Ուժերի վերադասավորում Սիրիայում
Սիրիայում ռազմական գործողությունների ակտիվացմանը զուգահեռ նկատվում է հակամարտության մեջ ներգրավված ուժերի վերադասավորում: Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը, տարածաշրջանային տարաձայնությունների սրումը, հակամարտող կողմերի վրա արվող նոր խաղադրույքները Սիրիան վերածել են պատերազմի իսկական թատերաբեմի, որտեղ խաչաձևվում են ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի և մի շարք այլ առանցքային խաղացողների տարաբնույթ շահեր:
Սիրիայի հյուսիսային ռազմավարական կարևոր շրջաններում մի կողմից ռուսական և իրանական ուժերի աջակցությամբ գործող սիրիական բանակի, մյուս կողմից՝ քրդական զինված ուժերի առաջխաղացումը փաստի առաջ են կանգնեցրել Թուրքիային՝ հարվածի տակ դնելով նրա կողմից աջակցություն ստացող ահաբեկչական խմբերի հետագա ֆինանսավորման հարցը: Անկարայում աստիճանաբար ակտիվանում են ռազմական միջամտությունը խրախուսող տրամադրությունները՝ որպես սիրիական հակամարտությունում թուրքական լծակները փրկելու վերջին հնարավորություն: Ի վերջո, Թուրքիան պատրաստ չէ ընդունել իր սահմանների մոտ քրդական բուֆերային պետության ստեղծումը:
Ռազմական միջամտության թուրքական նկրտումներն այս փուլում համընկնում են սիրիական ճակատում Սաուդյան Արաբիայի ակտիվացման հետ: Էլ-Ռիյադն այժմ Անկարայի հետ ռազմական համագործակցությունը դիտարկում է որպես ռազմավարական անհրաժեշտություն՝ Ծոցի անվտանգությունը պաշտպանելու և տարածաշրջանում (առաջին հերթին՝ Սիրիայում, Եմենում, Իրաքում) իրանական ազդեցության տարածումը զսպելու համար:
Սակայն, հարկ է նշել, որ առկա են Թուրքիայի ռազմական միջամտությունը զսպող ծանրակշիռ հանգամանքներ.
1. Անկարան չի կարող ցամաքային գործողություն սկսել՝ առանց օդուժի աջակցության, որի հնարավորությունն այս պահին չունի,
2. Թուրքիայի դաշնակից Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ն սիրիական ճգնաժամում իրենց ռազմական ներգրավվածությունն ավելացնելու ազդակներ դեռևս չեն հաղորդում,
3. Սիրիայում չկա գործող որևէ ուժ, որի վրա Թուրքիան կարող է հենվել նման գործողության դեպքում,
4. Սիրիա ցամաքային զորքեր մտցնելը նշանակում է ուղղակի առճակատում Ռուսաստանի հետ:
Չնայած նշված գործոններին, Թուրքիայի կողմից պատերազմ սկսելու վտանգն, այնուամնեայնիվ, պահպանվում է: Սիրիայի հյուսիսում քրդական ուժերի դիրքերի ռմբակոծումը, թերևս, հենց դրա մասին է վկայում:
Այսպիսով, Սիրիայում իրանա-սաուդական, ռուս-թուրքական և նման բազմաթիվ շահերի բախումը, ինչպես նաև տեղում գործող բոլոր ուժերի նկատմամբ վերահսկողության բացակայությունը կասկածի տակ են դնում Սիրիայում զինադադար հաստատելու ուղղությամբ Մյունխենում ձեռքբերված համաձայնությունները: Առհասարակ, տպավորություն է ստեղծվում, թե այս ճգնաժամի վերջը դեռ տեսանելի չէ, և այն կարող է ներգրավել նորանոր ուժերի՝ վերածվելով առավել լայն պատերազմի:
Տեղում ուժերի վերադասավորումից բացի, հավանաբար, պետք է սպասել նաև գլոբալ մակարդակով գերտերությունների «ուժային վերադասավորման» ավարտին:

Repositioning of Forces in Syria
Along with the intensification of military operations in Syria there is a process of repositioning of forces involved in the conflict. Russian military presence, deepening of regional differences, new bets made on conflicting sides have turned Syria into a war theater, where various interests of the United States, Russia, Turkey, Iran, Saudi Arabia and several other key players intersect.
The successes of the Syrian Army backed by Russian and Iranian forces on one hand and the Kurdish rebels on the other, have endangered the future financing of terrorist groups that receive support from Ankara. Moods for encouraging military intervention are growing in Ankara as the last chance to save Turkish leverages in the Syrian conflict. At last, Turkey is not ready to accept the creation of a Kurdish state on its borders.
Turkish ambitions of military intervention at this stage coincide with Saudi Arabia’s activation in Syria. Al-Riyadh considers military cooperation with Turkey as a strategic necessity to protect the security of the Gulf region and to restrain the spread of Iranian influence in the region, first of all, in Syria, Yemen and Iraq.
However, it should be noted that there are weighty circumstances restraining Turkey’s military intervention in Syria.
First of all, Ankara cannot start ground operations without the support of its air forces that now cannot be used. Secondly, Turkey’s allies, the US and NATO have not yet send any signals on their willingness to increase their military involvement in the conflict. Thirdly, Turkish ground operations in Syria would mean direct confrontation with Russia.
Despite these factors, the risk that Turkey may go to war persists. Turkish shelling of Kurdish positions in northern Syria perhaps is the evidence.
Thus, the clash of interests between Turkey and Russia, Iran and Saudi Arabia, other forces, as well as the lack of control over all the forces acting on the ground raise doubts on the agreements reached at Munich to establish a ceasefire in Syria.
Generally, it seems that the end of this crisis is not yet visible. It may attract new powers thus turning into a wider war.
Besides, the repositioning of forces on the ground, probably, one should also wait for repositioning of superpowers at a global level.