ԵԽԽՎ-ն բացահայտ ադրբեջանամետ դիրքորոշում է դրսևորում. Դավիթ Բաբայան
ԵԽԽՎ-ն բավական բացահայտ ադրբեջանամետ դիրքորոշում է դրսևորում: Այս մասին հայտարարել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի և ԵԽԽՎ ներկայացուցիչ Մելիցա Մարկովիչի հանդիպումը:
«Ադրբեջանում վերջին ժամանակներս սարսափելի բաներ են կատարվում մարդու իրավունքների ոլորտում: ԵԽԽՎ-ն կառույց է, որը կոչված է արձագանքել, նրա պասիվ կեցվածքը նշանակում է, որ Ադրբեջանը նորից անցել է իր կողմից վաղուց մշակված խավիարային դիվանագիտության ռազմավարությանը՝ օգտագործելով եվրոպացի պաշտոնյաների գաստրոնոմիական նախընտրությունները»,-ասել է Դավիթ Բաբայանը:
Մեկնաբանելով Սարսանգի ջրամբարի և «Ադրբեջանի սահմանամեձ բնակավայրերի բնակիչներին միտումնավոր խմելու ջրից զրկելու մասին » Մամեդյարովի հայտարարությունը՝ Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը չի կարող թույլ տալ, որ թշնամաբար տրամադրված պետությունը հնարավորություն ստանա ոտնձգություն կատարել Հայաստանի ու Անցախի ջրային անվտանգության նկատմամբ: Նա հիշեցրել է, որ Քարվաճառից սկիզբ են առնում գետեր, որոնք լցվում են Սևանա լիճը, և դրանք ապահովում են Հայաստանի ջրային պաշարների 80 տոկոսը:
«Ինչ վերաբերում է Սարսանգի ջրամբարին, ապա պաշտոնապես Ստեփանակերտը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է կարգավորել ջրային պաշարների հարցը, բայց սկզբում անհրաժեշտ են վստահությունն ամրապնդող միջոցոռումներ: Մեզ համար հարցի լուծումը հնարավոր է միայն պարիտետային սկզբունքով»,-ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ այժմ Բաքվում է ԵԽԽՎ զեկուցող Միլիցա Մարկովիչը, ում այցի նպատակը «Ադրբեջանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին միտումնավոր խմելու ջրից զրկելու մասին»  վերտառությամբ զեկույցի պատրաստումն է:

Davit Babayan: Stepanakert is Ready to Regulate the Issue of Water Resources, but Measures on Strengthening Trust are Needed First
"Horrible things have recently been going on in Azerbaijan in terms of human rights. PACE is an institution, which is called to react; the passive regime of its reaction means that Azerbaijan is again resorting to its developed strategy of caviar diplomacy, using  the gastronomical preferences of the European officers," Nagorno-Karabakh President (NKR) spokesman Davit  Babayan in an interview with News.am.
Commenting on the statement regarding the Sarsang Reservoir and "depriving the residents of Azerbijan’s border villages of potable water," Babayan stressed the Armenian side cannot allow an unfriendly state to get the opportunity of encroaching on the water security of Armenia and Karabakh.
Babayan also said the rivers, which flow into Armenia’s Lake Sevan and provide 80% of the country’s water resources, spring from Karvachar.
"As to Sarsang, the official Stepanakert has repeatedly stated that it’s ready to regulate the issue of water resources, but measures on strengthening trust are needed first. The solution of the issue is possible for us only on the basis of equality," Babayan said