Հերթական ընտրություններ Իսպանիայում՝ բանակցությունների ձախողման պատճառով
Նոր խորհրդարանական ընտրություններն Իսպանիայում այժմ անխուսափելի են, քանի որ Սոցիալիստների առաջնորդ Պեդրո Սանչեսն այդպես էլ չկարողացավ կոալիցիոն կառավարություն կազմել և այդ հարցով օրերս դիմեց երկրի միապետին:
Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպ VI-ն ըստ այդմ որոշեց երկրի նոր վարչապետ չառաջադրել և առաջին անգամ կրկնակի ընտրություններ անցկացնել, որոնք տեղի կունենան հունիսի վերջին:
Դեկտեմբերյան խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկիրն արդեն չորս ամսից ավել քաղաքական փակուղու մեջ է գտնվում, քանի որ կուսակցությունները որևէ կերպ չեն կարողանում համաձայնության ու փոխզիջման գալ:
Հիշեցնենք, որ վերջին ընտրություններում գործող վարչապետ Մարիանո Ռախոյի աջակենտրոն Ժողովրդի կուսակցությունը 123 տեղ էր ստացել 350-տեղանոց իսպանական խորհրդարանում, Սանչեսի ղեկավարած Սոցիալիստները 90 տեղ էին ստացել, ձախակողմյան «Podemos» (Կարո՛ղ ենք) կուսակցությունը՝ 69 տեղ, իսկ աջակենտրոն «Ciudadanos» (Քաղաքացիներն) ընդամենը  40 տեղ:
Փաստորեն գործազրկության բարձր մակարդակի և կոռուպցիոն սկանդալների վրա զայրացած ընտրողներն իրենց ձայնը տվել էին նորահայտ ու փոքր կուսակցություններին, որոնք ընդհանուր առմամբ խորհրդարանական տեղերի 40%-ն էին գրավել՝ միաժամանակ չափազանց թուլացնելով իշխող Ժողովրդի կուսակցությանն ու Սոցիալիստներին, որոնք այլևս չէին կարող կառավարություն ձևավորել:
Վարչապետ Մարիանո Ռախոյը, սակայն, այդպես էլ չի խոստովանել, որ  վերջին չորս ամիսներն իսկական ձախողում են եղել Իսպանիայի համար, և պնդել է, որ իր կուսակցությունը միևնույն է «լավագույն առաջարկն ու ընտրությունն է երկրի համար»:
Ինչևէ, հանրային հարցումների մեծ մասը վկայում են, որ հունիսյան արդյունքները շատ բան չեն փոխի Իսպանիայի քաղաքական կյանքում, և որ դեկտեմբերի ընտրությունների ստեղծած փակուղին դեռ երկար չի լուծվելու:
Քաղաքական վերլուծաբաններն էլ նշում են, թե իրենց կարծիքով որքան քիչ է լինելու ընտրողների տոկոսն այս երկրորդ քվեարկությանը, քանի որ հուսահատությունն ու վստահության պակասն այժմ գերիշխում են հանրային տրամադրություններում:

The parties have been unable to form a new government since an inconclusive December election and a final round of one-to-one meetings between the king and party leaders, Reuters reports.
With acting Prime Minister Mariano Rajoy having already said he was also lacking the necessary parliamentary backing, the lower house is now expected to be dissolved on May 3 and the new general election is expected to be held on June 26.
It should be recalled that in the last election the center-right People’s Party of caretaker Prime Minister Mariano Rajoy won 123 seats in the 350-seat parliament, while the Socialists won 90 seats, the far-left Podemos won 69 and the center-right Ciudadanos won 40.
Thus, because of the voters' anger over high unemployment and corruption scandals, upstart or minor parties won nearly 40% of the seats in December, leaving the two establishment parties, the conservative Popular Party and the Socialists, too weak to form a government.
The current Prime Minister Mariano Rajoy announced that he had told King Felipe he did not have enough parliamentary support to attempt to become the new Prime Minister of Spain.
According to Spain Report, he denied the past four months had been a failure, that "Podemos in government would have been worse", and said it was up to Spaniards to choose the best candidate at a new general election: "I am a realist, dash optimist".
Rajoy also said the Popular Party had made "the best proposal for Spain" after the general election on December 20, 2015: "a grand coalition government capable of generating stability and confidence" with the Spanish Socialist Party (PSOE) and Ciudadanos.
However, most opinion polls suggest that the outcome in June would do little to resolve the deadlock created by December's election with the Popular Party leading the pack. Nevertheless, political analysts say that electoral history suggests absenteeism would increase in a second vote, as a steady stream of corruption scandals continues to foul the national mood.