Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆեդերիկա Մոգերինիին քննարկել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության զարգացմանն ուղղված քայլերը
Մարտի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա ‪‎Մոգերինիին, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ սա նրա առաջին այցն է Հայաստան, որն անկասկած իր դրական ազդեցությունը կունենա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման և խորացման վրա:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Ֆեդերիկա ‪‎Մոգերինին ասաց, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի ամուր գործընկերության հաստատումը շահեկան է ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլև ողջ տարածաշրջանի համար:
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ արվեց Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, հարաբերությունների նոր իրավական հիմք ձևավորելու շուրջ բանակցությունների ընթացքին:
Արտգործնախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու և ընդլայնելու համապարփակ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Կողմերն անդրադարձան համագործակցության հետագա զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք համատեղ քայլերին՝ քաղաքական երկխոսությանը, շարժունակությանը, մարդու իրավունքներին, տնտեսական բարեփոխումներին, ԵՄ տարբեր ոլորտային ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը շնորհակալ է Եվրոպական միությանը՝ տարիներ շարունակ ցուցաբերած աջակցության և օժանդակության համար, ինչը նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար։ Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպական միությանը՝ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցին հիմնադրումից ի վեր ցուցաբերվող կարևոր աջակցության համար։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում տիրող իրավիճակի, ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելու կարևորության շուրջ։ Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց միգրացիոն ճգնաժամին և փախստականների հոսքերին։ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանում ապաստանել են Սիրիայից ժամանած շուրջ քսան հազար փախստականներ. այդպիսով, մեր երկիրը հանդիսանում է բնակչության թվի հարաբերակցությամբ՝ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում: Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծեց, որ հայկական կողմը արժևորում է այս հարցում ԵՄ կողմից Հայաստանին հնարավոր օժանդակության ցուցաբերումը։
Բանակցությունների օրակարգում էր Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ պայմանավորվածության իրականացումը։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ընթացող` ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները: Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատեց ԵՄ աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։ Կողմերը համակարծիք էին, որ իրավիճակի սրմանը նպաստող ապակառուցողական քայլերը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը վնասակար են և նպաստում են ստատուս քվոյի երկարաձգմանը։
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շարունակելու է հետևողական ջանքերը ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։

Federica Mogherini: Establishment of Firmer Cooperation Between the EU and Armenia is Beneficial for the Whole Region
On March 1, Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia, met Federica Mogherini, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission, the press service of the RA Foreign Ministry informs.
Welcoming the guest, Minister Nalbandian mentioned that this is her first visit to Armenia, which will undoubtedly have a positive impact on the development and deepening of Armenia-EU relations.
Expressing gratitude for the invitation to visit Armenia and the warm reception, Federica Mogherini stressed that establishment of firmer cooperation between the EU and Armenia is beneficial not only for bilateral relations, but for the whole region.
During the meeting, a wide range of issues of the development of Armenia-European Union cooperation, the process of negotiations on formation of new legal framework were thoroughly discussed.
Foreign Minister Nalbandian reaffirmed Armenia’s commitment to strengthen and expand multi-dimensional cooperation in all areas of mutual interest.
The sides touched upon joint efforts to be exerted for the further development of cooperation, i.e. political dialogue, mobility, human rights, economic reforms, Armenia’s participation in different sectoral projects of the EU.
Edward Nalbandian mentioned that Armenia appreciates the EU’s continued support and assistance over the years, which has been instrumental for the implementation of the reform process and institutional capacity building in Armenia. Minister Nalbandian expressed gratitude to the European Union for the important support to the Diplomatic School since its establishment.
During the meeting, thoughts were exchanged over the situation in the Middle East, particularly in Syria, necessity of consolidation of efforts of the international community in the fight against terrorism. In this context, migration crisis and flow of refugee were touched upon. Edward Nalbandian stressed, that nearly 20 thousand refugees from Syria have been sheltered in Armenia, thus making our country the third largest recipient of Syrian refugees in Europe on per capita basis. The Foreign Minister of Armenia highlighted that the Armenian side highly values the possible assistance of the EU to Armenia on that matter.
Implementation of the agreement on Iran nuclear program was on the agenda of the negotiations.
Edward Nalbandian presented the latest developments in the negotiation process on the settlement of the Nagorno-Karabakh issue within the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group. Federica Mogherini reaffirmed EU’s support to the efforts of the MG Co-Chairs in peaceful settlement of the issue. The sides shared the view that destructive steps leading to escalation of the situation, bellicose rhetoric are harmful and lead to the maintenance of the status quo.
Minister Nalbandian reaffirmed that Armenia would continue its consistent efforts for exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue.