ԱՄՆ Գերագույն դատարանը ՀԴԲ-ին թույլատրել է ցանկացած համակարգիչ կոտրել
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը հաստատել է օրենսդրության փոփոխությունները, որոնք դատավորներին իրավունք կապահովեն ՀԴԲ-ին ցանկացած համակարգչի «խուզարկության» թույլտվություն տալ՝ անկախ դրա գտնվելու վայրից, փոխանցում է Reuters-ը:
Գերագույն դատավոր Ջոն Ռոբերթսն արդեն նոր կանոններն ուղարկել է Կոնգրես, որը մինչև դեկտեմբերի 1-ը պետք է փոփոխություններ անի օրենսդրության մեջ կամ հրաժարվի դրանցից: Եթե Կոնգրեսն անտեսի հայտը, Գերագույն դատարանի որոշումն ավտոմատ կերպով կընդունվի:
Ձևավորված պրակտիկայով համաշխարհային դատավորներն իրավունք ունեն խուզարկության արտոնագիր տալ միայն մեկ դատարանի իրավասության շրջանակներում, որի տարածքը սովորաբար սահմանափակված է մի քանի օկրուգներով: Արդարադատության նախարարությունն այդպիսի փոփոխությունների անհրաժեշտության վրա պնդում է 2013 թվականից:

Верховный суд США разрешил ФБР взламывать любой компьютер
Верховный суд США одобрил поправки к законодательству, которые обеспечат судьям право выдавать ФБР разрешение на "обыск" любого компьютера, вне зависимости от его местонахождения, сообщает gazeta.ru.
Верховный судья Джон Робертс уже направил новые правила в конгресс, который до 1 декабря должен внести поправки в законодательство либо отказаться от них. Если конгресс проигнорирует запрос, то решение Верховного суда будет принято автоматически.
Согласно устоявшейся практике, мировые судьи имеют право выдавать ордер на обыск только в рамках юрисдикции одного суда, территория которого обычно ограничена несколькими округами. Министерство юстиции настаивает на подобных поправках с 2013 года, утверждая, что они необходимы в цифровую эпоху.