Քերին Իսրայելին և պաղեստինցիներին կոչ է արել դադարեցնել սադրանքները
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Իսրայելի իշխանություններին և պաղեստինցիներին կոչ է արել դադարեցնել փոխադարձ սադրանքները՝ կասեցնելու տարածաշրջանում բռնության նոր ալիքը, փոխանցում է BBC-ն։
Բեռլինում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպմանը Քերին հայտարարել է, որ երկու կողմերը պետք է հնարավորություն գտնեն ընդլայնելու խաղաղ կարգավորման գործընթացը։
Նեթանյահուն իր հերթին հայտարարել է, որ իսրայելցիների վրա հարձակումների շարքը հրահրել են պաղեստինցի առաջնորդ Մահմուդ Աբասն ու ՀԱՄԱՍ շարժումը։
Հոկտեմբերի սկզբից 8 իսրայելցիներ սպանվել են և մի քանի տասնյակը ծանր վիրավորվել պաղեստինցիների կողմից միայնակ հարձակումների ալիքի հետևանքով։

Керри призвал Израиль и палестинцев прекратить провокации
Госсекретарь США Джон Керри призвал власти Израиля и палестинцев прекратить взаимные провокации, чтобы остановить новую волну насилия в регионе, передает BBC.
На встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в Берлине Керри заявил, что две стороны должны найти возможность расширить процесс мирного урегулирования.
Нетаньяху, в свою очередь, заявил, что серия нападений на израильтян была спровоцирована палестинским лидером Махмудом Аббасом и движением ХАМАС.
С начала октября восемь израильтян были убиты и десятки получили тяжелые ранения в результате волны одиночных нападений со стороны палестинцев, вооруженных чаще всего ножами и отвертками.