Միգրացիան և Իրանը ԵՄ արտգործնախարարների հանդիպման կենտրոնական թեմաներն են
Իրանի հետ հարաբերություններն ու միգրացիոն ճգնաժամը կդառնան ԵՄ ԱԳ նախարարների երկօրյա ոչ պաշտոնական հանդիպման կենտրոնական թեմաները։
«Հաշվի առնելով այնպիսի խնդիրները, ինչպիսիք են միգրացիան, ահաբեկչությունը և անկայունությունը Եվրոպայի շուրջ` ԵՄ-ն և դրա մեջ մտնող երկրները պետք է մշակեն հավակնոտ և միևնույն ժամանակ իրատեսական ռազմավարություն՝ ուղղված արտաքին քաղաքականությանն ու անվտանգության քաղաքականությանը»,- ընդգծել է Նիդերլանդների արտգործնախարար Բերթ Կունդերսը։
Բանակցությունները կանցկացվեն Ամստերդամում՝ 2016 թվականի առաջին կեսին ԵՄ-ում Նիդերլանդների նախագահության շրջանակում, փոխանցում է ТАСС։ Նման հանդիպումներ ԵՄ-ն ավանդաբար անցկացնում է տարեկան երկու անգամ:

Миграция и Иран станут центральными темами встречи глав МИД стран ЕС в Амстердаме
Миграционный кризис и отношения с Ираном станут центральными темами открывающейся двухдневной неформальной встречи глав МИД стран Европейского союза.
"Учитывая такие проблемы, как миграция, терроризм и нестабильность вокруг Европы, Европейский союз и входящие в него страны должны разработать амбициозную, но при этом реалистичную стратегию по внешней политике и политике безопасности", - подчеркнул глава МИД Нидерландов Берт Кундерс.
Переговоры проходят в Амстердаме в рамках председательства Нидерландов в ЕС в первой половине 2016 года, передает ТАССТакие встречи ЕС традиционно проводит дважды в год под названием "гимнихские чтения" в честь замка в Германии, где впервые прошли переговоры в этом формате в 1974 году.