Իրաքյան Քուրդստանում չեն կարողանում նախագահ ընտրել
Իրաքյան Քուրդստանում լրջագույն ներքաղաքական ճգնաժամ է հասունանում: Պատճառը քրդական ինքնավարության ղեկավար Մասուդ Բարզանիի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտն է: Նշենք, որ Բարզանին այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2005 թվականից: Նույն թվականին Իրաքյան Քուրդստանի խորհրդարանը, որտեղ մեծամասնություն է կազմում Բարզանի Քուրդստանի դեմոկրատական կուսակցությունը, օրենք ընդունեց, որի համաձայն նախագահը կարող է միայն մեկ անգամ վերընտրվել: 2013 թվականին, երբ ավարտվեց Բարզանիի պաշտոնավարման ժամկետը, Իրաքյան Քուրդստանի խորհրդարանը 2 տարով երկարաձգեց այն: Նույն հոդվածում նաև նշվում էր, որ Բարզանիի պաշտոնավարման ժամկետը երկրորդ անգամ չի կարող երկարաձգվել:
Այսօր այդ ժամկետն ավարտվում է, և Բարզանիի կուսակցությունը պնդում է, որ ընտրությունների բացակայության պայմաններում այն պետք է երկարաձգվի ևս 2 տարով: Կուսակցության կարծիքով այս պահին ընտրությունների անցկացումը նպատակահարմար չէ̦ քանի որ Իրաքյան Քուրդստանը պատերազմական վիճակում է գտնվում: Թեև 2005 թվականին ընդունված նախագահական օրենքի համաձայն, եթե նախագահի պաշտոնը թափուր է մնում, ինքնավար շրջանի նախագահությունը պետք է ստանձնի խորհրդարանի խոսնակը, իսկ նախագահական ընտրություններն էլ պետք է անցկացվեն 60 օրվա ընթացքում: Խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնն այս պահին զբաղեցնում է ընդդիմադիր Գորան շարժման ներկայացուցիչը: Այս շարժումը խորհրդարանում ներկայացված երկրորդ ուժն է Բարզանիի կուսակցությունից հետո:
Այս տարաձայնություններին վերջ տալու համար Իրաքյան Քուրդստանի Դատական խորհուրդը, որը քրդական շրջանի գերագույն դատական իշխանությունն է, հայտարարություն է տարածել, որի համաձայն Բարզանիի նախագահության ժամկետը 2 տարով երկարաձվել է: Սակայն, ինչպես նշում է Al-Jazeera-ն, Գորան շարժումը հայտարարել է, որ այս որոշումն անօրինական է:
Իր հերթին, Բարզանին ավելի վաղ կոչ է արել արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնել, եթե քաղաքական ուժերը չկարողանան համաձայնության գալ, գրում է Ekurd Daily պարբերականը: Բարզանին նշել է, որ ԱՄՆ և եվրոպական երկրներ կատարած իր վերջին այցերը անկախության հույս են ներշնչում, իսկ ներկա ճգնաժամը լրջորեն սպառնում է քրդական ինքնավարության անկախության ձգտումներին:
Ինչպես նշում է Al-Monitor-ը, նախագահն այս պահին ամենաազդեցիկ պաշտոնյան է Իրաքյան Քուրդստանում, ում ձեռքում է կենտրոնացված ողջ գործադիր իշխանությունը: Քրդական համակարգում, որը համարվում է նախագահական կամ կիսանախագահական, խորհրդարանը շատ քիչ լիազորություններ ունի:
Հետևաբար, նման անկայուն իրավիճակում, երբ Իրաքյան Քուրդստանը մի կողմից պայքարում է ԻՊ-ի առաջխաղացման դեմ, մյուս կողմից, դեռևս վերջնականորեն չի կարողանում հարթել իր տարաձայնությունները Բաղդադի կառավարության հետ, նման քաղաքական ճգնաժամը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ քրդական շրջանի համար: Ի վերջո, պետք է փաստել, որ Բարզանիի ղեկավարության ներքո քրդական զինված ուժերը` փեշմերգան, Իրաքի տարածքում ծայրահեղական խմբավորումների դեմ պայքարող ամենարդյունավետ ուժն են դարձել: Բացի այդ, Բարզանին իր նախագահության տարիներին մեծապես բարձրացրել է քրդական շրջանի միջազգային հեղինակությունը` հարաբերություններ հաստատելով արևմտյան և տարածաշրջանային երկրների, այդ թվում նաև Թուրքիայի հետ:

Иракский Курдистан не может выбрать президента
В Иракском Курдистане назревает серьезный политический кризис. Причина его в том, что срок президентства лидера автономного региона Масуда Барзани подошел к концу. Отметим, что Барзани занимает эту должность с 2005 года. В том же году парламент Иракского Курдистана, в котором большинство мест принадлежит партии Барзани – Демократической партии Курдистана - принял закон, согласно которому президент может быть переизбран только один раз. В 2013 году, когда завершился срок президентства Барзани, парламент региона продлил его на два года. В той же статье отмечалось, что срок полномочий Барзани не может быть продлен во второй раз.
Сегодня срок президенства Барзани истек, однако из-за военных действий проведение выборов в Иракском Курдистане невозможно, и партия Барзани настаивает на том, что правление их лидера должно быть продлено еще да два года. Хотя, согласно закону, принятому в 2005 году, если президентское кресло остается вакантным, то это место занимает спикер парламента, а выборы должны быть организованы в течение 60 дней. На данный момент спикером парламента является представитель оппозиционного движения "Горан". Это - вторая сила в парламенте после партии Барзани.
Чтобы положить конец спорам, Судебный Совет Курдистана, высшая судебная власть в регионе, продлил срок президента Курдистана Масуда Барзани еще на два года с теми же полномочиями. Однако движение "Горан" заявило, что данное решение является не легитимным, сообщает Al-Jazeera.
В свою очередь Барзани призвал провести внеочередные выборы, если политические партии не смогут прийти к консенсусу, отмечает Ekurd Daily. Барзани заявил, что его последние визиты в США и европейские страны внушают надежду на независимость Иракского Курдистана. По его словам, нынешний политический кризис угрожает стремлениям курдского региона приобрести независимость.
Как отмечает Al-Monitor, на данный момент президент является самым влиятельным деятелем в курдском регионе. В его руках сконцентрирована вся исполнительная власть. В рамках курдской системы, которая считается президентской или полупрезидентской, парламент не имеет больших полномочий.
Соответственно, в таких нестабильных условиях, когда, с одной стороны, Иракский Курдистан воюет против Исламского Государства, а с другой стороны, не может окончательно решить свои проблемы  с центральным правительством Багдада, такой кризис может иметь самые печальные последствия.
В конце концов, следует отметить, что под правлением Барзани курдские военные отряды – пешмерга – стали единственной силой в Ираке, которая смогла наиболее эффективно действовать против ИГ. Кроме того, Барзани за годы своего правления значительно поднял международную репутацию курдского региона, установив отношения как с западными, так и региональными странами, в том числе с Турцией.