Գինեգործությունը հավակնում է ՀՀ արտահանման կարևոր բրենդ դառնալ
ՀՀ տնտեսությունը 2017թ․-ին, ինչպես և կանխատեսել էին Եվրասիական փորձագիտական ակումբի փորձագետները, գերազանցել է 4 տոկոսը՝ կազմելով 5,7 տոկոս։ Երկնիշ ցուցանիշների աճ է արձանագրվել մի շարք ոլորտներում։ Այդ մասին փետրվարի 24-ին «Արմենպրես» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել են Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը և Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Աշոտ Թավադյանը։
Փորձագետներն ամփոփել են 2017թ․ ՀՀ տնտեսական զարգացման արդյունքները՝ ներկայացնելով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամներ Աշոտ Թավադյանի և Թաթուլ Մանասերյանի կողմից իրականացված ընթացիկ տնտեսական հետազոտության արդյունքները։
Արամ Սաֆարյանը նշել է, որ 2017թ․-ին նախորդ տարվա համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 7,7 տոկոսով, ինչը տարածաշրջանի ամենաբարձր ցուցանիշն է։ «Երկնիշ ցուցանիշով աճել են ՀՀ արդյունաբերությունը, առևտուրը, արտահանումը, ներկրումը։ Վերականգնվել է շինարարության աճի ցուցանիշները՝ կազմելով 3 տոկոս։ Անկում է արձանագրվել գյուղատնտեսության ոլորտում, և կարևոր է հասկանալ թե ինչու»,- ասել է Սաֆարյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ գյուղատնտեսության ոլորտում արտահանման ցուցանիշները նույնպես աճել են։
Արամ Սաֆարյանն ընդգծել է, որ 2017թ․-ն աչքի է ընկել նաև արտահանման նոր ճյուղերի զարգացմամբ, որոնցից առաջնայինը գինեգործությունն է։ «Գիտեք, որ եվրասիական շուկաներ գնացող մեր առաջնային ապրանքը որակյալ հայկական կոնյակն է, որն ազգային բրենդ է և տարածվում է հիմնականում ՌԴ-ում, ինչպես նաև Բելառուսում և Ղազախստանում։ Բայց 2017թ․-ին Հայաստանն արտահանել է այդ շուկաներ ավելի քան 1,2 մլն լիտր որակյալ գինի։ Սա հիմք է տալիս պնդելու, որ եթե այս միտումները շարունակական լինեն մոտակա երկու տարիների համար, հայկական գինեգործությունը լինելու է կոնյակագործությունից հետո երկրորդ բրենդը, որը տարածված է լինելու եվրասիական շուկաներում»,- նշել է նա։ Փորձագետի խոսքերով, զգալիորեն աճել է նաև հագուստի և կոշկեղենի արտահանումը ՌԴ։ Բացի այդ, 2017-ին ռեկորդային աճ է արձանագրվել ՌԴ-ից ՀՀ տուրիստների հոսքի առումով, ինչը ներքին անձնագրերով ՀՀ մուտքի թույլատրման արդյունք էր։
Փորձագետների խոսքերով, տարին լավն էր նաև ԵԱՏՄ համար, զգալիորեն կրճատվել է ԵԱՏՄ տարածքում գործազրկությունը, կայունացում է նկատվում ՌԴ շուկայում, ինչը դրական է անդրադառնում ԵԱՏՄ անդամ փոքր տնտեսություն ունեցող երկրների վրա։ Այդ թվում՝ աճել են ՌԴ-ից ՀՀ կատարվող տրանսֆերտները։
Աշոտ Թավադյանն ընդգծել է, որ ՀՀ տնտեսության համար հատկապես կարևոր է պատրաստի արտադրանքի արտահանումը։ «2017թ․-ին առաջին անդամ մենք գերազանցել ենք արտահանման զգայունության շեմը՝ 2 մլրդը»,- ընդգծել է տնտեսագետը՝ նշելով, որ քանակական աճը կանցնի որակականի, երբ ապրանքների արտահանումը գերազանցի 3 մլրդ-ի շեմը։ Իսկ դրա համար հարկավոր է ճանապարհային քարտեզ մշակել։
Տնտեսագետն ընդգծել է, որ ինտեգրացիոն գործընթացները զգալիորեն խթանում են ՀՀ արտահանման աճը։ Մասնավորապես, ԵՄ հետ գործող GSP+ համակարգի շնորհիվ Հայաստանը դեպի ԵՄ երկրներ արտահանման վրա տարեկան խնայում է 9 մլն եվրո, իսկ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ ներքո գործող կանոնակարգերն ու ԵԱՏՄ-ից ստացվող մատչելի էներգակիրները՝ դեպի ԵԱՏՄ արտահանման ընթացքում խնայումը կազմում է 60 մլն ԱՄՆ դոլար։
«Ուղղակի ներդրումների առումով մենք դեռ չենք ստացել ակնկալվող գումարները։ Այդ ուղղությամբ երկկողմանի աշխատանքի կարիք կա»,- նշել է Թավանդյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով նրա վրա, որ  2018-ին ՀՀ-ն բավական շոշափելի արտաքին պարտք պետք է մարի, ինչը կարող է արտացոլվել տնտեսության վրա։
Ամփոփելով՝ փորձագետները նշել են, որ 2018թ․-ը դեռևս նպաստավոր է գյուղատնտեսության համար, բայց առաջնային ուշադրություն պետք է հատկացվի պատրաստի արտադրանքի արտահանմանը։ Նաև սպասվում է պետական բյուջեի աճ, սակայն զուգահեռ աճում են պաշտպանության ոլորտի ծախսերը։
Նաև նշվել է, որ 2018թ․ հոկտեմբերին ՀՀ-ում անցկացվելու է ԵԱՏՄ շաբաթ, որը հնարավորություն կընձեռի քննարկել փոխադարձ առևտրի ակտիվացման, ընդլայնման հնարավորությունները, լուծումներ գտնել առկա հարցերին։

Wine Can Become a National Armenian Brand for Export
Armenia's economy in 2017, as predicted by the members of the Eurasian Economic Club, exceeded the 4 percent barrier, amounting to 5.7 percent growth. Double-digit growth was achieved in a number of industries. Coordinator of the Eurasian Expert Club, chairman of the "Integration and Development" NGO, Aram Safaryan and a member of the Eurasian Expert Club, Doctor of Economic Sciences, Ashot Tavadyan stated this on February 24 at a press conference in the "Armenpress" press center.
Experts summed up the results of 2017 on economic development, presenting the results of an interim expert study conducted by the members of the club, Ashot Tavadyan and Tatul Manaseryan.
Aram Safaryan noted that in 2017, compared with the same period of the last year, economic activity increased by 7.7 percent, which is the highest indicator for the entire region. "The growth in construction reached 3%, double-digit growth was registered in the agriculture sector, and it is important to understand the reasons for this," Safaryan said, while also noting that the export of agricultural products increased.
Aram Safaryan noted that the year 2017 was distinguished by the development of new export industries, the most important of which is winemaking. "It is known that the main Armenian products that enter the Eurasian markets are high-quality Armenian cognac, which is a national brand and is exported mainly to Russia, Belarus and Kazakhstan, but in 2017 Armenia exported to these markets more than 1.2 million high-quality wines. This gives grounds to assert that if these trends continue for the next two years, Armenian wine will become the second brand after cognac," he said. According to the expert, exports to Russia of clothing and footwear have also grown significantly. In addition, in 2017 a record was reached in the tourism sector, at the expense of the increased flow from Russia, which is the result of the permission for Russian citizens to enter Armenia by internal passports.
According to experts, the year was good for the Unified Energy System, the unemployment rate on the territory of the Union was significantly reduced, stabilization is observed in the Russian market, which has a positive effect on the small economies of the EAEU. Transfers to Armenia from Russia also grew.
Ashot Tavadyan stressed that export of ready products is especially important for the Armenian economy. "In 2017, for the first time, we exceeded the barrier of sensitivity of 2 billion," the economist said, explaining that the quantitative growth of exports will go to high-quality when exports from Armenia exceed 3 billion. And for this, it is necessary to develop a road map.
The economist stressed that integration processes contribute significantly to the growth of exports. In particular, thanks to the GSP + system operating in the EU, Armenia saves about 9 million euros annually when exporting to European countries, and taking into account the EAEU norms and cheap energy resources received from the EAEU, Armenia saves $ 60 million when exporting to the EAEU countries.
"In terms of direct investments, we do not yet get the expected amount, mutual work is necessary in this direction," Tavadyan noted, pointing out that in 2018 Armenia should close a rather significant external debt, which will affect the economy.
Summing up, experts noted that 2018 is still well-off for agriculture, but much attention should be paid to export of ready products. It was also noted that in October 2018, the week of the EAEU will be held in Armenia, which will provide an opportunity to discuss the prospects for intensifying and expanding mutual trade and find solutions to existing issues.