Սերժ Սարգսյան. Հայաստանի համար կարևոր է Իտալիայի շարունակական հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հիմնահարցում
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Իտալիայի Հանրապետության վարչապետ Մատեո Ռենցիի հետ, հայտնում են Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Սերժ Սարգսյանը և Մատեո Ռենցին քննարկել են հայ-իտալական քաղաքական երկխոսության և առևտրատնտեսական փոխգործակցության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների համագործակցությանը:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջպետական կապերը մշտապես զարգացել են փոխըմբռնման ոգով, սակայն, նրանց կարծիքով, երկու երկրների ներուժը թույլ է տալիս առավել սերտացնել երկկողմ հարաբերությունները: ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի վարչապետը կարևորել են երկու երկրների միջև կայուն քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, որին, զրուցակիցների համոզմամբ, կարող են զգալիորեն նպաստել հաճախակի փոխայցերը: Այդ համատեքստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել ս.թ. ապրիլին Իտալիա կատարած իր պաշտոնական այցը և դրա ընթացքում Նախագահ Սերջո Մատարելայի հետ ունեցած բովանդակալից ու հետաքրքիր հանդիպումը:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, թե համատեղ ջանքերով երկու երկրները կարող են որակական նոր մակարդակի բարձրացնել հայ-իտալական միջպետական հարաբերությունները, ինչպես նաև` համագործակցությունը Եվրոպական Միության շրջանակներում։
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Իտալիան Հայաստանի համար կարևոր է նաև որպես ԵՄ առաջատար երկիր, որի հետ համընդգրկուն համագործակցության զարգացումը շարունակում է ծանրակշիռ տեղ զբաղեցնել Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում։ Նախագահը հույս է հայտնել, որ Իտալիան կշարունակի աջակցել ՀՀ-ԵՄ ընթացիկ օրակարգի իրականացմանը:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է 2012թ-ից հայ-իտալական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում իր ուրույն տեղն զբաղեցնող ռազմական փոխգործակցությունը` ընդգծելով, որ ռազմական ոլորտում համագործակցությունը չի սահմանափակվում երկկողմ ձևաչափով․ անցյալ նոյեմբերից 32 հայ խաղաղապահ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի իտալական հրամանատարության ներքո ծառայություն է իրականացնում Լիբանանում, ինչը, ըստ Նախագահի, հիրավի, կարելի է համարել հայ-իտալական համագործակցության հաջողված օրինակ։
ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի վարչապետը հանդիպմանը երկուստեք կարևորել են նաև խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Նշելով, որ հայ-իտալական օրակարգի կարևորագույն բաղկացուցիչներից մեկն առևտրատնտեսական հարաբերություններն են` զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել, որ վերջին 4 տարվա ընթացքում, չնայած գլոբալ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին, երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն զգալիորեն մեծացել է: Ավելին՝ նախորդ տարվա ցուցանիշով, Իտալիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի 2-րդ առևտրային գործընկերն է (Գերմանիայից հետո): Սա, կողմերի համոզմամբ, վկայում է, որ ավելի լավ արդյունքների հասնելու լուրջ ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է ակտիվ ջանքեր ներդնել:
ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի վարչապետն անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին, այդ թվում` ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին և առկա խնդիրներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ որպես բարեկամ երկիր՝ Հայաստանի համար կարևոր է Իտալիայի շարունակական հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հիմնահարցում։

Serzh Sargsyan: Armenia Values Italy’s Stable and Balanced Position on Karabakh conflict
President Serzh Sargsyan, who has arrived in the U.S. on a working visit, had a meeting with Italy’s Prime Minister Matteo Renzi on September 28 in New York, official webpage of President reports. .
Serzh Sargsyan and Matteo Renzi discussed a broad range of issues pertaining to the political dialogue between Armenia and Italy and their trade and economic collaboration, and touched upon the two countries’ cooperation within the frames of international organizations.
The interlocutors expressed their satisfaction with the fact that Armenian-Italian interstate ties have always developed in the spirit of mutual understanding. However, they stated that the two countries’ potential allows for further intensification of bilateral relations. The RA president and Italy’ prime minister attached importance to the promotion of stable political dialogue between the two countries, to which the interlocutors are sure frequent reciprocal visits could considerably contribute. In that context, President Serzh Sargsyan warmly recalled his official visit to Italy in April this year and the meaningful and interesting meeting with President Sergio Mattarella.
Armenia’s president stressed that through concerted efforts, the two countries can elevate Armenian-Italian interstate relations, as well as their cooperation within the frames of the EU to a qualitatively new level.
Serzh Sargsyan underscored that Italy is important to Armenia also as a leading EU country, and the promotion of comprehensive cooperation with it continues to hold a serious place in Armenia’s foreign policy agenda. The president expressed the hope that Italy will continue to support the implementation of the current RA-EU agenda.
Armenia’s president placed importance on defense cooperation which has occupied a special place in the Armenian-Italian bilateral agenda since 2012, underlining that the defense cooperation is not limited to bilateral format: since last November, 32 Armenian peacekeepers have joined the UN peacekeeping forces under Italian command in Lebanon, which, according to the president, can truly be considered as a successful example of cooperation between Armenia and Italy.
At the meeting, the RA president and the Italian prime minister attached importance also to the role of parliamentary diplomacy to develop bilateral relations.
Noting that trade and economic relations are among vital components on the Armenian-Italian agenda, the interlocutors expressed satisfaction with the fact that in the last four years, despite the global financial and economic crisis, the two counties have witnessed considerable trade growth. Furthermore, according to the previous year’s indicators, Italy is the 2nd trade partner of Armenia among the EU countries (the first is Germany). The parties were sure that this bears testimony to the fact that there is serious potential for better results, at which vigorous efforts need to be directed.
The RA president and Italy’s prime minister touched upon regional issues and challenges, including the current stage of the Nagorno-Karabakh peace process and the present problems. President Serzh Sargsyan stressed that as a friendly country, Armenia values Italy’s stable and balanced position on the NK conflict.