էլ պետք է հրաժարվեն զենքից: Գործողությունները պետք է դադարեցվեն, իսկ PKK-ն պետք է դադարեցնի հարձակումները», - հայտարարել է Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը:
Միաժամանակ քրդական կուսակցության համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշը հայտարարել է, որ PKK-ն ստացել է զենքը վայր դնելու կոչը, և վերջինիս եվրոպական աղբյուրներն արդեն հայտարարել են, որ PKK-ն պատրաստ է բանակցություններ սկսել:
Սակայն նման իրավիճակում ամենևին էլ իրատեսական չէ ակնկալել, որ բանակցությունները մոտ ապագայում կվերակնագնվեն: Արդեն բոլորի համար ակնհայտ է, որ Թուրքիան, օգտագործելով ԻՊ-ի դեմ պայքարի պատրվակը, իսկական արշավ է սկսել տարածաշրջանի քրդերի դեմ` ունենալով իր հեռահար նպատակները: Սա նշանակում է, որ Էրդողանի վարչակազմը չի դադարեցնելու իր գործողությունները, քանի դեռ չի լուծել այս գործողությունները հիմքում դրված խնդիրները:

Эрдоган не намерен прекращать резню курдов
Хаос в Турции продолжается. Турецкие власти бомбят позиции Рабочей Партии Курдистана (PKK), в свою очередь, боевики PKK продолжают атаки на сотрудников сил безопасности. Reuters сообщает, что турецкие военные самолеты бомбят позиции PKK в юго-восточных провинциях страны. В результате действий PKK трое  полицейских было убито. В целом с 20 июля курдские боевики убили более 20 сотрудников сил безопасности. А число курдских боевиков, которые погибли в результате турецких авиаударов, давно уже превысило 260 человек.
США и Европейский Союз призвали Турцию "проявлять сдержанность" при проведении интенсивных бомбардировок против курдских сил, одновременно отмечая, что Анкара имеет право защищать себя от нападений PKK, отмечает The Voice of America. Тем не менее, комиссар по вопросам расширения ЕС Йоханнес Хан подчеркнул, что "турецкий ответ должен быть пропорциональным". В свою очередь, Госдепартамент США призвал PKK "отказаться от насилия и вернуться за стол переговоров".
Турецкие оппозиционные партии также призвали PKK прекратить атаки, сообщает турецкий Hurriyet. Народно-республиканская партия заявила, что терроризм неприемлем: "PKK должна немедленно сложить оружие. А государство должно сделать свою часть. Нельзя требовать мир с оружием в руках".
В свою очередь курдская Партия Демократии народов обвинила президента Турции и Партию Справедливости и развития в эскалации ситуации в стране, отметив, что целью Эрдогана является формирование правительства в одиночку. "Обе стороны должны отказаться от насилия. Операции должны быть прекращены, а PKK должен прекратить атаки", - заявила курдская партия.
Одновременно сопредседатель этой партии Демирташ заявил, что PKK получил призыв сложить оружие, кроме этого, европейские источники PKK уже заявили, что PKK готов начать переговоры.
Однако в этой ситуации нереалистично ожидать, что переговоры между турецкими властями и PKK начнутся в ближайшем будущем. Уже всем ясно, что Турция использует борьбу против Исламского Государства для осуществления своей компании против курдов в регионе, имея свои долгосрочные цели. Это означает, что Эрдоган не намерен прекращать свои действия до тех пор, пока не решил основные проблемы своей страны.