Փորձագետների ուշադրության կենտրոնում են ծայրահեղականության պատճառներն ու ԵԱՏՄ արդյունավետության բարձրացումը
Էքստրեմիզմի աճը, երիտասարդության տեղեկացվածության խնդրիները, ինչպես նաև ԵԱՏՄ ներքո տնտեսական քաղաքականության համաձայնեցման բարդությունները քննարկվել են նոյեմբերի 26-ին «Հայաստանը, արդի մարտահրավերներն ու եվրասիական ինտեգրացիան» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ Երևանում։ Միջոցառումը երիտասարդ միջազգայնագետների, քաղաքագետների և տնտեսագետների համար կազմակերպվել է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից, «Նորվանք» գիտակրթական հիմնադրամի և «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական, վերլուծական հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ։
Նշվել է, որ Իսլամական պետությունն ընկալվում է որպես գլոբալ անվտանգության համար սպառնալիքների հիմնական աղբյուր, սակայն դա միայն այսբերգի գագաթն է։ «Նորավանք» հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը նշել է, որ աշխարհում պայքար է ընթանում  ֆինանսա-սպեկուլյատիվ տնտեսական մոդելի վրա հիմնված կեղծ արժեքների դեմ, որոնք խթանում են սպառողական բնազդները։ «Այդ պայմաններում զարմանալի չէ «դիսիդենտական շարժումների» առաջացումը, որոնք ինչ-որ տեղ հիշեցնում են սովետական դիսիդենտական շարժումները, երբ առանձին խիզախներ (Ասանժը, Սնոուդենը և այլոք) այդ տոտալ համակարգում հրապարակում են ընթացիկ իրադարձությունների ժամանակացույցը»,- նշել է Հարությունյանը։
Անդրադառնալով ծայրահեղական խմբավորումների գործունեությանը, ինչպիսին է Իսլամական պետությունը, Հարությունյանը նշել է, որ Մերձավոր Արևելքում ցեղասպանություն է տեղի ունենում, արդեն իսկ զոհերի թիվը գերազանցում է 2 մլն-ը, կան 15 մլն փախստականներ, զուգահեռաբար ոչնչացվում է քրիստոնեական մշակույթը, ինչը կարող է իր հետևանքներն ունենալ նաև Հարավային Կովկասում։ Ադրբեջանն ԻՊ հիմնական զենք մատակարարողներից մեկն է, զուգահեռաբար երկրի ներսում աճում է անհանդուրժողականությունն ու իշխանությունների կողմից խթանվող հայատյացությունը։ Հարությունյանը չի բացառել նաև Թուրքիայի ապակայունացումը, ինչն ի վերջո կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում լարվածության աճին։
Ռադիկալ տրամադրություններն ու տարբեր, այդ թվում՝  ծայրահեղական խմբավորումներին անդամակցության ձգտումն առավելապես նկատվում է երիտասարդների շրջանում։ Այդ համատեքստում Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու Սամվել Մանուկյանը ներկայացրել է երիտասարդության տեղեկացվածության և Հայաստանի խնդիրների ընկալման վերաբերյալ իր հետազոտության արդյունքները։ Դրանք ցույց են տվել, որ քաղաքական ակտիվությունը մոտ ապագայում անցում է կատարելու քաղաքացիական շարժումների։ «Հասարակական շարժումները, որպես կանոն, ամբողջական և համակարգային չեն։ Այդ պատճառով կարճաժամկետ հեռանկարում ուսանողության մոտ հասարակագիտական, կոնցեպտուալ գիտելիքի պակասի հետևանքով դրանք հակված են ենթարկվելու ինֆորմացիոն մանիպուլացումների, ինչը կրիտիկական իրավիճակներում կարող է դառնալ երկիրն ապակայունացնող գործոն»,- նշել է Մանուկյանը։
Նա ուշադրություն է հրավիրել բուհական հասարակագիտական դասընթացի մշակման և ներդրման անհրաժեշտության վրա, որը հիմնված կլինի աշխարհահամակարգային վերլուծության տեսության վրա։ «Նոր դասընթացի նպատակը պետք է լինի ուսանողների մոտ համակարգային և կոնցեպտուալ գիտական աշխարհընկալման ձևավորումը»,- նշել է Մանուկյանը։
Տնտեսագիտության դոկտոր Աշոտ Թավադյանն, իր հերթին, անդրադարձել է ԵԱՏՄ տնտեսական քաղաքականության հարցերին և դրամա-արժութային քաղաքական համաձայնեցման անհրաժեշտությանը։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է հստակություն մտցնել Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրի մի քանի բաժիններում, մասնավորապես՝ «Մակրոտնտեսական քաղաքականություն» և «Արժութային քաղաքականություն» բաժիններում։ «Այդ բաժինների առաջնահերթ հստակեցումը չափազանց կարևոր է ճգնաժամային իրավիճակում»,- նշել է Թավադյանը։
Նա նաև կարծում է, որ պայմանագրի դրույթների հստակ կատարման դեպքում նպատակահարմար է ԵԱՏՄ երկրներում ռազմավարական կարևորության ապրանքների առևտրում անցում կատարել ռուբլով գործարքների իրականացմանը և հրաժարվել դոլարից կախումից՝ ընդգծելով, որ դա կնպաստի համաձայնեցված և առավել ռացիոնալ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը։
«ԵԱՏՄ ձևավորումը կընթանա լավագույն սցենարով, եթե հաջողվի կատարել ԵԱՏՄ պայմանագրի հիմնական դրույթները և վարել համաձայնեցված հարկա-բյուջետային, դրամա-վարկային և հատկապես փոխարժեքային քաղաքակնություն։ Այստեղ իհարկե իր դերն է խաղում կոորդինացված սոցիալական, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականությունը, կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարը»,- նշել է տնտեսագետը։
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանն, իր հերթին, նշել է, որ չնայած 2015թ․ տնտեսական ճգնաժամին, Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառության որոշակի նվազմանը, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամները միևնույն է շարունակում են մնալ ԵԱՏՄ—ում Հայաստանի մասնակցության կողմնակիցներ և շարունակելու են փնտրել ԵԱՏՄ ներքո հարաբերությունների արդյունավետ զարգացման ուղիները։ «Աշխարհում ընթանում է  տարածաշրջայնացման գործընթացը, և նման դեպքում մասնակցությունն այս կամ այն համակարգին և միությանն անհրաժեշտություն է»,- ասել է Սաֆարյանը։
Դեկտեմբերի վերջում նախատեսվում է անցկացնել Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հերթական ամփոփիչ նիստը, որի ժամանակ կքննարկվեն մեկ տարվա ընթացքում ակումբի գործունեությունն ու քաղաքական հիմնական զարգացումները։

Причины экстремизма и повышение эффективности ЕАЭС - в центре внимания экспертов
Рост экстремизма, проблемы неосведомленности молодежи, а также возможности и трудности согласования экономической политики стран ЕАЭС обсуждались на круглом столе "Армения: актуальные вызовы современности и евразийская интеграция", который состоялся 26 ноября в Ереване. Круглый стол для молодых международников, политологов и экономистов был организован Евразийским экспертным клубом при сотрудничестве с научно-образовательным фондом "Нораванк" и исследовательской, аналитической общественной организацией "Интеграция и развитие".
В ходе мероприятия было отмечено, что "Исламское государство" воспринимается как основной источник рисков для глобальной безопасности, но это лишь верхушка айсберга. Директор научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян отметил, что в мире происходит бунт против псевдоценностей, базирующихся на финансово-спекулятивной модели экономики, которая стимулирует потребительские инстинкты. "В таких условиях вовсе не удивительно появление "диссидентского движения", чем-то напоминающего советское, когда отдельные смельчаки (Ассанж, Сноуден и др.) публикуют "хронику текущих событий" в тоталитарной системе", - сказал Арутюнян.
Обратившись к таким экстремистским организациям как ИГИЛ, Арутюнян отметил, что на Ближнем Востоке происходит настоящий геноцид: число погибших приближается к 2 млн, а число беженцев перевалило за 15 млн, что также сопровождается уничтожением культуры христиан и может иметь свои последствия и на Южном Кавказе. По его словам, Азербайджан является одним из основных поставщиков оружия ИГ, параллельно в стране наблюдается рост радикальных настроений и постоянно подпитываемая властями антиармянская агитация. Арутюнян не исключил вероятности дестабилизации Турции, что в конечном счете может привести к еще большему росту напряженности в регионе.
Радикальные настроения и попытки решить проблемы путем участия в  различных, в том числе радикальных группировках, замечаются в основном среди студентов. В этом контексте член Евразийского экспертного клуба, кандидат социологических наук Самвел Манукян представил результаты исследования относительно информированности молодежи и восприятия наиболее важных проблем для Армении. Исследования показали, что политическая активность в стране в ближайшем будущем все больше будет переходить в общественные движения. "Общественные движения, как правило, не имеют целостных и системных идеологий и программ. Поэтому в краткосрочной перспективе, вследствие неоформленности концептуальных и системных обществоведческих знаний студенчества, оно будет сильно подвержено внешним информационным манипуляциям, что в критических ситуациях может стать фактором дестабилизации внутриполитической обстановки", - отметил Манукян. Он также обратил внимание на необходимость разработки и внедрения в учебные планы университетов интегрального обществоведческого курса, основанного на современных макро- социологических теориях, в частности, миросистемного анализа. "Цель нового курса – формирование у студенчества системного и концептуального научного мировоззрения", - пояснил Манукян.
Доктор экономических наук Ашот Тавадян в свою очередь обратился к вопросам экономической политики ЕАЭС и необходимости согласования валютно-денежной политики. Он отметил также необходимость определенной конкретизации в некоторых разделах Договора о Евразийском экономическом союзе, в частности, в разделе "Макроэкономическая политика" и "Валютная политика". "Первоочередная конкретизация данного раздела чрезвычайно важна в кризисной ситуации", - отметил Тавадян.
При четком выполнении ключевых статей договора Тавадян считает целесообразным переход в странах ЕАЭС на расчеты в рублях в торговле стратегическими товарами и отказ к привязке к доллару, подчеркивая, что взаиморасчеты в национальных валютах прямо способствуют проведению согласованной и более рациональной политики плавающего курса.
"Формирование ЕАЭС пойдет по лучшему сценарию, если ЕАЭС удастся удовлетворить ключевые требования договора о ЕАЭС и проводить согласованную налогово-бюджетную, денежно-кредитную, в особенности валютную политику. Конечно, тут играет свою роль координация социальной, да и внешней политики, а также эффективное противодействие коррупции", - отметил экономист.
Председатель исследовательской, аналитической общественной организации "Интеграция и развитие" Арам Сафарян отметил, что, несмотря на определенные трудности, которые экономика Армении претерпела в результате экономического кризиса в 2015 году и снижения товарооборота с Россией, члены Евразийского экспертного клуба остаются сторонниками участия Армении в ЕАЭС и продолжат искать возможности наиболее эффективного развития отношений внутри ЕАЭС. "В мире происходит процесс регионализации - как составляющей глобализации. И в этом процессе участие в той или иной системе и союзе - необходимость", - отметил Сафарян.
В конце декабря ожидается проведение очередного, ежегодного заседания Евразийского экспертного клуба, на котором будут подведены итоги деятельности клуба в 2015 году, а также рассмотрены основные геополитические и экономические развития года.