Սլովակիա. «Հյուսիսային հոսք-2»-ը սպառնալիք է ԵՄ-ի համար
Սլովակիայի էկոնոմիկայի նախարար Վազիլ Գուդակը հայտարարել է, որ «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի կառուցումը սպառնալիք է համարում ամբողջ Եվրամիության համար, փոխանցում է BBC-ն:
Նախարարի կարծիքով՝ նոր գազատարը կխաթարի ԵՄ էներգետիկ անվտանգության հիմքերը, քանի որ Արևմուտքը կդադարի ռուսական գազ ստանալ Ուկրաինայի և Սլովակիայի միջոցով: Գուդակը կարծում է, որ արդյունքում Եվրոպան կախվածության մեջ կընկնի գազի միակ աղբյուրից:
Նախարարը նշել է, որ ստորջրյա գազատարի նոր ճյուղերի կառուցումը անիմաստ է, երբ Եվրոպան ունի Ուկրաինայով և Սլովակիայով անցնող գործող գազատար, բացի այդ՝ դա կհանգեցնի գազի գների աճի:

Словакия: "Северный поток-2" - угроза для ЕС
Министр экономики Словакии Вазил Гудак заявил, что считает строительство газопровода "Северный поток-2" угрозой для всего Евросоюза, передает BBC.
По мнению министра, новый газопровод подорвет основы энергетической безопасности ЕС. Это связано с тем, что Запад перестанет получать российский газ через Украину и Словакию. Гудак считает, что в итоге Европа попадет в зависимость от единственного источника газа.
Министр отметил, что строительство новых нитей подводного газопровода бессмысленно в условиях, когда у Европы уже есть работающий газопровод, пролегающий через Украину и Словакию, а к тому же приведет к росту цен на газ.