Արցախն անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքների կարիք ունի
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ միջազգային հանրության հավասարակշռված, հստակ չհասցեագրված կոչերը բավարար չեն ռազմական հռետորաբանություն կիրառող ադրբեջանական իշխանություններին զսպելու համար: Պատերազմի արհավիրքները չտեսած Իլհամ Ալիևի համար  տարաբնույթ դիվերսիաները և անգամ ռազմական ագրեսիան սոսկ խաղ է՝ անկախ սեփական զոհերի և զինտեխնիկայի կորուստերի քանակից: Նման մեղմ ասած «անկանխատեսելի» հարևան ունենալն ավելի քան լրջագույն սպառնալիք է՝ առաջին հերթին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության ֆիզիկակական անվտանգության համար:
Ստեղծված իրավիճակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանն անհրաժեշտ են անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ: Թերևս հենց այս հրամայականի գիտակցումը հանգեցրեց նրան, որ Ալիևի ապրիլյան արկածախնդրությունից հետո Սերժ Սարգսյանն Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ բարձրաձայնեց ՀՀ-ԼՂՀ ռազմական փոխօգնության պայմանագրի կնքման անհրաժեշտության մասին: Այս առնչությամբ նախագահը մասնավորապես հայտարարել է. «Անհրաժեշտ է պայմանագրի տեքստն ունենալ, համապատասխան քննարկումներ անցկացնել և ուղարկել Ազգային ժողով: Հայաստանի Հանրապետությունը լիարժեքորեն կատարելու է իր պարտականությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման առումով, և մենք նաև ունենք դրա իրավաբանական իրավունքը, որովհետև ինքներս հանդիսանում ենք 1994 թվականին կնքված հրադադարի համաձայնագրի կողմ»: Հատկանշական է, որ իրավական հիմնավորման անհրաժեշտությունը ևս տվյալ դեպքում բավական կարևոր է, քանզի առաջին հերթին այն առավել ընկալելի է դարձնում միջազգային հանրության համար նման նախաձեռնությունը, ինչպես նաև հստակ ազդանշան է, որ զինադադարի պայմանագրի միջնորդի կամ նույն միջազգային հանրության ցուցաբերած անգործությամբ է պայմանավորված նման որոշումը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ԼՂՀ ռազմական փոխօգնության պայմանագրի բովանդակությանը, ապա տրամաբանական է, որ այն, անկախ ԼՂՀ չճանաչվածությունից, պետք է ենթադրի համապատասխան կետ, որի համաձայն կողմերից որևէ մեկի վրա հարձակումը նշանակում է հարձակում նաև մյուսի վրա: Այն, որ տվյալ ռազմական փոխօգնության պայմանագիրն իրավիճակ է փոխում, առավել քան ակնհայտ է, սակայն դրանով բավարարվելը ևս անթույլատրելի է:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքների խնդիրը չպետք է միայն դիտարկել ՀՀ-ԼՂՀ հարաբերությունների համատեքստում: Այս առումով թերևս ամենանպատակահարմար տարբերակը կարող էր լինել հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կողմից Արցախի բնակչությանն անվտանգության երաշխիքների տրամադրումը՝ մինչև հակամարտության կարգավորումը, ինչն, անշուշտ, Ադրբեջանի համար կփակեր հակամարտության խաղաղ կարգավորումից ռազմականի անցման բոլոր ուղիները:
Ավելին՝ ԼՂՀ անվտանգության լրացուցիչ երաշխիք կարող է հանդիսանալ նաև նրա անկախության ճանաչումը տարբեր պետությունների, առանձին միավորների կողմից: Փորձը ցույց է տալիս, որ հենց ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած միավորներն են հանդիսանում նրա դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի բարձրաձայնման հիմնական կենտրոնները, ուստի այդ շարքում ՄԱԿ անդամ երկրների առկայությունն առավել քան ցանկալի է: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը, ապա պետք է նշել, որ այդ խնդիրը միշտ էլ եղել է հայկական քաղաքական օրակարգում: Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախությունը չճանաչելը զիջում է՝ բանակցային գործընթացի կառուցողական բնույթը պահպանելու նպատակով, սակայն, ինչպես ապրիլի 4-ին, ԵԱՀԿ երկրների դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ «եթե ռազմական գործողությունները շարունակվեն և ստանան լայնածավալ մասշտաբ, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչելու է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»: Անշուշտ, ռազմական փոխօգնության պայմանագրից հետո ԼՂՀ անկախության ճանաչումը հանդիսանում է ԼՂՀ անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ ապահովող հաջորդ լուրջ քայլը, որն, անհրաժեշտության դեպքում, անկասկած կիրականացվի:
ԼՂՀ անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքների շարքում անհրաժեշտ է դիտարկել նաև հակամարտության կարգավորման գործընթացում միջազգային հանրության առավել լայն ներգրավվածությունը, խոսքը տվյալ դեպքում վերաբերում է, մասնավորապես, միջազգային տարբեր կազմակերպությունների, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ (կամ Մինսկի խմբի համանախագահների) արցախյան ներկայացուցչություն հիմնելու անհրաժեշտությանը: Միջազգային կառույցները պետք է զբաղվեն ինչպես այն հումանիտար խնդիրների հաղթահարմամբ, որոնք ստեղծվել են ԼՂՀ չճանաչվածության պատճառով, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանությամբ, այնպես էլ սահմանային տարբեր միջադեպերի, հրադադարի ռեժիմի խախտումների դեպքերի քննությամբ:
Այն, որ քառօրյա պատերազմն ապացուցեց, որ Արցախի անվտագության գլխավոր երաշխավորը հայ զինվորն է, որևէ կասկած չկա, սակայն, լրացուցիչ անվտանգության երաշխիքների ճիշտ կիրառումը ոչ միայն կարող է կանխել ռազմական ագրեսիայի կրկնության հավանականությունը, այլ նաև նպաստել տարածաշրջանում ընդհանուր կայունության ամրապնդմանը:

Арцах нуждается в дополнительных гарантиях безопасности
Четырехдневная апрельская война еще раз доказала, что уравновешенных, нечетко адресованных призывов международной общественности недостаточно для сдерживания использующих воинственную риторику азербайджанских властей. Для не видевшего бедствий войны Ильхама Алиева различные диверсии и даже военная агрессия - независимо от количества потерь в военной технике, людских ресурсов – всего лишь игра. Наличие подобного, мягко сказать, "непредсказуемого" соседа более чем серьезная угроза, в первую очередь, в смысле физической безопасности населения Нагорно-Карабахской Республики.
В создавшейся ситуации Нагорно-Карабахской Республике необходимы дополнительные гарантии безопасности. Возможно, именно осознание первичности этого привело к тому, что после апрельской авантюры Алиева Серж Саргсян на заседании Совета Национальной безопасности заявил о необходимости подписания договора о взаимопомощи между РА и НКР. По данному поводу президент РА, в частности, сказал: "Необходимо иметь текст договора, провести соответствующие обсуждения и отправить его в Национальное Собрание. Республика Армения в полной мере выполнит свои обязательства в смысле обеспечения безопасности населения Карабаха. Мы также имеем на это юридическое право, поскольку сами являемся стороной подписанного в 1994-ом году Соглашения о прекращении огня". Знаменательно, что в данном случае необходимость юридического обоснования также чрезвычайно важна, поскольку в первую очередь для международной общественности подобная инициатива становится более понятной, а во-вторых, является четким сигналом того, что подобное решение обусловлено бездействием посредника или той же международной общественности в соблюдении Соглашения о прекращении огня.Что касается содержания договора о взаимопомощи РА-НКР, то логично, что он, независимо от признания НКР, должен содержать пункт, согласно которому агрессия/нападение на одну из сторон договора означает также агрессию/нападение на другую сторону. То, что данный договор о взаимопомощи меняет ситуацию, более чем очевидно, однако удовлетвориться только этим также неприемлемо.
Проблему дополнительных гарантий безопасности Нагорно-Карабахской Республики нельзя рассматривать только в контексте взаимоотношений РА-НКР. В этом смысле, возможно, наиболее целесообразным вариантом может стать предоставление гарантий безопасности населению Арцаха до урегулирования конфликта со стороны стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, что, безусловно, закрыло бы для Азербайджана все пути перехода от мирного способа урегулирования конфликта к военному.
Более того, дополнительной гарантией безопасности НКР может стать и признание ее независимости со стороны различных стран, некоторых субъектов. Опыт показывает, что именно признавшие независимость НКР субъекты становятся основными центрами, говорящими об азербайджанской агрессии, следовательно, наличие в этом ряду стран-членов ООН более чем желательно. Что касается признания независимости НКР со стороны Армении, то необходимо отметить, что этот вопрос всегда оставался в армянской политической повестке. Непризнание независимости НКР со стороны Армении является уступкой - с целью сохранить конструктивный характер переговорного процесса. Однако, как об этом на встрече с послами стран-членов ОБСЕ 4-го апреля заявил президент РА Серж Саргсян, "если военные действия будут продолжаться и получат широкомасштабный характер, Республика Армения признает независимость Нагорного Карабаха". Безусловно, после договора о взаимопомощи признание независимости НКР является следующим серьезным шагом, обеспечивающим дополнительные гарантии безопасности, и этот шаг при необходимости, несомненно, будет реализован.
В ряду дополнительных гарантий безопасности НКР необходимо рассмотреть также более широкое вовлечение международной общественности в процесс урегулирования. Речь в данном случае идет, в частности, о необходимости создания представительств в Арцахе различных международных организаций, в первую очередь ОБСЕ (или сопредседателей Минской группы). Международные структуры должны заняться как преодолением тех гуманитарных проблем, которые имеют место в НКР из-за ее непризнанности, как защитой прав человека и демократических ценностей, так и расследованием различных приграничных инцидентов, случаев нарушения режима перемирия.
В том, что четырехдневная война доказала, что главной гарантией безопасности Арцаха является армянский воин, никаких сомнений нет. Однако правильное применение дополнительных гарантий безопасности не только может предотвратить вероятность повторения военной агрессии, но и будет способствовать укреплению общей стабильности в регионе.