ԵՄ-ն 30 միլիոն եվրո է տրամադրում Հայաստանին
Եվրոպական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է 30 միլիոն եվրո արժողությամբ Հայաստանի աջակցության նոր փաթեթը, որն օգնելու է Հայաստանին ապահովել աշխատանքի ավելի լավ հնարավորություններ, ամրապնդել երկրի ֆինանսական կառավարումը և բարելավել որոշումների կայացման ժողովրդավարական գործընթացներին քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը: Այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հայտարարելով նոր փաթեթի մասին` Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանն ասել է. «Այս նոր աջակցությունը մեր արևելյան գործընկերոջը թույլ կտա իրականացնել կարևոր բարեփոխումներ: Սա լավ նորություն է Հայաստանի քաղաքացիների համար, քանի որ այս բարեփոխումները̦ լինեն դրանք հանրային ծառայությունների բարելավում կամ աշխատանքի հնարավորությունների ավելացում, անմիջականորեն նրանց են օգուտ բերելու»:
«Ավելի լավ որակավորում ավելի լավ աշխատատեղերի համար» գործողությունների ծրագիրը, որի արժեքը 15 միլիոն եվրո է, ուղղված է լինելու Հայաստանում աշխատաշուկայի արդյունավետությունը և աշխատուժի աշխատունակությունը բարձրացնելուն` հատուկ ուշադրություն հատկացնելով զբաղվածությանը գյուղատնտեսության ոլորտում:
«Հանրային ֆինանսների քաղաքականության բարեփոխումների ծրագիրը»̦ որի արժեքը կազմում է 10 միլիոն եվրո̦ ուղղված կլինի Հայաստանում հանրային ծախսերի հաշվետվողականության, թափանցիկության և արդյունավետության բարձրացմանը` միջազգային չափանիշների և փորձի համապատասխան: Ծրագիրը պետք է նպաստի նաև կոռուպցիայի կանխարգելմանը:
5 միլիոն արժողությամբ «Քաղաքացիական հասարակության ճկունություն» ծրագիրը մեծացնելու է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներուժը` արդյունավետ մասնակցելու ժողովրդավարական որոշումների կայացման գործընթացներին: Ծրագիրը բարելավելու է ՀԿ-ների կազմակերպչական կարողությունները̦ ինչպես նաև քաղաքականության մշակման/դիտարկման գործընթացում ներգրավվելու նրանց կարողությունները:

The European Commission has announced a new support programme of EUR 30 million to help Armenia provide better work opportunities to it citizens, strengthen the country's fiscal governance, and improve the participation of Armenia's civil society in the democratic decision making processes.
Announcing the package, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn, said: ʺThis renewed support to our eastern neighbour will allow crucial reforms to take place. This is good news for Armenian citizens as these reforms, be it through better public services or increased job opportunities will benefit them directly.”
The action, "Better Qualifications for Better jobs" (€15 million) will seek to improve the efficiency of Armenia's labour market and the employability of its workforce, with a particular emphasis on agricultural employment.
The "Public Finance Policy Reform Programme" (€10 million) will address the accountability, transparency and effectiveness of public spending in Armenia in line with international standards and practices. This should also help prevent corruption.
The "Civil Society Facility" (€5 million) will strengthen the capacity of civil society organisations to effectively contribute to democratic decision making processes. The project will improve the organizational capacity of CSOs as well as their capacity to engage in policy formulation/monitoring.