ԵԽԽՎ պատգամավորները՝ ընդդեմ խոսքի և կամընտրանքի ազատության
Եվրոպայի խորհուրդը՝ որպես միջազգային կառույց, ունի հայտարարված նպատակ՝ պաշտպանել մարդկանց հիմնարար իրավունքները, այդ թվում խոսքի և կամընտրանքի ազատության իրավունքը: Եթե Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի օրակարգում ընդունված Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող երկու բանաձևերի նախագծերը դիտարկենք ԵԽ հայտարարված նպատակների համատեքստում, ապա պետք է փաստենք, որ այն իր բնույթով ոչ միայն հակահայկական է, այլև հակասում է հենց ԵԽ նպատակներին և ընդհանրապես ձևավորված եվրոպական արժեհամակարգին, քանի որ զեկույցների պատրաստման գործընթացի ողջ ընթացքում հաշվի չի առնվել ԼՂՀ բնակչության կարծիքը (ԼՂՀ ներկայացուցիչները որևէ մասնակցություն չեն ունեցել զեկույցների պատրաստման գործընթացին), չնայած նրան, որ զեկույցներն անմիջականորեն վերաբերում են նրանց ճակատագրին: Այս մասին գրում է Panorama.am-ը:
Այս համատեքստում կարևոր է նաև փաստել, որ երկու բանաձևերի նախագծերի հեղինակներից և ոչ մեկը (ո՛չ Ռ.Ուոլթերը, ոչ էլ Մ.Մարկովիչը) զեկույցների պատրաստման ժամանակ չեն այցելել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն: Ասվածն առավել անտրամաբանական է դառնում, եթե հաշվի առնենք, որ այլ չճանաչված կամ մասամբ ճանաչված պետությունների դեպքում հենց նույն ԵԽԽՎ-ն հնարավորություն է տվել ներկայացված լինել կառույցում: Օրինակ՝ Կոսովոյի դեպքում 2013 թվականին ԵԽԽՎ-ն որոշում է կայացրել թույլ տալ Կոսովոյի խորհրդարանի երկու ներկայացուցչի (մեկ ներկայացուցիչ՝ մեծամասնությունից, մյուսը՝ ընդդիմադիր ուժերից) ներկա գտնվել ԵԽԽՎ մի շարք կոմիտեների լսումներին : Բացի այդ՝ Կոսովոյի վերաբերյալ ընդունված 2010 թվականի հունիսի 20-ի ԵԽԽՎ բանաձևերում («Իրավիճակը Կոսովոյում և Եվրոպայի խորհրդի դերը») ԵԽԽՎ-ն կոչ է անում կուսակցություններին սկսել քաղաքական երկխոսություն Կոսովոյի իշխանությունների հետ : Հյուսիսային Կիպրոսի դեպքում դեռևս 2004 թվականին ԵԽԽՎ որոշում է ընդունել թույլ տալ Հյուսիսային Կիպրոսի ներկայացուցիչներին մասնակցել ԵԽԽՎ նստաշրջաններին: Ուստի եթե վերը նշվածն ամփոփենք, ապա պետք է փաստենք, որ ԵԽԽՎ կողմից ընդունված բանաձևերի նախագծերը ոչ միայն հակասում են ԵԽԽՎ առաքելությանը (ԵԽԽՎ-ն երբևէ չի ունեցել և չունի հակամարտությունների կարգավորման, քաղաքական լուծումների որոնման, միջնորդական գործունեության առաքելություն), այլև ԵԽԽՎ նախկին փորձին և եվրոպական արժեհամակարգին. կողմ քվեարկելով բանաձևերին ԵԽԽՎ որոշ պատգամավորներ՝ դեմ են դուրս գալիս եվրոպական արժեհամակարգին, կիրառում են երկակի ստանդարտներ և խտրական վերաբերմունք՝ զրկելով ԼՂՀ բնակչությանն ազատ կամընտրանքի և խոսքի իրավունքից:

PACE Delegates against the Right to Freedom of Speech and Expression of Will
The Council of Europe as an international organization has an announced goal to protect basic human rights, among them the right to freedom of speech and expression of will. If we view the two draft resolutions on Karabakh conflict that are on the agenda of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in the context of the CoE defined goals, then we are to state that the draft resolutions are not only anti-Armenian in their nature, but also contradict the very goals of the CoE and the European values in general, Panorama.am writes.
Throughout the whole process of the preparation of the reports the opinion of the people of Nagorno-Karabakh Republic (NKR) was not taken into consideration (NKR representatives had no participation in the preparation of the reports) in spite of the fact that the reports directly refer to their fate. In this context it is important also to mention that neither of the authors of the two reports (neither R. Walter, nor M. Markovic) visited Nagorno-Karabakh Republic while preparing the reports. The reality becomes more illogical if we take into consideration that in case of other unrecognized or partly recognized republics, the same PACE gave them an opportunity to be represented in the institution. For example, in case of Kosovo in 2013 PACE decided to allow two representatives of the Kosovo Assembly (one representing the majority and one the opposition) to participate in PACE committee meetings. Besides, in the resolution adopted by PACE on Kosovo on June 20, 2010 (the situation in Kosovo* and the role of the Council of Europe) Parliamentary Assembly called the parties to establish political dialogue with the authorities of Kosovo. In case of Northern Cyprus still in 2004 PACE decided to integrate representatives of Northern Cyprus into the Cypriot delegation. Thus if we summarize the above mentioned, we are to state that the draft resolutions adopted by the PACE not only contradict the mission of PACE (PACE has never had experience of mediating in political settlement of conflicts) but also the previous experience of PACE and the European values – by voting in favor of the resolutions some PACE parliamentarians oppose the European values, give way to double standards and demonstrate discriminatory attitude depriving the NKR people of their right to freedom of speech and expression of will.