Թուրքիան իսկական պատերազմ է մղում PKK-ի դեմ
Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը (PKK) Թուրքիայի Դերսիմ նահանգն ինքնավար է հռչակել՝ անցակետեր հիմնելով գլխավոր ավտոճանապարհին: Քրդական Rudaw կայքում տեղադրված տեսանյութում PKK-ի զինյալներից մեկն ասում է, որ իրենք իրացնում են իրենց ինքնորոշման իրավունքը:
Թուրքական իշխանությունների և PKK-ի միջև ընթացող բախումներն իսկական պատերազմի են վերածվում: Թուրքական Hurriyet-ը, հղում կատարելով պետական Anadolu գործակալությանը, հայտնում է, որ վերջին 4 շաբաթների ընթացքում թուրքական ուժերը հյուսիսային Իրաքում և Թուրքիայի հարավարևելյան շրջաններում PKK-ի 771 զինյալ են սպանել: Նրանցից 430-ը սպանվել է Իրաքում թուրքական օդուժի հարվածների արդյունքում, իսկ 260-ը սպանվել է Թուրքիայում՝ ցամաքային գործողությունների ժամանակ: Հիշեցնենք, որ թուրքական իշխանությունների գործողությունները սկսվել են հուլիսի 24-ին, երբ Անկարան հայտարարեց միաժամանակ Իսլամական պետության և PKK-ի դեմ հակաահաբեկչական միջոցառումների մեկնարկի մասին:
Հատկանշական է, որ թուրքական տասնյակ ավիահարվածներից միայն 3-ն են ուղղված եղել ԻՊ-ի դեմ, ինչն ապացուցում է այն վարկածը, որ թուրքական ղեկավարության իրական թիրախը PKK-ն է, այլ ոչ թե ԻՊ-ն, որին թուրքական իշխանություններն ուղղակի և անուղղակի զգալի աջակցություն են տրամադրել:
Ստեղծված իրավիճակում վերլուծաբանները կարծում են, որ Թուրքիա-PKK հարաբերությունների սրումը վերջնական խաչ է քաշում խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա:
Ի դեպ, Միացյալ Նահանգները դեռևս հրաժարվում է միջամտել Թուրքիա-PKK առճակատմանը: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, PKK-ի ռազմական ղեկավարներից մեկը կոչ էր արել ԱՄՆ-ին միջնորդել` ընդգծելով, որ համապատասխան երաշխիքների դեպքում քրդերը կընդունեն ԱՄՆ-ի միջնորդական դերակատարումը: PKK-ի ղեկավարը նաև նշել է, որ PKK-ն ուղղակի և անուղղակի կապեր է պահպանում ԱՄՆ-ի հետ: Սակայն օրերս ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Ջոն Քիրբին հերքել է PKK-ի հետ որևէ կապի առկայությունը: «Մենք PKK-ի հետ որևէ ուղղակի կամ անուղղակի բանակցություններ չենք վարում: Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել, PKK-ն ահաբեկչական կազմակերպություն է», - ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցչի խոսքերը մեջբերում է Al-Monitor-ը: Չնայած նման հայտարարությանը, վաղուց արդեն հայտնի է, որ ամերիկյան վարչակազմը Սիրիայում ԻՊ-ի դեմ պայքարի շրջանակներում համագործակցում է PKK-ի սիրիական թևի` Դեմոկրատական միություն կուսակցության հետ:

Турция-РКК: настоящая война
Рабочая партия Курдистана (PKK) объявила Дерсим (юго-восток Турции) автономным регионом, установив там контрольно-пропускные пункты на главной дороге. В видеоматериале, размещенном на сайте курдского агентства Rudaw, боевик PKK заявляет, что таким образом они осуществляют свое право на самоопределение.
Между тем, столкновения между турецкими властями и PKK перерастают в настоящую войну. Турецкий Hurriyet со ссылкой на Anadolu сообщает, что за последние 4 недели турецкие силы убили 771 боевиков PKK. 430 из них были убиты в результате авиаударов турецких сил на севере Ирака, а 260 – во время наземной операции турецких военных в юго-восточных провинциях Турции. Напомним, что антикурдские действия турецких властей начались 24 июля, когда Анкара заявила о начале антитеррористической войны против Исламского Государства и PKK.
Примечательно, что из десятков турецких авиаударов только три были направлены против ИГ. Этот факт в очередной раз подтверждает версию аналитиков о том, что настоящей мишенью турецкого руководства является PKK, а не ИГ.
В сложившихся обстоятельствах эксперты полагают, что данное напряжение отношений между Турцией и PKK окончательно сводит на нет мирный процесс между турками и курдами.
Интересно, что США пока что отказываются вмешиваться в противостояние сторон. Ранее мы сообщали, что один из военных руководителей PKK заявил, что курды готовы вернуться к переговорам при посредничестве США, если будут соответствующие гарантии. Курдский лидер также отметил, что PKK поддерживает прямые и косвенные связи с США. Однако представитель Госдепартамента США Джон Кирби отверг наличие связей с PKK. "Мы не ведем никаких переговоров с PKK. Наша позиция не изменилась. PKK является террористической организацией", - слова Кирби цитирует Al-Monitor. Однако всем давно известно, что американский режим в рамках борьбы против ИГ сотрудничает с сирийским крылом PKK.