ՀՀ-ն պետք է նախաձեռնող և ճկուն լինի ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների այս փուլում
ԵՄ խորհուրդը նախօրեին հաստատել է Հայաստանի հետ բանակցություններ սկսելու համար անհրաժեշտ ԵՄ մանդատը: Դա նշանակում է, որ կողմերը կմեկնարկեն երկկողմ հարաբերությունների իրավական հիմքն ամրագրող նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները:
Սա, ըստ էության, ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունների նոր փուլի մեկնարկ է, որը տրամաբանորեն պետք է հիմնված լինի այսքան տարիների ձեռքբերումների վրա և թույլ չտա նահանջ որևէ ոլորտում:
ՀՀ-ն և ԵՄ-ն թե՛ համագործակցության, թե՛ բանակցություններ վարելու հարուստ փորձ ունեն: Երկարատև գործընթացի արդյունքում իրականացվել են բազմաթիվ ոլորտներում մի շարք բարեփոխումներ, Հայաստանը բավարարել է ԵՄ-ի կողմից առաջադրվող չափանիշները, և ավարտին են հասցվել Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Սա նշանակում է, որ մենք ունենք եվրոպական գործելաոճին լավ ծանոթ և նրանց հետ արդյունավետ համագործակցության փորձ ունեցող բանակցողների թիմ, ինչպես նաև ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության լավ հիմքեր: Դրանք մեծ նշանակություն կունենան նոր փուլում և կնպաստեն բազմավեկտոր համագործակցությունը շարունակելուն:
Այս փուլում շատ կարևոր է Հայաստանի նախաձեռնողականությունն ու սեփական ակնկալիքները հստակ սահմանելու, դրանց հասնելու համար պատրաստակամությունն ու ճկունությունը: Շատ հարցերում մենք պետք է լինենք առաջին քայլն անողը՝ անկախ ԵՄ-ի մեզ աջակցելու պատրաստակամությունից կամ հնարավորություններից: Դրանով մենք ցույց կտանք մեր պատրաստակամությունն ու հնարավորություն կստանանք հավակնոտ նպատակներ սահմանելու բանակցությունների ընթացքում:
Ինչ վերաբերում է բանակցություններին, ցանկալի է, որ դրանք փաստացիորեն ամրագրված կամ առնվազն հայտարարված մոտավոր վերջնաժամկետ ունենան: Գործընթացը չի կարող եկար տարիներ ձգվել, առավել ևս, որ նոր համաձայնագիրը տրամաբանորեն պետք է մեծ մասամբ իր մեջ ներառի Ասոցացման համաձայնագրի դրույթները՝ որոշ դեպքերում շտկումներով: Ուստի բանակցությունները պետք է լինեն դինամիկ և հնարավորինս արագ ամրագրեն երկու կողմերի ակնկալիքներն ու նպատակները:
Մեկ այլ դրույթ, որ կարևոր է այս փուլում, գործընթացի թափանցիկության ապահովումն է: Գործընթացի հանդեպ հանրային աջակցություն ապահովելու համար, հանրությունը պետք է հնարավորի և թույլատրելիի սահմաններում տեղեկացված լինի բանակցությունների ընթացքի, դրանց առարկայի, ինչպես նաև կողմերի ակնկալիքների մասին: Այդ գործընթացում թե՛ ԶԼՄ-ները, թե՛ քաղաքացիական հասարակությունը կարող են բավական լայն և կարևոր դերակատարում ստանձնել՝ և՛ հանրության տեղեկացման, և՛ բանակցողներին իրենց գաղափարներով և նախաձեռնություններով աջակցելու առումով:
Հայաստանը պետք է հավակնոտ, նախաձեռնող և պատասխանատու լինի բանակցությունների ընթացքում՝ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համար ամուր հիմքեր ապահովելու համար:

Армения должна быть инициативной и гибкой на данном этапе отношений с ЕС
На днях Совет ЕС утвердил необходимый для переговоров с Арменией мандат. Это означает, что стороны начнут переговоры вокруг нового соглашения по укреплению правовых основ двусторонних отношений.
Это, по существу, старт нового этапа отношений ЕС-РА, который, по логике вещей, должен опираться на многолетние достижения и не должен допустить отступления в какой-либо области.
ЕС и РА имеют богатый опыт как сотрудничества, так и ведения переговоров. В результате длительного процесса были осуществлены ряд реформ во многих областях, Армения удовлетворила предложенные со стороны ЕС стандарты и завершила переговоры вокруг Соглашения по ассоциации. Это означает, что мы имеем команду, хорошо знакомую с европейским подходом к вопросам, имеющую опыт плодотворного сотрудничества с европейцами, а также хорошую базу для сотрудничества, основанную на общих ценностях. Все сказанное будет иметь большое значение на новом этапе переговоров и поможет продолжить многовекторное сотрудничество.
На этом этапе переговоров очень важны инициативность и четкое определение собственных ожиданий со стороны Армении, готовность достигнуть их и гибкость в переговорах. Во многих вопросах мы должны первыми сделать шаг - безотносительно к готовности и возможности ЕС помогать нам. Тем самым мы покажем нашу готовность и получим возможность определять амбициозные цели в ходе переговоров.
Что касается переговоров, желательно, чтоб они имели фактически закрепленные или, как минимум, объявленные сроки. Процесс не может длиться долгие годы, тем более, что соглашение по логике должно включать в себя большую часть положений Соглашения по ассоциации, в некоторых случаях с поправками. Следовательно, переговоры должны быть динамичными и по возможности быстро закрепить ожидания и цели сторон.
Еще одно положение, которое важно на этом этапе – обеспечение прозрачности процесса. Для обеспечения общественной поддержки переговорному процессу, общество - в рамках возможного и допустимого - должно быть информировано о ходе переговоров, о предмете переговоров, в том числе и об ожиданиях сторон. В процессе переговоров как СМИ, так и гражданское общество могут взять на себя достаточно широкую и важную роль и в смысле информирования общества, и в смысле поддержки переговорщиков своими идеями и инициативами.
Армения должна быть амбициозной, инициативной и ответственной в ходе переговоров - для обеспечения крепких основ отношений ЕС-РА.