Բալկանյան երկրները սպառնում են փակել սահմանները ներգաղթյալների համար
Բալկանյան երկրները հայտարարել են իրենց սահմանները փակելու պատրաստակամության մասին Եվրամիության տարածք ժամանող ներգաղթյալների համար բուֆերային գոտի չդառնալու համար, հաղորդում է BBC-ին:
Ինչպես հայտարարել է Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը, Սերբիայից և Ռումինիայից իրենց գործընկերների հետ բանակցությունների արդյունքներով երկրները պատրաստ են գնալ այդ քայլին, եթե փախստականների հոսքը կանգնեցնելու համար նման միջոցներ ձեռնարկեն Գերմանիան և Ավստրիան:
«Եթե Գերմանիան և Ավստրիան փակեն իրենց սահմանները, մենք թույլ չենք տա մեր երկրներին դառնալ ներգաղթյալների համար բուֆերային գոտի: Մենք պատրաստ կլինենք փակել սահմանները»,- հայտարարել է Բորիսովը:
Այսօր նախատեսված է ԵՄ արտահերթ վեհաժողով, որը հրավիրվել է Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերի նախաձեռնությամբ:

Балканы угрожают закрыть границы для мигрантов
Балканские страны заявили о готовности закрыть свои границы, чтобы не становиться буферной зоной для прибывающих на территорию Евросоюза мигрантов, передает BBC.
Как заявил премьер-министр Болгарии Бойко Борисов по итогам переговоров со своими коллегами из Сербии и Румынии, страны готовы пойти на такой шаг, если подобные меры для остановки потока беженцев примут Германия и Австрия.
"Если Германия и Австрия закроют свои границы, мы не позволим нашим странам стать буферной зоной для мигрантов. Мы будем готовы закрыть границы", - заявил Борисов.
В воскресенье пройдет экстренный саммит ЕС, созванный по инициативе главы Еврокомиссии Жана-Клода Юнкера. По его словам, медлить с решением миграционного кризиса Европа не может.