Սելահաթին Դեմիրթաշ. Էրդողանը չի ցանկանում վերսկսել քրդական հարցի լուծումը
Սեպտեմբերի 25-ին նախքան Դանիայի ԱԳ նախարար Քրիստիան Յենսենին հանդիպելը Սելահաթին Դեմիրթաշը Կոպենհագենում լրագրողներին հայտնել է, որ «հարցի լուծումը», որը պաշտոնապես սկսվել է 2013 թվականի սկզբին, սակայն դադարեցվել է այն բանից հետո, երբ Քուրդիստանի բանվորական կուսակցությունը (PKK) վերսկսեց իր զինված հակամարտությունը հուլիսին, կարող էր վերականգնվել մինչև նոյեմբերի 1-ի ընտրությունները, եթե Էրդողանը ցանկանար: Այս մասին հայտնում է  Hurriyet-ը՝  հղում կատարելով Anadolu գործակալությանը:
«Հարցի լուծումը կարող էր վերականգնվել մինչև նոյեմբերի 1-ի արտահերթ ընտրությունները, բայց նախագահ Էրդողանը փակել է դռներն ամբողջությամբ ... Էրդողանն անում է ամեն հնարավորը, որպեսզի գործընթացը չվերսկսվի», - ասել է Դեմիրթաշը:

Selahattin Demirtash: Erdogan Does not Want to Resume Kurdish "Solution Process"
Before the meeting with Danish Foreign Minister Kristian Jensen on September 25 Selahattin Demirtash told reporters in Copenhagen that the "solution process", officially started in early 2013 but stopped after the outlawed Kurdistan Workers’ Party (PKK) renewed its armed campaign in July, could be resumed before the November 1 general election if Erdogan wanted to restart it, Hurriyet reports, referring to Anadolu Agency.
"The solution process could be revived before the November 1 general election but President Erdogan closed his doors entirely… Erdogan is doing what is necessary to not start the solution process," said Demirtas.