Իսրայելից զենք գնելուց հրաժարվել է Հայաստանը
Իսրայելից զենք գնելուց հրաժարվել է Հայաստանը: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
Տոնոյանը նշել է, որ զենքի առևտրի շուկան Հայաստանի համար բաց շուկա է, սակայն ԱՄՆ-ի և ԵՄ երկրների կողմից կան քաղաքական որոշ սահմանափակումներ՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական կարողությունների աճի հնարավորությունը սահմանափակելու հետ:
«Այսպես ասած՝ գործում է ջենթլմենական պայմանավորվածություն՝ չմատակարարելու կոնֆլիկտային տարածաշրջան ռազմական նշանակության արտադրանք: Բնական է, որ անհրաժեշտությունից ելնելով՝ գնումները կատարվում են այն երկրներում, որոնք որ այդ սահմանափակումները չունեն: Իսրայելը նույն ապրանքատեսակները (որոնք վաճառել է Ադրբեջանին) առաջարկել է նաև Հայաստանին: Մենք հրաժարվել ենք, որովհետև դրա անհրաժեշտությունը չի եղել, որովհետև մենք այլ լուծումներ ենք տվել դրան, և ինչպես տեսնում ենք՝ այդ զինատեսակները այնպես էլ հաջող չեն գործում», - նշել է Տոնոյանը՝ հավելելով, որ քաղաքացիական ավտոբուսը կարելի է խոցել նաև հասարակ նռնականետով, դրա համար մի քանի հարյուր հազար արժեցող անօդաչու հարվածային թռչող սարք հարկարվոր չէ:

Армения отказалась закупать вооружение у Израиля
Армения отказалась от предложения Израиля закупить у него вооружение. Как передает РИА Новости, об этом заявил в понедельник первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян.
По словам Тонояна, рынок закупки вооружения открыт для Армении, однако существуют некоторые политические ограничения со стороны стран ЕС и США, связанные с нежеланием способствовать росту военных возможностей в зоне карабахского конфликта.
"Действует так сказать джентльменское соглашение, чтобы не поставлять оружие в конфликтный регион. Естественно, исходя из необходимости, оно закупается в других странах, не имеющих подобных ограничений. Тот же Израиль предложил нам аналогичное проданному Азербайджану вооружение. Мы отказались, потому что не видим в нем необходимости. Мы эти вопросы решили иначе", - заявил Тоноян в интервью Радио "Азатутюн". По его словам, "пассажирский автобус можно повредить из гранатомета, для это не нужно закупать ударный дрон".
Тоноян напомнил о проводимой Арменией в течение последних лет политике пересмотра оборонной стратегии, по итогам которой был подготовлен документ. "Это план развития Вооруженных сил. В соответствии с ним планируется приобрести самое современное вооружение", - сказал он.