Լավագույն գաղափարների հեղինակները պարգևատրվել են
Այսօր «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում ամփոփվել են նորարարական և հանրային հնչեղություն ունեցող գաղափարների մրացույթի արդյունքները։ 40 հայտերից 5-ն արժանացել են մրցանակների։
Մրցույթը կազմակերպվել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի և «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական և վերլուծական հասարակական կազմակերպության կողմից։ Մրցույթի նպատակն է խթանել երիտասարդ գիտնականների, ուսանողների, ասպիրանտների, վերլուծական կենտրոնների և հասարակության այլ ներկայացուցիչների շրջանում նորարարական և հանրային կարևորություն ունեցող գաղափարների գեներացիան, ուշադրություն հրավիրել նման գաղափարների և նախագծերի կարևորության վրա։
Մրցույթում առաջին տեղ է զբաղեցրել Չինաստանի «Նանկինի» համալսարանի դոկտոր Մհեր Սահակյանը՝  «Հայաստան – Սփյուռք հարաբերություններ, և հայկական հանրության անվտանգությունն ամրապնդելու 2 առաջարկ» հայտի համար (300 հազ դրամ), 2-րդ տեղը՝ քաղաքական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Մարկարովը և քաղաքական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Նարեկ Գալստյանը համատեղ «Եվրասիական հետազոտություններ» գիտակրթական համալիր նախագիծ» հայտի համար (200 հազ դրամ) և 3-րդ տեղը՝ «Այսօր» լրատվական գործակալության խմբագիր Սոնա Մարտիրոսյանը՝ «Տեղեկատվական անվտանգություն և մեդիա հետազոտություններ» հայտի համար (100 հազ դրամ)։
Բացի այդ, խրախուսական մրցանակներ են ստացել ԵՊՀ ուսանող Էրիկ Հովսեփյանը՝ «Կոռուպցիա և Հայաստան․սթափվելու պահը» հայտով և ՀՀ ՊԿԱ ասպիրանտ, «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Աննա Կարապետյանը՝ ««ԵԱՏՄ. կառույցի էությունն ու ընձեռած հնարավորությունները» տեղեկատվական փաթեթի պատրաստում» հայտով։
Մրցույթի կազմակերպիչները նշել են նման մրցույթների անցկացման կարևորությունը երկրի ինտելեկտուալ ռեսուրսի զարգացման համար։ «Մենք ուշադրությամբ կհետևենք Հայաստանում ինտելեկտուալ ռեսուրսի զարգացմանը, և եթե մեր այս մրցույթն իր արդյունքներն ունենա, կշարունակենք այն անցկացնել տարին 2 անգամ»,- նշել է «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը։
Մրցույթի կազմակերպիչները, մասնավոապես՝ «Նորավանք» հիմնադրամը, նախնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել մրցանակակիր հայտատուներից մի քանիսի հետ նրանց գաղափարների կյանքի կոչման հարցում համագործակցության վերաբերյալ։

Armenia: Authors of the Best Ideas Awarded
The results of the contest for the best innovative idea of public importance were reviewed on November 26 in "Noravank" Scientific Educational Foundation. 5 of the 40 applications were awarded.
The competition for ideas of public importance in science, education, political sciences, media security, integration processes was organized by "Noravank" Scientific Educational Foundation and Analytical NGO "Integration and Development". The main goal of the competition was to increase interest on the value of intellectual potential  and creative ideas.
The 1st prize was awarded to the PhD doctor of Nankin University of China Mher Sahakyan for the idea "Armenia-Diaspora relations, two suggestions for the improvement of the security of Armenian society", the 2nd prize was given to the Doctor of Sciences Aleksandr Markarov and PhD professor Narek Galstyan for the ""Eurasian integration" scientific, educational project", and the 3rd prize to the editor of the News agency "Aysor" Sona Martirosyan for the "Information security and media researches" project.
Also two participants were awarded encouraging prizes. YSU student Erik Hovsepyan for the project "Corruption and Armenia: the moment to come to ourselves" and PhD student of the Academy of State administration of the RA, Expert of the "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research Anna Karapetyan for ""EEU: the essence and opportunities" informative brochure" project.
The organizers of the contest mentioned the importance of such competitions for the development of the intellectual resources of the country. The head of the NGO "Integration and development" Aram Safaryan said that in case the contest reaches its goal it will be continued.
The organizers, especially "Noravank" foundation, also suggested some of the winners to cooperate for the realization of their projects.