Էրդողանը Նազարբաևին խնդրում է օգնել հանդիպել Պուտինին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հերթական անգամ հայտնել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին: Այս մասին Էրդողանն ասել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Ղազախստանի նախագահի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցը կայացել է թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ:
Նախագահները խոսել են սիրիական ճգնաժամի և ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի կործանման թեմայի շուրջ:
Ղազախստանի նախագահն ափսոսանք է հայտնել կատարվածի առնչությամբ, ինչպես նաև նշել, որ մտահոգված է ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացմամբ: Նազարբաևը ստեղծված իրադրությունից ելք գտնելու համար առաջարկել է ռուս-թուրքական հանձնաժողով ստեղծել, որը կուսումնասիրի միջադեպի մանրամասները:
Իր հերթին Էրդողանն ընդգծել է առաջիկայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հանդիպելու իր պատրաստակամությունը:
Նազարբաևը հույս է հայտնել, որ կողմերը կօգտագործեն բոլոր հնարավոր միջոցներն իրավիճակի լարվածությունը թոթափելու համար:

The President of Kazakhstan Nursultan Nazaebayev held a telephone conversation with the President of Turkey Erdogan, DailyNews.kz reports with a reference to the press service of the Head of Kazakhstan. The conversation was held with the initiative of the Turkish side.
The Presidents discussed a number of actual international and regional issues. The two sides exchanged views on the crisis in Syria and the incident with the Russian Su-24M.
The President of Kazakhstan expressed his regret about the incident, as well as concern over the deterioration of Russian-Turkish relations. The President stressed that these ties were built over the years and today the parties need to take responsibility for their preservation. In this regard, to fully clarify the incident and find a way out of this situation a bilateral commission was asked to be created.
In turn, Erdogan reiterated his readiness to meet with Russian President Vladimir Putin in the near future. Nursultan Nazarbayev expressed hope that the parties will use all possible measures to de-escalate the situation.