ԵՄ-ն 30 միլիոն եվրո է տրամադրում Հայաստանին
Եվրոպական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է 30 միլիոն եվրո արժողությամբ Հայաստանի աջակցության նոր փաթեթը, որն օգնելու է Հայաստանին ապահովել աշխատանքի ավելի լավ հնարավորություններ, ամրապնդել երկրի ֆինանսական կառավարումը և բարելավել որոշումների կայացման ժողովրդավարական գործընթացներին քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը: Այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հայտարարելով նոր փաթեթի մասին` Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանն ասել է. «Այս նոր աջակցությունը մեր արևելյան գործընկերոջը թույլ կտա իրականացնել կարևոր բարեփոխումներ: Սա լավ նորություն է Հայաստանի քաղաքացիների համար, քանի որ այս բարեփոխումները̦ լինեն դրանք հանրային ծառայությունների բարելավում կամ աշխատանքի հնարավորությունների ավելացում, անմիջականորեն նրանց են օգուտ բերելու»:
«Ավելի լավ որակավորում ավելի լավ աշխատատեղերի համար» գործողությունների ծրագիրը, որի արժեքը 15 միլիոն եվրո է, ուղղված է լինելու Հայաստանում աշխատաշուկայի արդյունավետությունը և աշխատուժի աշխատունակությունը բարձրացնելուն` հատուկ ուշադրություն հատկացնելով զբաղվածությանը գյուղատնտեսության ոլորտում:
«Հանրային ֆինանսների քաղաքականության բարեփոխումների ծրագիրը»̦ որի արժեքը կազմում է 10 միլիոն եվրո̦ ուղղված կլինի Հայաստանում հանրային ծախսերի հաշվետվողականության, թափանցիկության և արդյունավետության բարձրացմանը` միջազգային չափանիշների և փորձի համապատասխան: Ծրագիրը պետք է նպաստի նաև կոռուպցիայի կանխարգելմանը:
5 միլիոն արժողությամբ «Քաղաքացիական հասարակության ճկունություն» ծրագիրը մեծացնելու է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներուժը` արդյունավետ մասնակցելու ժողովրդավարական որոշումների կայացման գործընթացներին: Ծրագիրը բարելավելու է ՀԿ-ների կազմակերպչական կարողությունները̦ ինչպես նաև քաղաքականության մշակման/դիտարկման գործընթացում ներգրավվելու նրանց կարողությունները:

ЕС предоставит Армении 30 млн евро
Для стимулирования реформ в Армении Европейская комиссия утвердила новый пакет содействия, направленный на повышение участия гражданского общества в вопросах профессиональной занятости, финансового управления и принятии демократических решений, сообщает mediamax.am.
Объявив об утверждении нового пакета содействия, европейский комиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Ханн сказал: "Этот новый пакет содействия позволит нашим восточным партнерам осуществить определяющие реформы. Эта хорошая новость особенно для граждан Армении, так как именно они непосредственно ощутят на себе указанные реформы как с точки зрения улучшения общественных услуг, так и в результате увеличения числа рабочих мест".
Программа "Повышение профессиональных квалификаций для умножения рабочих мест", бюджет которой составляет 15 млн евро, нацелена на повышение эффективности рынка труда и обеспечение занятости населения, обращая особое внимание на обеспечение занятости в сельскохозяйственной области.
Программа "Реформирование политики госфинансов" в Армении, бюджет которой - 10 млн евро, нацелена на приведение отчетности, прозрачности и эффективности государственных расходов Армении в соответствие с международными стандартами и опытом.
Программа "Инструмент гражданского общества" с бюджетом в 5 млн евро будет содействовать усилению возможностей гражданского общества с целью обеспечения его более эффективного участия в процессах принятия демократических решений.