Մարին Լե Պենը մտադիր է մասնակցել Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններին
Ֆրանսիայի աջ ծայրահեղական «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենը մտադիր է մասնակցել 2017 թվականին կայանալիք նախագահի ընտրություններին։ Այս մասին նա հայտարարել է TF1 հեռուստաալիքի եթերում։
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ ինքը մտադիր է դառնալ «ճշմարտության թեկնածու» և «խաղաղություն բերել Ֆրանսիային»։ Նրա կարծիքով՝ ավելորդ հանդուրժողականությունը հանգեցնում է քաոսի։
Մարին Լե Պենի գլխավորած կուսակցությունը  հանդես է գալիս ներգաղթյալներին երկրի տարածք թողնելու դեմ և կողմ է կոշտ հակամիգրացիոն քաղաքականությանը։ Այդ կարգախոսներով դեկտեմբերի 5-6-ը «Ազգային ճակատը» հաղթեց տարածաշրջանային ընտրությունների առաջին փուլում։ Սակայն դեկտեմբերի 13-ին դիրքերը զիջեց՝ այնուհանդերձ մնալով ազդեցիկ ուժ ֆրանսիական քաղաքականության մեջ։

Марин Ле Пен заявила о намерении участвовать в выборах президента
Лидер французской ультраправой партии "Национальный фронт" Марин Ле Пен намерена принять участие в выборах президента, которые пройдут в 2017 году. Об этом она заявила в эфире телеканала TF1, передает lenta.ru.
По словам политика, она намерена стать "кандидатом правды" и "принести мир Франции". По ее мнению, излишняя терпимость ведет к хаосу.
Возглавляемая Марин Ле Пен организация выступила против допуска мигрантов на территорию страны и за проведение жесткой антимигрантской политики. Под этими лозунгами 5-6 декабря 2015 года "Национальный фронт" победил в первом туре региональных выборов. Однако 13 декабря, в ходе второго тура, партия существенно сдала позиции, хотя и осталась влиятельной силой во французской политике.