Ռուս փորձագետ. Ղարաբաղի դիրքերը բանակցություններում կարող են ամրապնդվել
Արցախի և Ադրբեջանի սահմաններին ռազմական ճգնաժամից հետո ստեղծված իրավիճակը կարող է մեծացնել քաղաքական բանակցություններում Ղարաբաղի դերն ու ներգրավումը։ Այդ մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսաստանյան ինստիտուտոի տնօրենի տեղակալ, Մերձավոր արտերկրի խնդիրների հետազոտության կենտրոնի ղեկավար Թամարա Գուզենկովան։
«Այս հակամարտության ընթացքում իրեն յուրահատուկ կերպ դրսևորեց Լեռնային Ղարաբաղը։ Հստակ դարձավ, որ այն ունի մարտունակ բանակ, որն ընդունակ է արձագանքել արտաքին սպառնալիքներին, դրսևորեց հասարակության շատ ուժեղ համախմբում։ Դա կարևոր նշաններ են՝ ցույց տվող, որ Ղարաբաղում ձևավորվել է կարևոր սոցիալական, քաղաքական հանրույթ, և հնարավոր է դրա շնորհիվ ընդլայնվեն հետագա քաղաքական բանակցություններում Ղարբաղի դիրքերը»,- ասել է Գուզենկովան։
Նա ընդգծել է, որ ռազմական գործողությունների սրացումից հետո, ամենայն հավանականությամբ, կակտիվանա բանակցային գործընթացը։ «Այդ սարսափելի իրադարձությունների հետևանքը կլինի այն, որ եթե վերջին շրջանում Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը սառեցվել էր, ապա այժմ ավելի ակտիվ բանակցություններ կտարվեն՝ միգուցե ԵԱՀԿ ՄԽ, իսկ միգուցե երկկողմ ձևաչափով։Ամեն դեպքում, այժմ հրադադար հայտարարել և դրանից հետո ոչինչ չանել իռացիոնալ կլինի»,- նշել է Գուզենկովան։
Փորձագետի կարծիքով, այս իրավիճակը Հայաստանի միջոցով ուղղված է Ռուսաստանի դեմ։ Գործողությունների այդ շարքն ուղղված է ապակայունացնելու Ռուսաստանի ներքաղաքական դրությունն ու այն միջազգային հարաբերությունները, որոնցում Ռուսաստանն ընդգրկված է։ Շղթայի սկիզբն Ուկրաինայում էր, երկրորդ օղակը Սիրիան էր, այնուհետև՝ ռուս-թուրքական հակամարտությունը։ «Թուրքական ղեկավարությունը ցույց տվեց, որ իվիճակի չէ քաղաքական կարևոր խնդիրներ լուծել։ Այն չափից մեծ բեռ վերցրեց իր վրա և չկարողացավ դրա տակից դուրս գալ»,- ասել է Թամարա Գուզենկովան՝ նշելով, որ սա թուրքական իշխանությունների աշխարհաքաղաքական չափազանց մեծ ամբիցիաների հետևանք է։ Նա հիշեցրել է, որ ընդամենը մի քանի ամիս է անցել այն բանից հետո, երբ Թուրքիան սպառնում էր հրահրել Ղարաբաղյան հակամարտության վերսկսում, և այժմ նա նման փորձ ձեռնարկեց։ «Ադրբեջանական ղեկավարության դերն այժմ բարդ է գնահատել։ Ինձ թվում է, որ այն չափից շատ է վստահել թուրքական ղեկավարությանը, նրա քաղաքական խոստումներին։ Այդ իմաստով նրանք որոշել են ռիսկի դիմել, և խաղը չի ստացվել»,- ասել է Գուզենկովան։
Փորձագետի խոսքերով, այժմ ամենից կարևորն այն է, որ հրադադար է հաստատվել, ստատուս-քվոն վերականգնվել է, հայկական ոչ մի թիզ հող չի անցել ուրիշներին։ Դա նշան է, որ հակամարտությունը կարգավորված չէ, բայց պետք է անցնի այլ քաղաքական որակի։ Գուզենկովան կարծում է, որ «նոր հարաբերությունների փուլ է սպասվում ոչ միայն Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում, այլև ռուս-թուրքական հարաբերություններում և Թուրքիայի՝ իր անմիջական հարևանների հետ հարաբերություններում»։
«Ակնհայտ է, որ հիմնականում ռուսական ազդեցության շնորհիվ հաջողվեց դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Ամեն դեպքում, պատերազմը կանգնեցվել է, ստատուս-քվոն վերականգնվել է , այդ թվում՝ տարածքային հարցերում։ Դա հիմա ամենակարևորն է։ Նրանք, ովքեր ծրագրում էին այս պատերազմը, կարծում էին, որ այն երկար կտևի, որ Ռուսաստանը չի կարողանա բավական ազդեցություն գործել, և այս ամենը կտարածվի»,- կարծում է Գուզենկովան։
Նա նշել է, որ «ցանկացած իրադարձություն, առավել ևս՝ նման դրամատիկ բնույթ կրող, ինչպիսին տեղի է ունենում այժմ՝ հակամարտության սրացումը և ռազմական գործողությունները Ղարաբաղում, օգտագործվում է Ռուսաստանի, նրա քաղաքական, դաշնակցային, պայմանագրային հարաբերությունները հեղինակազրկելու համար։ Փորձեր են ձեռնարկվում ներկայացնել Ռուսաստանը որպես մի երկիր, որը չի կատարում իր պարտավորությունները, ի վիճակի չէ պաշտպանել իր դաշնակիցներին և այլն։ Այդ ամենը կատարվում է տեղեկատվական պատերազմի միջոցով»։
Գուզենկովայի կարծքով, այդ ամենին պետք է մի կողմից հանգիստ վերաբերվել, մյուս կողմից՝ պետք է զինվել հակափաստարկներով, հասկանալ դա իրանաւոմ այդպես է, թե՝ ոչ և եթե ոչ՝ հակազդել միֆերին հակափաստարկների միոջոցով։ «Խոսքը վերաբերում է, ըստ էության, սև միֆերին», և ԶԼՄ-ները մեծ դեր են խաղում դրանց քայքայման մեջ։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ որոշ անդամ երկրների դիրքորոշմանը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման և ԵԱՏՄ վարչապետերի նիստը Երևանից տեղափոխելու հետ կապված, Գուզենկովան կոչ է արել դրան հանգիստ վերաբերվել։ «Պետք է հաշվի առնել, որ մենք ապրում ենք գլոբալ աշխարհում, և ամեն պետություն գտնվում է ոչ միայն Ռուսաստանի ազդեցության տակ և հաշվի է առնում իր վրա տարբեր գործոնների ազդեցությունից բխող վտանգները»,- ասել է Գուզենկովան։ Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ «որոշ իրավիճակներում առավել կոնսոլիդացված դիրքորոշումը կարող էր շատ ավելի արդյունավետ ազդեցություն ունենալ, քան սպառնալիքների որոնումն ու դրանց չեզոքացման փորձերը»։
Գուզենկովան նաև կոչ է արել հաշվի առնել, որ ԵԱՏՄ-ն ծրագրվել և կյանքի է կոչվել որպես տնտեսական միություն, և ռազմա-քաղաքական պարտավորություններ ԵԱՏՄ երկրները միմյանց հանդեպ չունեն, այլ ունեն ՀԱՊԿ անդամ երկրները։ «Ուստի հարցերը պետք է ուղղել ՀԱՊԿ-ին, ոչ թե ԵԱՏՄ-ին»։

Российский эксперт: позиции Карабаха в переговорах могут укрепиться
Сложившаяся после военного кризиса на границах Карабаха и Азербайджана ситуация может усилить роль и вовлечение непосредственно Карабаха в политических переговорах. Такое мнение в интервью ИАА "Армедиа" выразила заместитель директора Российского института стратегических исследований (РИСИ), руководитель Центра исследований проблем стран ближнего зарубежья Тамара Гузенкова.
"В этом конфликте по-особому показал себя Нагорный Карабах. Стало понятно, что там есть боеспособная армия, которая способна реагировать на внешние угрозы, была продемонстрирована сильная консолидация общества. Все это важные признаки того, что здесь сформирована важная социальная, государственная общность, и вполне возможно, что это поднимет переговорные позиции Карабаха в последующих политических переговорах", - отметила Гузенкова.
Она подчеркнула, что после обострения военных действий, вероятно, активизируется переговорный процесс. "Последствиями этих страшных событий будет то, что если в последнее время карабахская проблема была заморожена, то сейчас будут вестись более активные переговоры, может быть, в рамках МГ ОБСЕ, может быть, на двухсторонней основе. Во всяком случае, объявить сейчас перемирие и после этого ничего не делать будет нерационально", - отметила Гузенкова.
По мнению эксперта, эта ситуация направлена через Армению против России. Это ряд действий, направленный на то, чтобы "усугубить ситуацию как внутри России, так и в той системе международных отношений, в которую входит Россия". Начало цепочки находится в Украине. Второе звено - Сирия, затем российско-турецкий конфликт. "Турецкое руководство показало себя как неспособное решить важные политические задачи. Оно взяло на себя слишком много и неспособно столько переварить", - сказала Тамара Гузенкова, отметив, что это результат того, что турецкие власти не смогли перешагнуть за свои геополитические амбиции.  Она напомнила, что прошло всего несколько месяцев после того, как Турция грозилась разморозить карабахский конфликт, и сейчас эта попытка была предпринята. "Роль азербайджанского руководства сейчас трудно оценить. Мне кажется, они слишком доверились турецкому руководству, его политическим обещаниям. В этом смысле они решили сыграть ва-банк и эта игра не состоялась", - отметила Гузенкова.
По словам эксперта, наиболее важно сейчас то, что перемирие установлено, статус-кво восстановлен, не пяди армянской земли никуда не ушло. Это сигнал, что конфликт не урегулирован, но должен перейти в другое политическое качество. Гузенкова считает, что "новый виток отношений будет связан не только с карабахским конфликтом, но и с российско-турецкими отношениями и отношениями Турции с ее ближайшими соседями".
"Совершенно очевидно, что благодаря, главным образом, российскому влиянию, военные действия прекратились. Во всяком случае, война остановлена, статус-кво восстановлен и по территориальным вопросам. Это сейчас самое главное. Те, кто планировал эту войну, рассчитывал, что все это завязнет, что Россия не сможет оказать значительного влияния и все это распространится", - считает Гузенкова.
Она отметила, что "любые события, тем более такого драматического характера, которые происходят сейчас - всплеск кризиса и военные действия в Карабахе - используются для того, чтобы дискредитировать Россию, ее политические, союзнические, договорные отношения. Делаются попытки представить Россию в виде страны, которая не выполняет своих обязательств, не способна защитить своих союзников и т.д. Это все осуществляется в условиях информационной войны".
По мнению Гузенковой, к этому нужно относиться с одной стороны с определенным спокойствием, с другой стороны - нужно иметь базу контраргументов, понять так это или не так, и если не так, то разрушать эти мифы с помощью контраргументов. "Речь идет, по сути дела, о черных мифах", и СМИ играют особую роль в разрушении этих мифов.
Что касается позиций некоторых стран ЕАЭС относительно эскалации карабахского конфликта и переноса заседания глав правительств стран ЕАЭС, Гузенкова призвала относиться к этому спокойно. "Нужно учитывать, что мы живем в глобальном мире, и каждое государство испытывает влияние не только со стороны России, они просчитывают риски многих факторов. Это - политика осторожного политического лавирования, у стран свои разнообразные интересы", - отметила Гузенкова. В то же время она подчеркнула, что "в некоторых ситуациях проявление более консолидированной позиции могло бы оказать более эффективное влияние, чем выискивание возможных угроз и попытка их ликвидации".
Гузенкова также призвала учитывать, что ЕАЭС планировался и функционирует как экономический союз и военно-политические обязанности друг перед другом имеют не члены ЕАЭС, а члены ОДКБ, "поэтому здесь больше вопросов к ОДКБ, а не к ЕАЭС".