Թուրքիան փորձում է ազատվել իր ամենամեծ գլխացավանքից՝ քրդերից
Թուրքիան բացահայտ պատերազմ է սկսել քրդերի դեմ: Վերջերս այս թեմայով խոսեց նաև եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը՝ խստորեն քննադատելով թուրքական իշխանությունների քաղաքականությունը փոքրամասնությունների նկատմամբ և համոզմունք հայտնելով, որ քրդերի հետ հակամարտությունում Թուրքիան չի կարող հաղթել ռազմական ճանապարհով: Այն պետք է լուծվի խաղաղ միջոցներով:
Իհարկե, եվրոպացիները, բարձրաձայնելով քրդերի դեմ Թուրքիայի իրականացրած թշնամական գործողությունների մասին, նպատակ ունեն առաջին հերթին ցույց տալու, որ Թուրքիան, չնայած իր հավաստիացումներին, օբյեկտիվորեն դեռ պատրաստ չէ եվրոպական մեծ ընտանիքի լիիրավ անդամ դառնալուն, դեռ մեծ աշխատանք ունի այդ ուղղությամբ իրականացնելու: Սակայն այն, որ Թուրքիան բացահայտ պատերազմում է քրդերի դեմ, աներկբա է: Թուրքիայի քրդաբնակ հատվածը, մասնավորապես՝ Դիարբեքիրը, վերջին շրջանում վերածվել են պատերազմական գործողությունների իսկական թատերաբեմի: Թուրք-քրդական հակամարտության արյունոտ հետևանքները զգացվում են նաև Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում՝ քրդական կազմակերպությունների կողմից կազմակերպված ահաբեկչությունների միջոցով (օրինակ՝ Բուրսա քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, որի պատասխանատվությունը ստանձնեց «Քրդստանի ազատագրման բազեներ» կազմակերպությունը):
Ակնհայտ է նաև, որ թուրք-քրդական պայքարի աշխարհագրությունը դուրս է եկել միայն Թուրքիայի սահմաններից: Թուրքիայում արգելված, ահաբեկչական խմբավորում համարվող Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության դեմ պայքարի շրջանակներում թուրքական զինված ուժերը ռմբակոծության են ենթարկել Իրաքի հյուսիսի քրդական շրջանները: Տպավորությունն այնպիսինն է, որ ահաբեկչության դեմ պայքարի տրամաբանության ներքո, ինչպես նաև՝ օգտվելով տարածաշրջանում ստեղծված բավական լարված, խառը իրավիճակից, թուրքական իշխանությունները փորձում են ազատվել իրենց ամենամեծ գլխացավանքից՝ քրդերից:

Турция пытается избавиться от самой большой головной боли – курдов
Турция начала открытую войну против курдов. В последнее время на эту тему говорил и председатель Европарламента Мартин Шульц, который сильно раскритиковал политику турецких властей относительно национальных меньшинств и выразил уверенность, что в конфликте с курдами Турция не может выйти победителем, встав на путь войны. Конфликт, по его словам, должен быть решен мирным путем.
Конечно, европейцы, говоря о враждебных действиях Турции против курдов, в первую очередь имели цель показать, что Турция, несмотря на ее заверения, объективно еще не готова стать полноправным членом большой европейской семьи – есть еще большая работа, которую Турция должна проделать на этом пути. Однако то, что Турция в открытую воюет с курдами, бесспорно. Населенная курдами часть Турции, в частности, Диарбекир, в последнее время превратилась в настоящую арену военных действий. Кровавые последствия турецко-курдского конфликта чувствуются также и в других городах Турции - через организованные курдами теракты (например, теракт, имевший место в городе Борса, ответственность за который взяла на себя организация "Соколы освобождения Курдистана").
Очевидно также, что география турецко-курдской борьбы вышла за пределы границ самой Турции. В рамках борьбы с запрещенной в Турции и считающейся террористической группировкой - Рабочей партией Курдистана - турецкие вооруженные силы подвергли бомбардировке северные, населенные курдами районы Ирака. Впечатление таково, что под эгидой борьбы с терроризмом, а также пользуясь довольно-таки напряженной, неопределенной ситуацией, турецкие власти пытаются освободиться от своей самой большой головной боли – от курдов.