Իրանը ՄԱԿ-ին կոչ է արել նպաստել ԱՄՆ-ում իրանական ակտիվների ապասառեցմանը
Իրանի արտգործնախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆը խնդրել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին աջակցել ԱՄՆ-ի բանկերում սառեցված իրանական ակտիվների ապասառեցման հարցում և կոչ է արել համոզել Վաշինգտոնին դադարեցնել միջամտությունն իրանական միջազգային կոմերցիոն և ֆինանսական գործողություններին, հայտնում է Reuters-ը։
Պան Գի Մունին ուղղված նամակում Զարիֆը գլխավոր քարտուղարին կոչ է արել օգտագործել իր ազդեցությունը՝ «համոզելու ամերիկյան կառավարությանը հետևել իր միջազգային պարտավորություններին»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Գերագույն դատարանը հրաժարվել էր Իրանի Կենտրոնական բանկին վերադարձնել սառեցված իրանական ակտիվներից 2 մլրդ դոլար, և վճռել էր, որ այդ գումարը պետք է փոխանցվի ամերիկյան ընտանիքներին, որոնց հարազատները դարձել են 1983 թվականին Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունների և այլ ահաբեկչությունների զոհ:

Иран призвал ООН посодействовать в "разморозке" активов в США
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф попросил Генсека ООН Пан Ги Муна о содействии в вопросе освобождения замороженных в банках США иранских активов и призвал убедить Вашингтон прекратить вмешательство в иранские международные коммерческие и финансовые операции, сообщает РИА Новости.
В письме к Пан Ги Муну Зариф призвал генсека использовать свое влияние для того, чтобы "убедить американское правительство соблюдать свои международные обязательства".
Ранее Верховный суд США отказал Центробанку Ирана в возвращении двух миллиардов долларов из замороженных иранских активов, постановив, что эта сумма должна пойти американским семьям, чьи родственники стали жертвами взрывов в Бейруте в 1983 году и в других терактах.