Թուրք-քրդական բախումներ արդեն Եվրոպայում
Թուրքական իշխանությունների հրահրած պայքարը Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դեմ դուրս է գալիս Թուրքիայի սահմաններից` տարածվելով ոչ միայն հարևան երկրներում, այլ նաև Եվրոպայում: Գերմանիայի մի շարք քաղաքներում` Ֆրանկֆուրտում, Շտուտգարտում, Բեռլինում, արյունալի բախումներ են գրանցվել թուրքերի և քրդերի միջև, որոնց արդյունքում տասնյակ մարդիկ են վիրավորվել: Ինչպես տեղեկացնում է Kurdistan.ru կայքը, ոստիկանությունը ստիպված է եղել արցունքաբեր գազ կիրառել՝ բռնությունը դադարեցնելու համար:
Նշենք, որ Գերմանիայում տարբեր տվյալներով շուրջ երկու միլիոն թուրք և մեկ միլիոն քուրդ է բնակվում: Վերջիններիս զգալի մասը Գերմանիայում հայտնվել է մերձավորարևելյան, հատկապես սիրիական հակամարտությունից փախչելու արդյունքում:
Գերմանիայում քրդերի և թուրքերի միջև բախումները սաստկացան այն բանից հետո, երբ թուրքական իշխանությունները հայտարարեցին Ջիզրայում պարետային ժամ մտցնելու և լարվածության գոտում «ահաբեկիչների զտումներ իրականցնելու մասին»: Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարը հայտարարեց, որ գործողության արդյունքում PKK-ի 32 զինյալ է սպանվել և միայն մեկ խաղաղ բնակիչ: Սակայն քրդական ուժերը պնդում են, որ ավելի քան երկու տասնյակ խաղաղ բնակիչ է սպանվել, այդ թվում՝ երեխաներ:
Հատկանշական է, որ Բեռլինում «Գորշ գայլեր» թուրքական ծայրահեղ ազգայնական կազմակերպության հետ կապված ավելի քան 100 թուրքեր բախումների մեջ են մտել քրդերի հետ: Նշենք, որ «Գորշ գայլերը» (Bozkurt) ամենահայտնի թուրք ազգայնական կազմակերպություններից է, որը եվրոպական երկրներում հիմնականում գործում է սպորտային և մշակութային կազմակերպությունների միջոցով: Թուրք-քրդական բախումներում «Գորշ գայլերի» ներգրավվածությունն ապացուցում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ակտիվացնում է ազգայնական զանգվածներին քրդերի դեմ: Դրա վառ ապացույցն է նաև այն հանգամանքը, որ Թուրքիայի ողջ տարածքում ազգային փոքրամասնություների դեմ ոնտձգություններ են գրանցվում ազգայնականների կողմից:
Նման պայմաններում խաղաղություն հաստատելու հույսերն աստիճանաբար մարում են` թեև միջազգային կառույցները շարունակում են հայտարարել բռնությունը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին: Մասնավորապես, Եվրոպայի խորհուրդը կոչ է արել դադարեցնել Ջիզրայում լարվածությունը: «Ես կոչ եմ անում իշխանություններին ապահովել անկախ դիտորդների մուտքը Ջիզրա՝ պարզաբանելու այն տեղեկություններն, որ այդ քաղաքում թուրքական անվտանգության ուժերը ոտնահարում են մարդու իրավունքները», - հայտարարել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մույժնիեկսը: Ընդունելով PKK-ի դեմ գործողություններ իրականացնելու թուրքական իշխանությունների իրավունքը` ԵԽ հանձնակատարն ընդգծել է, որ «նման գործողությունների համաչափությունն ու օրինականությունը պետք է լավ ուսումնասիրվի»:
Թուրք-քրդական հակամարտության օրեցօր սրացումը և թուրքական իշխանությունների գործողություններում ազգայնականների մասնակցությունը գրեթե զրոյին են հավասարեցնում ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման հույսերը: Քրդական ուժերը կարծում են, որ թուրքական ղեկավարության թիրախը ոչ թե PKK-ն է, այլ երկրի խորհրդարանում քրդական ներկայացվածությունը, որի հետ Էրդողանը մտադիր չէ հաշտվել: Եվ եթե առաջիկա ընտրություններում նրան հաջողվի բացառել քրդերի ներկայությունը խորհրդարանում, գուցե քրդական կարգավորման գործընթացը կրկին գործի դրվի, իսկ «թշնամի և անջատողական» քրդերն էլ կրկին «եղբայր» դառնան:

Война Турция-PKK распространилась и на Европу
Война, которую турецкие власти спровоцировали против Рабочей Партии Курдистана (PKK), выходит за пределы Турции, распространяясь не только на соседние страны, но и на Европу. Ожесточенные столкновения между этническими турками и курдами имели место во Франкфурте, Штутгарте и столице Германии, Берлине. Десятки людей были ранены, сообщает Kurdistan.ru. Полиции пришлось использовать перцовый газ, чтобы остановить насилие.
Отметим, что в Германии проживает около двух миллионов этнических турок и около половины этого числа курдов, большая часть которых оказалась в Германии в результате ближневосточных конфликтов. Напряженность между этническими курдами и турками в Германии достигла точки кипения после того, как турецкое правительство ввело комендантский час в районе Джизра. Турецкие военные говорят, что проводят зачистку в зоне напряженности. По словам министра внутренних дел Турции, в Джизре были убиты до 32 боевиков PKK  и только 1 гражданское лицо. Однако курдские  силы утверждают, что число погибших гражданских лиц достигает 21, в том числе погибли дети.
Примечательно, что в Берлине около 100 турков, связанных с "Серыми волками", устроили столкновения с курдами. Напомним, что "Серые волки" одна из самых известных турецких националистических организаций, которая действует в европейских странах посредством спортивных и культурный организаций. Причастнось "Серых волков" к данным столкновениям подтверждает опасения некоторых аналитиков о том, что президент Турции Тайип Эрдокан активизирует националистические группы против курдов. Данное утверждения доказывает и тот факт, что по всей территории Турции националисты нападают на представителей национальных меньшинств.
В таких условиях Совет Европы призвал к сокращению напряженности в районе Джизра на юго-востоке Турции. "Я призываю власти обеспечить немедленный доступ независимых наблюдателей к Джизре для того, чтобы развеять слухи о нарушениях прав человека, совершаемых силами безопасности", говорится в заявлении Нилса Муйжниекса, комиссара Совета Европы по правам человека. Признавая право турецких властей на проведение антитеррористических операций, он также подчеркнул, что "пропорциональность и законность таких операций всегда должны быть очень тщательно изучены властями и судами".
Растущая эскалация турецко-курдского конфликта, а также вовлеченность в действия турецких властей националистических сил сводят к нулю надежды на мирное разрешение кризиса. Курдские силы уверены, что целью турецких властей является не сама Рабочая Партия Курдистана, а курдское представительство в парламенте страны, с которым Эрдоган не намерен мириться. И если в результате предстоящих парламентских выборов ему удастся исключить курдское представительство в парламенте, то мирный процесс снова может быть запущен, а "сепаратисты" курды снова станут "братьями" турок.