Ուժերի վերադասավորում Սիրիայում
Սիրիայում ռազմական գործողությունների ակտիվացմանը զուգահեռ նկատվում է հակամարտության մեջ ներգրավված ուժերի վերադասավորում: Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը, տարածաշրջանային տարաձայնությունների սրումը, հակամարտող կողմերի վրա արվող նոր խաղադրույքները Սիրիան վերածել են պատերազմի իսկական թատերաբեմի, որտեղ խաչաձևվում են ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի և մի շարք այլ առանցքային խաղացողների տարաբնույթ շահեր:
Սիրիայի հյուսիսային ռազմավարական կարևոր շրջաններում մի կողմից ռուսական և իրանական ուժերի աջակցությամբ գործող սիրիական բանակի, մյուս կողմից՝ քրդական զինված ուժերի առաջխաղացումը փաստի առաջ են կանգնեցրել Թուրքիային՝ հարվածի տակ դնելով նրա կողմից աջակցություն ստացող ահաբեկչական խմբերի հետագա ֆինանսավորման հարցը: Անկարայում աստիճանաբար ակտիվանում են ռազմական միջամտությունը խրախուսող տրամադրությունները՝ որպես սիրիական հակամարտությունում թուրքական լծակները փրկելու վերջին հնարավորություն: Ի վերջո, Թուրքիան պատրաստ չէ ընդունել իր սահմանների մոտ քրդական բուֆերային պետության ստեղծումը:
Ռազմական միջամտության թուրքական նկրտումներն այս փուլում համընկնում են սիրիական ճակատում Սաուդյան Արաբիայի ակտիվացման հետ: Էլ-Ռիյադն այժմ Անկարայի հետ ռազմական համագործակցությունը դիտարկում է որպես ռազմավարական անհրաժեշտություն՝ Ծոցի անվտանգությունը պաշտպանելու և տարածաշրջանում (առաջին հերթին՝ Սիրիայում, Եմենում, Իրաքում) իրանական ազդեցության տարածումը զսպելու համար:
Սակայն, հարկ է նշել, որ առկա են Թուրքիայի ռազմական միջամտությունը զսպող ծանրակշիռ հանգամանքներ.
1. Անկարան չի կարող ցամաքային գործողություն սկսել՝ առանց օդուժի աջակցության, որի հնարավորությունն այս պահին չունի,
2. Թուրքիայի դաշնակից Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ն սիրիական ճգնաժամում իրենց ռազմական ներգրավվածությունն ավելացնելու ազդակներ դեռևս չեն հաղորդում,
3. Սիրիայում չկա գործող որևէ ուժ, որի վրա Թուրքիան կարող է հենվել նման գործողության դեպքում,
4. Սիրիա ցամաքային զորքեր մտցնելը նշանակում է ուղղակի առճակատում Ռուսաստանի հետ:
Չնայած նշված գործոններին, Թուրքիայի կողմից պատերազմ սկսելու վտանգն, այնուամնեայնիվ, պահպանվում է: Սիրիայի հյուսիսում քրդական ուժերի դիրքերի ռմբակոծումը, թերևս, հենց դրա մասին է վկայում:
Այսպիսով, Սիրիայում իրանա-սաուդական, ռուս-թուրքական և նման բազմաթիվ շահերի բախումը, ինչպես նաև տեղում գործող բոլոր ուժերի նկատմամբ վերահսկողության բացակայությունը կասկածի տակ են դնում Սիրիայում զինադադար հաստատելու ուղղությամբ Մյունխենում ձեռքբերված համաձայնությունները: Առհասարակ, տպավորություն է ստեղծվում, թե այս ճգնաժամի վերջը դեռ տեսանելի չէ, և այն կարող է ներգրավել նորանոր ուժերի՝ վերածվելով առավել լայն պատերազմի:
Տեղում ուժերի վերադասավորումից բացի, հավանաբար, պետք է սպասել նաև գլոբալ մակարդակով գերտերությունների «ուժային վերադասավորման» ավարտին:

Перегруппировка сил в Сирии
Параллельно с активизацией военных действий в Сирии наблюдается и перегруппировка вовлеченных в конфликт сил. Военное присутствие России, обострение региональных противоречий, новые ставки на конфликтующие стороны превратили Сирию в настоящую арену войны, где перекрещиваются разнообразные интересы США, России, Турции, Ирана, Саудовской Аравии и ряда других ключевых игроков. Продвижение вперед в северных, стратегически важных районах Сирии - с одной стороны сирийской армии при поддержке российских и иранских сил, с другой – курдских вооруженных формирований, поставили под вопрос дальнейшее финансирование со стороны Турции террористических группировок. В Анкаре постепенно активизируются настроения, поощряющие военное вмешательство страны - в качестве последней возможности спасти турецкое влияние в сирийском конфликте. В конце концов, Турция не готова принять у своих границ создание курдского буферного государства.
Стремление Турции к военному вмешательству в этой фазе совпадает с активизацией Саудовской Аравии на сирийском фронте. Военное сотрудничество с Анкарой Эр-Рияд рассматривает сейчас как стратегическую необходимость для защиты безопасности Залива и для сдерживания иранского влияния в регионе (в первую очередь, в Сирии, Йемене, Ираке).
Однако необходимо отметить, что существуют факторы-тяжеловесы, сдерживающие военное вмешательство Турции в сирийский кризис:
1. Анкара не может начать сухопутные действия без поддержки с воздуха, возможности которой на этот момент она лишена;
2. Союзники Турции - Соединенные Штаты и НАТО - пока еще не подают сигналы об углублении своего военного вовлечения в сирийский конфликт;
3.  В Сирии отсутствует какая-либо действенная сила, на которую Турция может опереться в случае военных действий;
4. Ввод сухопутных войск в Сирию означает прямое столкновение с Россией.
Несмотря на перечисленные факторы, опасность начала войны со стороны Турции тем не менее сохраняется. Бомбардировка курдских позиций на севере Сирии свидетельствуют именно об этом.
Таким образом, столкновение в Сирии ирано-саудовских, российско-турецких и подобных многочисленных интересов, как и отсутствие контроля над всеми действующими на местах силами, ставят под сомнение достигнутые в Мюнхене соглашения об установлении перемирия. Вообще, создается впечатление, что конец этого кризиса еще не виден, и он может втянуть в себя новые силы, трансформировавшись в более масштабную войну.
Кроме перегруппировки сил на местах, вероятно, следует ожидать также конца "перегруппировки сил" сверхдержав на глобальном уровне …