Անկարայի քաղաքապետը ԱՄՆ-ի դեսպանին խորհուրդ է տալիս վերադառնալ իր երկիր
Անկարայի քաղաքապետ Մելիհ Գյոկչեկը թուրք գիտնականների ձերբակալության վերաբերյալ նրա հայտարարության կապակցությամբ խորհուրդ է տվել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին վերադառնալ ԱՄՆ, գրում է Today's Zaman-ը:
«Դուք փորձում եք Թուրքիան ներկայացնել որպես թշնամի: Պետք չէ փչացնել Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները: ԱՄՆ-ը սխալ ընտրություն է արել Ձեզ այստեղ դեսպան նշանակելով: Թո՛ղ այստեղ գա ուրիշ ամերիկացի դիվանագետ, ով ավելի շատ բան գիտի մեր մասին», - գրել է Գյոկչեկը Twitter-ի իր էջում:
Հունվարի 15-ին թուրքական ոստիկանությունը ձերբակալել էր 14 գիտնականների, որոնք ստորագրել էին երկրի հարավ-արևելքում բռնությունը դադարեցնելու և քրդական խնդիր խաղաղ լուծելու կոչով իշխանություններին ուղղված խնդրագիրը: Թուրքական դատախազությունը նրանց մեղադրել է թուրքական ազգի հրապարակային նվաստեցման մեջ: Այս կապակցությամբ ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Բասսը իր միկրոբլոգում գրել էր. «Բռնություն գործադրելու կապակցությամբ կասկած հայտնելը չի կարելի հավասարեցնել ահաբեկչություն աջակցելու հետ: Կառավարության քննադատությունը հավասար չէ պետական դավաճանության»:

Мэр Анкары посоветовал американскому послу уехать из Турции
Мэр Анкары Мелих Гекчек призвал американского посла Джона Басса вернуться в США из-за его слов о задержании турецких ученых, передает lenta.ru со ссылкой на Today's Zaman.
"Вы пытаетесь изобразить Турцию врагом (...). Пожалуйста, не надо портить отношения Турции и США. Господин посол, США сделали неправильный выбор, назначив вас своим представителем в Турции. Пусть сюда приедет другой американский дипломатический представитель, который больше знает о нас", - написал Гекчек сообщение в Twitter.
15 января полиция Турции задержала 14 ученых, подписавших обращение к властям с призывом прекратить насилие на юго-востоке страны и решить курдский вопрос мирным путем. Прокуратура выдвинула им обвинение в "публичном унижении турецкого народа, государства, правительства, парламента, суда" и "пропаганде террористической организации". Всего свои подписи под призывом оставили 1128 турецких и зарубежных ученых.
Посол США в Турции Джон Басс в своем микроблоге выразил обеспокоенность в связи с задержанием деятелей науки. "Выражение сомнения относительно применения насилия нельзя приравнивать к поддержке терроризма. Критика правительства не равна государственной измене", - отметил американский дипломат.