Էրդողանը Նազարբաևին խնդրում է օգնել հանդիպել Պուտինին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հերթական անգամ հայտնել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին: Այս մասին Էրդողանն ասել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Ղազախստանի նախագահի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցը կայացել է թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ:
Նախագահները խոսել են սիրիական ճգնաժամի և ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի կործանման թեմայի շուրջ:
Ղազախստանի նախագահն ափսոսանք է հայտնել կատարվածի առնչությամբ, ինչպես նաև նշել, որ մտահոգված է ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացմամբ: Նազարբաևը ստեղծված իրադրությունից ելք գտնելու համար առաջարկել է ռուս-թուրքական հանձնաժողով ստեղծել, որը կուսումնասիրի միջադեպի մանրամասները:
Իր հերթին Էրդողանն ընդգծել է առաջիկայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հանդիպելու իր պատրաստակամությունը:
Նազարբաևը հույս է հայտնել, որ կողմերը կօգտագործեն բոլոր հնարավոր միջոցներն իրավիճակի լարվածությունը թոթափելու համար:

Эрдоган позвонил Назарбаеву
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Эрдоганом, передает DailyNews.kz со ссылкой на пресс-службу главы государства.
Телефонный разговор состоялся по инициативе турецкой стороны.
Главы государств обсудили ряд актуальных региональных и международных вопросов.
Стороны обменялись мнениями по кризисной ситуации в Сирии и инциденте с российским самолетом Су-24М.
Президент Казахстана выразил сожаление о случившемся, а также озабоченность ухудшением российско-турецких отношений. Глава государства подчеркнул, что данные связи выстраивались на протяжении долгих лет и сегодня сторонам необходимо проявить ответственность для их сохранения. В этой связи, для полного выяснения инцидента и поиска выхода из сложившегося положения было предложено создать двустороннюю комиссию.
В свою очередь, Р.Эрдоган подтвердил готовность встретиться с Президентом России В.Путиным в самое ближайшее время.
Нурсултан Назарбаев выразил надежду, что стороны используют все возможные меры для деэскалации ситуации.