Իրանն ընդլայնում է կանանց իրավունքները
Իրանի նավթարդյունաբերության նախարար Բիջան Զանգանեն առաջին անգամ իր տեղակալ և իրանական պետական նավթաքիմիական ընկերության (National Petrochemical Company, NPC) տնօրեն է նշանակել կնոջ, հայտնում է Shana գործակալությունը։
Զանգանեն նրա նշանակման մասին նամակում իր որոշումը պայմանավորել է պատժամիջոցների վերացումից հետո ընդունված նոր կուրսով՝ ուղղված ժամանակակից տեխնոլոգիաների, արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման ու արտահանման մեծացմանը։
Հարկ է նշել, որ վերջին շրջանում իսլամական հանրապետությունում կանանց նկատմամբ վերաբերմունքը փոքր-ինչ մեղմացել է: Այսպես, 2015 թվականի դեկտեմբերին առաջին անգամ Իրանը  դեսպանի պաշտոնում կին է նշանակել. իսլամական հանրապետության դիվանագիտական առաքելությունը Մալազիայում կգլխավորի ԱԳՆ նախկին մամուլի խոսնակ Մարիզե Աֆհամը: Իրանի նախագահն ընդգծել է, որ  այդ նշանակումը  «պետք է դիտարկել որպես երկրում իրանցի կանանց հնարավորությունների ցուցադրություն»: «Իրանի կանայք ակտիվ և շատ հաջող մասնակցություն են ունենում այնպիսի ոլորտների, ինչպիսիք են հասարակականը, մարզականը, կառավարման ոլորտը: Եվ իրանցի կնոջ վերջերս տեղի ունեցած նշանակումն ակներևաբար ցույց է տալիս, որ գենդերային հարցը ոչ մի նշանակություն չունի, երբ խոսքն այն մասին է, թե ում է պետք լայնամասշտաբ, լուրջ պարտականություններ վստահել», - ասել է Հասան Ռոհանին:
Նշենք, որ մինչև իսլամական հեղափոխությունն իրանցի կանայք լայն իրավունքներ ունեին և դրանով է բացատրվում, որ նրանք ակտիվ մասնակցություն էին ունենում իսլամական հեղափոխության ժամանակ անցկացվող ցույցերին: Սակայն պահպանողական իսլամը և շարիաթի նորմերը որպես երկրի գաղափարախոսություն ընտրած իրանական նոր իշխանությունները չեղարկեցին կանանց իրավունքների մեծ մասը: Ֆարրուխրու Պարսան՝ Իրանի առաջին կին նախարարը (1968 թվականից Իրանի կրթության նախարար), հեղափոխությունից հետո մահապատժի ենթարկվեց: Հենց նրա շնորհիվ է, որ իրանցի կանայք 1963 թվականին ստացան ձայնի իրավունք, որը բարեբախտաբար իսլամական իշխանությունները չչեղարկեցին:
Այսօր Իրանում կանայք կազմում են ընտրազանգվածի 44 տոկոսը, սակայն նրանք դեռևս չեն  արողանում օգտագործել այդ ներուժը սեփական շահերի պաշտպանության համար:

Иран расширяет права женщин?
Министр нефти Ирана Биджан Зангане впервые за все время назначил своим заместителем и управляющим директором государственной иранской нефтехимической компании National Petrochemical Company (NPC) женщину. Мы сообщали об этом вчера.
В письме о ее назначении министр объясняет это решение курсом обновления после санкций, модернизацией технологий, привлечением иностранных инвестиций и увеличением экспорта.
В последнее время Исламская Республика Иран немного смягчила свое отношение к женщинам. Так, в декабре прошлого года на пост посла Исламской Республики в Малазии была назначена женщина. Ею стала бывший пресс-секретарь МИД Ирана Марзие Афхам. Президент Ирана по этому поводу заявил, что эту новость "следует рассматривать как демонстрацию возможностей в стране для иранских женщин", передает ТАСС.
"Недавнее назначение иранской женщины на пост посла наглядно показывает, что гендерный вопрос не имеет никакого значения, когда речь заходит о том, на кого возложить масштабные, серьезные обязанности", - заявил Хасан Роухани.
Отметим, что до Исламской революции иранские женщины обладали высокими правами, и именно поэтому во время революции женщины играли в ней очень важную роль, принимая участие в общественных протестах и уличных демонстрациях в составе многочисленных женских организаций. Однако по приходу новой власти в Иране, которая избрала консервативный ислам и нормы шариата новой идеологией страны, большинство прав, предоставленных женщинам последними шахами, были отменены или объявлены вне закона.
Новый закон обязывал женщин покрывать тело и голову согласно исламским предписаниям. Фаррухру Парса, первая женщина-министр Ирана (она была министром образования Ирана), была казнена во время Исламской революции. Интересно, что благодаря именно ей женщины в Иране получили право голоса в 1963 году и право баллотироваться на выборах (в парламенте Ирана нынешнего созыва - 3 женщины-депутата). К счастью, исламские власти не отменили это право женщин.
Сегодня женщины составляют 44 процентов электората в Иране, но они не используют этот потенциал для защиты своих собственных интересов.