Մերկելն ու Օլանդը Ստրասբուրգում քննարկել են միգրացիոն ճգնաժամը
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Ստրասբուրգում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են միգրացիոն ճգնաժամն ու դրա կարգավորման հնարավոր ուղիները, հայտնում է Reuters-ը։
Գործակալության աղբյուրի խոսքով՝ Մերկելն ու Օլանդը համամիտ են Եվրահանձնաժողովի կողմից ընդունված գործողությունների ծրագրի առաջնահերթության հարցում։ Այդ ծրագիրն իր մեջ ներառում է Հունաստանի սահմաններին իրավիճակի վերահսկման համար օգնություն և ֆինանսական օգնության հատկացում Թուրքիային՝ դեպի Եվրոպա փախստականների հոսքը սահմանափակելու համար։
Երկու պետությունների ղեկավարները քննարկել են նաև փետրվարի 18-19-ը Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովի հիմնական թեմաները։ Բացի այդ, նրանք անդրադարձել են սիրիական ճգնաժամին և «ընդհանուր մտահոգություն» հայտնել երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ։

Меркель и Олланд на встрече обсудили ряд вопросов
Президент Франции Франсуа Олланд и канцлер ФРГ Ангела Меркель в воскресенье в Страсбурге провели встречу, на которой обсудили нынешний миграционный кризис и пути его возможного разрешения, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
По данным источника агентства, Олланд и Меркель пришли к согласию, что план действий, принятый Еврокомиссией, является приоритетным. План включает помощь Греции по контролю за ситуацией на границах страны, а также борьбу с нелегальными перевозчиками. Он также предусматривает выделение финансовой помощи Турции с целью ограничить поток беженцев в Европу.
Лидеры двух стран обсудили также основные темы саммита Европейского союза, который намечен на 18-19 февраля в Брюсселе.
Кроме того, Олланд и Меркель обсудили сирийский кризис и выразили "общую озабоченность" происходящим в стране.