Լավագույն գաղափարների հեղինակները պարգևատրվել են
Այսօր «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում ամփոփվել են նորարարական և հանրային հնչեղություն ունեցող գաղափարների մրացույթի արդյունքները։ 40 հայտերից 5-ն արժանացել են մրցանակների։
Մրցույթը կազմակերպվել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի և «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական և վերլուծական հասարակական կազմակերպության կողմից։ Մրցույթի նպատակն է խթանել երիտասարդ գիտնականների, ուսանողների, ասպիրանտների, վերլուծական կենտրոնների և հասարակության այլ ներկայացուցիչների շրջանում նորարարական և հանրային կարևորություն ունեցող գաղափարների գեներացիան, ուշադրություն հրավիրել նման գաղափարների և նախագծերի կարևորության վրա։
Մրցույթում առաջին տեղ է զբաղեցրել Չինաստանի «Նանկինի» համալսարանի դոկտոր Մհեր Սահակյանը՝  «Հայաստան – Սփյուռք հարաբերություններ, և հայկական հանրության անվտանգությունն ամրապնդելու 2 առաջարկ» հայտի համար (300 հազ դրամ), 2-րդ տեղը՝ քաղաքական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Մարկարովը և քաղաքական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Նարեկ Գալստյանը համատեղ «Եվրասիական հետազոտություններ» գիտակրթական համալիր նախագիծ» հայտի համար (200 հազ դրամ) և 3-րդ տեղը՝ «Այսօր» լրատվական գործակալության խմբագիր Սոնա Մարտիրոսյանը՝ «Տեղեկատվական անվտանգություն և մեդիա հետազոտություններ» հայտի համար (100 հազ դրամ)։
Բացի այդ, խրախուսական մրցանակներ են ստացել ԵՊՀ ուսանող Էրիկ Հովսեփյանը՝ «Կոռուպցիա և Հայաստան․սթափվելու պահը» հայտով և ՀՀ ՊԿԱ ասպիրանտ, «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Աննա Կարապետյանը՝ ««ԵԱՏՄ. կառույցի էությունն ու ընձեռած հնարավորությունները» տեղեկատվական փաթեթի պատրաստում» հայտով։
Մրցույթի կազմակերպիչները նշել են նման մրցույթների անցկացման կարևորությունը երկրի ինտելեկտուալ ռեսուրսի զարգացման համար։ «Մենք ուշադրությամբ կհետևենք Հայաստանում ինտելեկտուալ ռեսուրսի զարգացմանը, և եթե մեր այս մրցույթն իր արդյունքներն ունենա, կշարունակենք այն անցկացնել տարին 2 անգամ»,- նշել է «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը։
Մրցույթի կազմակերպիչները, մասնավոապես՝ «Նորավանք» հիմնադրամը, նախնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել մրցանակակիր հայտատուներից մի քանիսի հետ նրանց գաղափարների կյանքի կոչման հարցում համագործակցության վերաբերյալ։

Армения: награды - авторам лучших идей
В научно-образовательном центре "Нораванк" 26 ноября состоялась церемония вручения призов победителям конкурса на лучшую новаторскую и имеющую общественное значение идею. Награды получили авторы 5-и из сорока заявок.
Конкурс объявлен научно-образовательным фондом "Нораванк" и исследовательской, аналитической общественной организацией "Интеграция и развитие". Цель конкурса - поощрять генерацию новаторских и общественно-значимых идей среди студентов, аспирантов, аналитических центров и других слоев населения, привлечь внимание к важности таких идей и проектов.
Первое место в конкурсе занял доктор Китайского университета имени Нанкина Мгер Саакян за проект "Отношения Армения-Диаспора и два предложения по повышению безопасности армянства" (300 000 драмов). Второе место заняли доктор политических наук Александр Маркаров и кандидат политических наук Нарек Галстян за "Научно-образовательный комплексный проект "Евразийские исследования"" (200 000 драмов), третье место заняла редактор информационного агентства "Айсор" Сона Мартиросян (100 000 драмов) за проект "Информационная безопасность и медиа-исследования".
Кроме того, поощрительные призы были вручены студенту ЕГУ Эрику Овсепяну за проект "Коррупция и Армения: пора очнуться" и аспиранту Академии государственного управления РА, эксперту Аналитического центра прикладной политики и исследований "Взгляд" Анне Карапетян за проект "Разработка информационного пакета "ЕАЭС։ суть и возможности"".
Организаторы отметили важность проведения подобных конкурсов для развития интеллектуального потенциала страны. "Мы будем внимательно следить за развитием интеллектуального потенциала, и если этот наш конкурс даст свои плоды, мы его будем проводить 2 раза в год", - отметил председатель НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян.
Организаторы конкурса, в частности, НОФ "Нораванк", договорились с некоторыми из призеров о сотрудничестве в процессе реализации их проектов.