Սերբիան դեմ է Կոսովո-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի կնքմանը
Եվրոպական միությանը հնարավոր անդամակցության հարցում Կոսովոն հանդես է եկել մի շատ կարևոր քայլով: Երկրի վարչապետ Իսա Մուստաֆան ԵՄ արտաքին հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ Ստրասբուրգում կնքել է կայունացման և ասոցացման համաձայնագիր, որը պետք է հիմք հանդիսանա առավել սերտ քաղաքական, տնտեսական և առևտրային համագործակցության:
Ըստ գերմանական Deutche Welle-ի՝ Բալկանների ամենաաղքատ երկիրն այժմ պատրաստվում է քայլ առ քայլ իր կանոնակարգերը համապատասխանեցնել Եվրամիության ստանդարտների հետ: Ի պատասխան դրան՝ Բրյուսելում կարող են թեթևացնել վիզային ռեժիմը կոսովացիների հետ: Բացի այդ, բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով Կոսովոյի կառավարությանը մինչև 2020 թ. կհատկացվի 645.5 մլն եվրո:
«Այսօր մենք համաձայնագիր ենք ստորագրում Եվրամիության հետ, որը շատ կարևոր գործընթաց է մեզ համար: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի արդարացնենք այն, ինչ ձեռնարկել ենք», - հայտարարել է Իսա Մուսթաֆան:
Կոսովոն մինչ այս պահը եղել է միակ Բալկանյան երկիրը, որը չի ստորագրել որևէ համաձայնագիր Եվրոպական Միության հետ, իսկ այդ դանդաղ մերձեցման պատճառն իհարկե առաջին հերթին եղել է երկրի խնդրահարույց կարգավիճակը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թ.-ին Կոսովոն հռչակեց իր անկախությունը Սերբիայից, որը ճանաչվեց  ավելի քան 100 երկրներում: Սակայն ուշագրավ է, որ հինգ ԵՄ անդամ-երկրները՝ Իսպանիան, Ռումինիան, Սլովակիան, Կիպրոսն ու Հունաստանը դեռևս չեն ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը:
Երկրի անկախությունը չեն ճանաչել բնականաբար նաև Սերբիայի իշխանությունները, որոնք խիստ դեմ են եղել ԵՄ-ի հետ կնքած ասոցացման համաձայնագրին:
Ինչպես հայտնում է Forex գործակալությունը,  Սերբիայի կառավարության՝ Կոսովոյի և Մետոխիայի հարցերով զբաղվող վարչության  ղեկավար Մարկո Ջուրիչն այդ առիթով հայտարարել է, որ Եվրամիության հետ Կոսովոյի կնքած համաձայնագիրը ստորագրվել է այլ կերպ, քան ուրիշ ցանկացած երկրի հետ, ինչը վկայում է այն մասին, որ Կոսովոն «ամենևին էլ պետություն չէ»:
Ավելի վաղ, նկատենք, որ սերբական իշխանությունները հայտարարել էին, թե ԵՄ-ն կոչ է անում իրենց ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը, հակառակ դեպքում՝ Սերբիան չի կարողանա անդամակցել ԵՄ-ին: Ըստ Տոմիսլավ Նիկոլիչի՝ Սերբիայի նախագահի, նման հայտարարություն է արել Եվրամիության՝ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հաննը՝ դեռևս անցյալ տարվա նոյեմբեր ամսին Բելգրադ կատարած իր այցի ժամանակ:
Համաձայն Նիկոլիչի՝ Հաննը հասկացրել էր իրեն, որ Եվրամիությունը չի ցանկանում իր կազմում ընդունել մի երկիր, որն ունի նմանատիպ չլուծված խնդիր, քանի որ ԵՄ երկրների մեծ մասը ճանաչել են Կոսովոյի անկախությունը:

Сербия против Соглашении об ассоциации между Косово и ЕС
Непризнанное Косово сделало важный шаг по направлению к возможному вступлению в Евросоюз. Премьер-министр Косово Иса Мустафа и представители ЕС подписали во вторник, 27 октября, в Страсбурге так называемое Соглашение о стабилизации и ассоциации. Этот документ должен стать основой для более тесного политического, экономического и торгового сотрудничества между ЕС и Косово.
Как передает Deutche Welle, в рамках соглашения самая бедная страна на Балканах намерена пошагово приводить свои стандарты и правовые нормы в соответствие с действующими в Евросоюзе. В ответ Брюссель может ослабить для косоваров визовый режим.
Помимо этого, в сообщении отмечается, что на поддержку реформ в Косово руководство EC намерено выделить до 2020 года 645,5 миллиона евро.
"Сегодня мы вступаем в договорные соглашения с Европейским Союзом, который является очень важным процессом для нас. Мы сделаем все, чтоб оправдать этот очень важный шаг, который мы предпринимаем", - сказал Мустафа.
''До января этого года значительное число косоваров мигрировало в ЕС, особенно в Германию, – сказал Иса Мустафа. – Но мы сумели остановить эту утечку за рубеж и вернули в общество 20 тысяч соотечественников. Мы полны решимости реинтегрировать всех тех, кто возвращается'', - сообщает Euronews.
Косово до последнего времени была единственной балканской страной, у которой не было заключено с Европейским Союзом соглашения о стабилизации и ассоциации и граждане которой не обладали свободой передвижения по Шенгенскому пространству.
Причиной медленного сближения с ЕС является, прежде всего, статус бывшей сербской провинции. Пять стран ЕС - Испания, Румыния, Словакия, Кипр и Греция - до сих пор не признают независимость Косово, отколовшегося от Сербии в 2008 году.
Между тем в Приштине многие недовольны тем, что условием для заключения соглашения об ассоциации с ЕС стало предоставление большей самостоятельности районам Косово, населенным преимущественно сербами. Радикальная оппозиция увидела в этом угрозу территориальной целостности и инспирировала акции протеста. В республиканском парламенте один из оппозиционеров распылял слезоточивый газ.
Между тем, согласно агентству Forex, власти Сербии не признают договоренностей об ассоциации и стабилизации, которые есть между ЕС и Косово. Такое заявление было сделано главой правительственной сербской канцелярии по Косово и Метохии Марко Джуричем. Как заявил Марко Джурич, тот факт, что Соглашение, подписанное Евросоюзом с Косово, было заключено иным образом, нежели это было сделано с другими, является свидетельством того, что Косово не является государством.
Ранее власти Сербии заявили о том, что Евросоюз призывает страну к признанию независимости Косово, иначе Сербию не примут в ЕС. Как сообщил Томислав Николич, президент Сербии, такое заявление было сделано еврокомиссаром по европейской политике соседства и переговорам по расширению Йоханнесом Ханом во время поездки в Белград, состоявшейся в ноябре 2014 года.
По словам Николича, Хан заявил ему, что Евросоюз не хочет принимать в свой состав страну с нерешенной проблемой, поскольку большая часть стран ЕС признала независимость Косово.
Напомним, в 2008 году Косово провозгласило свою независимость от Сербии. Его независимость была признана более чем в 100 странах мира. Но сербское правительство не признает отделения Косово и до настоящего времени считает его своей территорией.