Էրդողանը մտադիր չէ դադարեցնել քրդերի կոտորածը
Թուրքիայում քաոսային իրավիճակը շարունակվում է: Թուրքական իշխանությունները ռմբակոծում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դիրքերն, իսկ PKK-ի զինյալներն իրենց հերթին շարունակում են հարձակումներ գործել թուրքական անվտանգության ուժերի վրա:Ասվածի վերջին օրինակը թուրքական օդուժի կողմից Թուրքիայի հարավարևելյան նահանգներում տեղակայված PKK-ի դիրքերի ռմբակոծումն է, որին ի պատասխան` PKK-ն սպանեց 3 թուրք ոստիկան: Ընդհանուր առմամբ հուլիսի 20-ից հետո քուրդ զինյալներն ավելի քան 20 անվտանգության աշխատակից են սպանել: Իսկ թուրքական ռմբակոծությունների հետևանքով սպանված քուրդ զինյալների թիվը վաղուց արդեն գերազանցում է 260-ը:
Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպական Միությունը կոչ են արել Թուրքիային «զսպվածություն դրսևորել» քուրդ զինյալների դեմ ինտենսիվ ռմբակոծություններ իրականացնելիս` միաժամանակ ընդգծելով, որ Անկարան իրավունք ունի պաշտպանվելու PKK-ի հարձակումներից, հայտնում է The Voice of America-ն:  Սակայն ԵՄ-ի ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը նշել է, որ թուրքական պատասխանը պետք է «համաչափ լինի և որևէ կերպ չվտանգի քաղաքական երկխոսությունը»:  ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կոչ է արել PKK-ին «հրաժարվել բռնությունից և վերադառնալ բանակցությունների»:
Հարձակումները դադարեցնելու կոչ են արել նաև Թուրքիայի երկու ընդդիմադիր ուժերը` Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցությունը և քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը: ԺՀԿ-ն հայտարարել է, որ ահաբեկչությունն անընդունելի է. «PKK-ն պետք է անմիջապես վայր դնի զենքը: Իսկ պետությունն էլ իր մասը պետք է անի: Չի կարելի զենքը ձեռքին խաղաղություն պահանջել»:
Իր հերթին քրդական կուսակցությունը մեղադրել է Թուրքիայի նախագահին և Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը երկրում լարվածություն առաջացնելու համար` նշելով, որ ԱԶԿ-ի նպատակն է միայնակ կառավարություն ձևավորել: «Երկու կողմերն էլ պետք է հրաժարվեն զենքից: Գործողությունները պետք է դադարեցվեն, իսկ PKK-ն պետք է դադարեցնի հարձակումները», - հայտարարել է Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը:
Միաժամանակ քրդական կուսակցության համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշը հայտարարել է, որ PKK-ն ստացել է զենքը վայր դնելու կոչը, և վերջինիս եվրոպական աղբյուրներն արդեն հայտարարել են, որ PKK-ն պատրաստ է բանակցություններ սկսել:
Սակայն նման իրավիճակում ամենևին էլ իրատեսական չէ ակնկալել, որ բանակցությունները մոտ ապագայում կվերակնագնվեն: Արդեն բոլորի համար ակնհայտ է, որ Թուրքիան, օգտագործելով ԻՊ-ի դեմ պայքարի պատրվակը, իսկական արշավ է սկսել տարածաշրջանի քրդերի դեմ` ունենալով իր հեռահար նպատակները: Սա նշանակում է, որ Էրդողանի վարչակազմը չի դադարեցնելու իր գործողությունները, քանի դեռ չի լուծել այս գործողությունները հիմքում դրված խնդիրները:

Erdogan Does Not Want to Stop the Kurdish Massacre
Turkey is still involved in the chaotic situation. Turkish warplanes hit Kurdish rebel targets in southeastern Turkey, in its turn, PKK continues attacks on Turkish security forces. Turkish F-16 jets carried out a 35-minute assault on Kurdistan Workers' Party targets near the border with Iraq, Reuters reports. PKK responded with the killing of three soldiers.
At least 19 Turkish security forces have been killed by PKK since July 20. The number of Kurdish rebels killed as a result of Turkish airstrikes is more than 260.
On Tuesday the European Union and the US urged Turkey to show restraint in its intensive air bombardment against Kurdish rebels, The Voice of America says. At the same time they stressed that Ankara had a right to defend itself against attacks staged by PKK. But the EU's enlargement commissioner, Johannes Hahn, said the Turkish response "must be proportionate, targeted and by no means endanger the democratic political dialog." The U.S. State Department called on the PKK to "renounce violence and re-engage in talks" with Turkey.
Two of Turkey’s opposition parties - Republican People’s Party (CHP) and Kurdish Peoples’ Democratic Party (HDP), also called on PKK to end its attacks, Hurriyet reports. Terrorism can never be acceptable, CHP deputy parliamentary leader said. "No peace can be demanded with weapons in hand, he stressed." The PKK should immediately drop weapons and adopt the language of peace. And the state should do its part."
In his turn Kurdish party blamed President Recep Tayyip Erdogan and the Justice and Development Party (AKP) for causing tension in the country in the name of becoming a single-party government again. "Both sides should remove their hands from the triggers of their weapons. The operations should cease and the PKK should end its attacks," HDP said.
At the same time HDP co-chair Selahattin Demirtas said PKK has received its message for a ceasefire, citing a European-based PKK senior figure as saying the PKK were ready to sit down for negotiations if the dialogue was restarted.
But it is not realistic at all to expect the negotiations to resume in the visible future. It is already clear that Turkey is using the idea of fighting against Islamic State as a pretext and started a real campaign against Kurds in the region. This means Erdogan will not end his attacks on Kurds as long as his long term goals are not met.