ԵԽԽՎ. հարսանիք առանց նորապսակների
Առանց հարսի և փեսայի հարսանիք չի լինում, ինչպես որ առանց դատարանի և դատապարտյալի դատ չի լինում: Բայց ահա ԵԽԽՎ-ն կարող է Ղարաբաղի մասին քննարկումներ անցկացնել՝ առանց հաշվի առնելու ղարաբաղցիների կարծիքն իրենց հետագա ճակատագրի կամ այսօրվա կենսագործունեության հետ կապված այս կամ այն հարցի վերաբերյալ: Հակահայկական երկու զեկույցի նախագծերը՝ Մեծ Բրիտանիայի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի՝ մեծ աղմուկ առաջացրած «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի օկուպացված այլ տարածքներում» վերնագրով զեկույցը և բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի՝ Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ զեկույցը, կքննարկվեն վաղը՝ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի երկրորդ օրը:
Սարսանգի ջրամբարը գտնվում է Ղարաբաղի տարածքում: Զեկույցի հեղինակ Մարկովիչը ոչ միայն չի եղել ջրամբարի տարածքում, այլև իր եզրահանգումը կատարել է՝ հիմնվելով Ղարաբաղում երբեք չեղած և Սարսանգի ՀԷԿ-ի «ոչ բարեկարգ» վիճակը սեփական աչքերով չտեսած, ինչպես նաև խնդրի մարդասիրական բաղկացուցչի վերաբերյալ ղարաբաղցիների տեսակետի հետ անծանոթ «փորձագետների» խոսքերի վրա: Բնականաբար, բրիտանացի զեկուցող Ուոլթերը ևս ոչ միայն չի եղել Ղարաբաղում, այլև քարտեզի վրա դժվարությամբ կգտնի այդ «օկուպացված տարածքները», որոնց մասին գրում է իր զեկույցում: Եվ արդեն կասկած չկա, որ Ուոլթերը պատկերացում չունի այն մասին, որ այդ տխրահռչակ տարածքները երբեք չեն եղել ղարաբաղյան բանակի նվաճողական նպատակ, այլ ի հայտ են եկել որպես պատերազմի հետևանք. հենց այդ տարածքներից էին իրականացվում համակարգված ռմբակոծումները և Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության ոչնչացումը:
Կարելի էր ԵԽԽՎ զեկուցողների կրթական բացը լրացնել, եթե իմանայինք, որ նրանք ցանկանում են իմանալ ճշմարտությունը: Սակայն, դժբախտաբար, ո՛չ Թուրքիայի քաղաքացիության հանդիսավոր շնորհումը բրիտանացի խորհրդարանականին անձամբ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուի կողմից (թուրքական ԶԼՄ-ների տեղեկությունների համաձայն), ո՛չ Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտությունը, որն այդքան փափուկ ազդեցություն է ունեցել տիկին Մարկովիչի դիրքորոշման վրա, թույլ չեն տալիս հուսալ, որ նրանց հետաքրքիր է Ղարաբաղի մասին ճշմարտությունը: Հարցն այստեղ ավելի շուտ այլ է. հարցը ԵԽԽՎ-ի՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցի մոտեցման մեջ է: Կառույց, որը շատ լավ գիտակցում էր չճանաչված Կոսովոյին կամ Հյուսիսային Կիպրոսին առնչվող հարցերի քննարկման ժամանակ այդ շրջանների ներկայացուցիչների այդ քննարկումների պարտադիր հրավիրված լինելու անհրաժեշտությունը:
Ուղղակի անհնար է պատկերացնել քննարկումներ «վերևում»` ցանկություն չունենալով լսել նրանց, ովքեր, ի պաշտպանություն իրենց դիրքորոշման, ասելու բան ունեն: Դա ոչ միայն ոչ եվրոպական է, այլ նաև անմարդկային:
Հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ-ում կկայանա «հարսանիք առանց նորապսակների»: Եթե ԵԽԽՎ պատգամավորներն իրավիճակի ողջ անհեթեթությունը և նման դիրքորոշման սխալական լինելը հասկանան, նրանք կքվեարկեն հակահայկական բանաձևերի դեմ: Եթե նրանք ամեն դեպքում «կողմ» քվեարկեն, դա կնշանակի, որ աշխարհի արժեհամակարգում լուրջ ճգնաժամ է: Իսկ նման ճգնաժամը, ցավոք, միայն հեռվից հնչող բարեմաղթանքով չի հաղթահարվի:

ПАСЕ: свадьба без молодоженов
Свадьбы не бывает без жениха и невесты. Суда не бывает без судьи или подсудимого. А вот ПАСЕ может проводить обсуждения о Карабахе – без самих карабахцев, даже без учета их мнения в том или ином вопросе, касающемся их дальнейшей судьбы или сегодняшней жизнедеятельности. Два антиармянских проекта доклада, подготовленных депутатом от Великобритании Робертом Уолтером с вызвавшим серьезный резонанс названием – "Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана" и парламентария из Боснии и Герцеговины Милицы Маркович по Сарсангскому водохранилищу – будут обсуждены завтра, во второй день зимней сессии ПАСЕ.
Сарсангское водохранилище находится на территории Карабаха. Автор доклада Маркович не то что не побывала на территории самого водохранилища, но и сделала свои умозаключения со слов "экспертов", ни разу не побывавших в Карабахе и не видевших "ветхость" Сарсангской ГЭС, а также не знакомых с карабахской точкой зрения по поводу гуманитарной составляющей проблемы. Естественно, и британский докладчик Уолтер не то что не побывал в Карабахе, а с трудом, наверно, может найти на карте эти самые "оккупированные территории", о которых он пишет в своем труде. И уж не приходится сомневаться в том, что Уолтер не имеет никакого представления о том, что эти пресловутые территории никогда не были целью захвата карабахской армии, а появились как следствие войны – именно с этих территорий планомерно велись бомбежки и проводилось уничтожение мирного населения Карабаха.
Ликбез для докладчиков ПАСЕ можно было бы продолжить, если бы знать, что они заинтересованы в том, чтоб узнать правду. Но, к сожалению, ни гражданство Турции, торжественно врученное британскому парламентарию Уолтеру из рук министра иностранных дел этой страны Чавушоглу (по сведениям турецких СМИ), ни икорная дипломатия Азербайджана, так мягко повлиявшая на позиции г-жи Маркович, не дают надежду на то, что им интересна правда о Карабахе. Вопрос тут скорее в другом – в подходе самой ПАСЕ как структуры, ратующей о защите прав человека. Структура, которая прекрасно понимала, что при обсуждении вопросов, касающихся непризнанного Косово или Северного Кипра представители этих регионов обязательно должны быть приглашены на дискуссии. Да и просто немыслимо проводить обсуждения "сверху", не желая прислушиваться к тем, кому есть что сказать в защиту своей позиции. Это не просто не по-европейски, но и не по-человечески.
26 января в ПАСЕ состоится "свадьба без молодоженов". Если депутаты ПАСЕ поймут всю неловкость ситуации и неправильность подобной позиции, они проголосуют против принятия антиармянских резолюций. Если же они проголосуют "за", это будет означать, что у системы ценностей в мире – серьезный кризис. А такой кризис, увы, одними лишь благими пожеланиями издалека не разрешить.