Էրդողան. Ահաբեկիչների մոտ հայտնաբերված զենքերը ռուսական արտադրության են
Հարավարևելյան Անատոլիայում վերջին հակաահաբեկչական գործողությունների ընթացքում թուրքական անվտանգության ուժերի կողմից բռնազավթած բոլոր զենքերը ռուսական արտադրություն ունեն: Այս մասին հունվարի 31-ին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Չիլիի մայրաքաղաք Սանտյագոյում:
«Տեսե՛ք, հարավ-արևելքում վերջին գործողությունների ժամանակ առգրավված բոլոր այդ զենքերը ռուսական արտադրության են: Նախկինում մենք հայտնել ենք Արևմուտքին ԻՊ-ի մասին և նաև զգուշացրել զենք չտրամադրել քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցությանը (PYD): Ի պատասխան այդ ամենի՝ ի՞նչ են նրանք մեզ ասել: «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցությունը (PYD) և քրդական «Ժողովրդական պաշտպանության ուժերը» (YPG) պայքարում են ԻՊ դեմ: Այդ ժամանակ մենք նրանց ասացինք, որ ռուսները նույնպես պայքարում են: Այդ պարագայում պե՞տք է Ռուսաստանին «լավը» համարել: Արևմուտքը լուրջ սխալներ է գործում PYD-ի նկատմամբ:  Նրանք տարբերակում են «լավ ահաբեկիչ և վատ ահաբեկիչ» , - ասել է Էրդողանը, հաղորդում է Hurriyet-ը:
Ըստ նրա՝ «PYD-ը և YPG-ն «Իսլամական պետության» և Ալ-Քաիդայի նման պետք է նույնպես  հայտարարվեն ահաբեկչական կազմակերպություններ»:

Erdogan: Terrorists’ Weapons Are Russian-Made
All weapons seized by Turkish security forces during recent counterterrorism operations in Southeast Anatolia are Russian-made, Turkish President Recep Tayyip Erdogan has said on January 31 after arriving in Santiago for the first leg of a Latin America tour that covers Chile, Peru and Ecuador.
"Look, all of those weapons seized in the latest operations in the southeast are Russian-made. Previously, we told the West concerning DAESH and warned them ‘not to give weapons to the PYD. What did they tell us in response? ‘PYD and the YPG are fighting against DAESH.’ At the time, we told them that Russians are also fighting. Then will we call Russia ‘good?’ The Westerners are making serious mistakes about the PYD. They are saying, ‘Good terrorist, bad terrorist,’" he said, Hurriyet reports.
According to him, "the PYD and the YPG need to be declared as terror organizations, like DAESH and al-Qaeda"