Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆեդերիկա Մոգերինիին քննարկել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության զարգացմանն ուղղված քայլերը
Մարտի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա ‪‎Մոգերինիին, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ սա նրա առաջին այցն է Հայաստան, որն անկասկած իր դրական ազդեցությունը կունենա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման և խորացման վրա:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Ֆեդերիկա ‪‎Մոգերինին ասաց, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի ամուր գործընկերության հաստատումը շահեկան է ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլև ողջ տարածաշրջանի համար:
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ արվեց Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, հարաբերությունների նոր իրավական հիմք ձևավորելու շուրջ բանակցությունների ընթացքին:
Արտգործնախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու և ընդլայնելու համապարփակ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Կողմերն անդրադարձան համագործակցության հետագա զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք համատեղ քայլերին՝ քաղաքական երկխոսությանը, շարժունակությանը, մարդու իրավունքներին, տնտեսական բարեփոխումներին, ԵՄ տարբեր ոլորտային ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը շնորհակալ է Եվրոպական միությանը՝ տարիներ շարունակ ցուցաբերած աջակցության և օժանդակության համար, ինչը նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար։ Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպական միությանը՝ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցին հիմնադրումից ի վեր ցուցաբերվող կարևոր աջակցության համար։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում տիրող իրավիճակի, ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելու կարևորության շուրջ։ Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց միգրացիոն ճգնաժամին և փախստականների հոսքերին։ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանում ապաստանել են Սիրիայից ժամանած շուրջ քսան հազար փախստականներ. այդպիսով, մեր երկիրը հանդիսանում է բնակչության թվի հարաբերակցությամբ՝ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում: Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծեց, որ հայկական կողմը արժևորում է այս հարցում ԵՄ կողմից Հայաստանին հնարավոր օժանդակության ցուցաբերումը։
Բանակցությունների օրակարգում էր Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ պայմանավորվածության իրականացումը։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ընթացող` ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները: Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատեց ԵՄ աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։ Կողմերը համակարծիք էին, որ իրավիճակի սրմանը նպաստող ապակառուցողական քայլերը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը վնասակար են և նպաստում են ստատուս քվոյի երկարաձգմանը։
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շարունակելու է հետևողական ջանքերը ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։

Могерини: партнерство между Арменией и ЕС выгодно для всего региона
Установление более крепкого партнерства между Арменией и ЕС выгодно не только для двусторонних отношений, но и для всего региона. Об этом заявила вице-президент Европейской комиссии, Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване, сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу МИД РА.
Министр Налбандян отметил, что это первый визит Могерини в Армению, который, несомненно, позитивно отразится на развитии и укреплении отношений Армения - ЕС.
Э. Налбандян подтвердил готовность Армении укрепить и расширить всеобъемлющее сотрудничество во всех представляющих взаимный интерес сферах.
Стороны обсудили дальнейшие совместные шаги по развитию сотрудничества, вопросы политического диалога, мобильности, защиты прав человека, экономических реформ, участие Армении в различных отраслевых программах ЕС.
Эдвард Налбандян отметил, что Армения благодарна Европейскому Союзу  за содействие и поддержку, оказываемую на протяжении многих лет, что сыграло значительную роль в деле проведения реформ и развития институциональных возможностей республики.
Глава внешнеполитического ведомства РА также выразил благодарность ЕС за оказанное значительное содействие в создании Дипломатической школы МИД Армении.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг сложившейся на Ближнем  Востоке ситуации, в частности, в Сирии, а также вокруг  важности объединения усилий мирового сообщества в борьбе против терроризма.
В данном контексте собеседники обратились к теме миграционного кризиса и потоков беженцев.
Э. Налбандян отметил, что порядка 20 тысяч беженцев из-за конфликта на Ближнем Востоке нашли убежище в Армении, таким образом, в расчете на душу населения это делает республику третьей по числу давших приют сирийским беженцам страной в Европе.
Глава внешнеполитического ведомства РА также добавил, что армянская сторона ценит оказываемую Евросоюзом возможную помощь республике в данном  вопросе.
Э. Налбандян представил также последние развития в рамках переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта в формате Минской группы ОБСЕ. Федерика Могерини подтвердила поддержку Евросоюза усилий сопредседателей МГ ОБСЕ по мирному разрешению проблемы. Собеседники выразили солидарность касательно вредности деструктивных шагов по эскалации ситуации, воинственной риторики, которые способствует продлению статус-кво.
Глава МИД подтвердил намерение Армении продолжить последовательные усилия в направлении исключительного мирного решения карабахской проблемы.