Կառլոս Մեծի անվան մրցանակն առաջին անգամ կհանձնվի Վատիկանում
Մայիսի 6-ին կկայանա Կառլոս Մեծի անվան միջազգային մրցանակի հանձնման արարողությունը: Ինչպես ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, այս տարվա դափնեկիրը Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն է: Նշենք, որ մրցանակը կհաձնվի ոչ թե գերմանական Ախեն քաղաքում, ինչպես սովորաբար լինում է, այլ՝ Վատիկանում:
Մրցանակի հանձնման արարողությանը կմասնակցեն Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մեկելը, Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ 6-րդը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կոլդ Յունկերը, Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը, Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը:
Ֆրանկական կայսրության հիմնադիր Կառլոս Մեծի անվան Միջազգային մրցանակը հանձնվում է 1950 թվականից Եվրոպայի միավորման մեջ մեծ ներդրման համար:
«Այդ ժամանակաշրջանում, երբ Եվրոպայի շատ քաղաքացիներ ճիշտ ճանապարհն են փնտրում, Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը նրանց հույսի ու ոգեշնչման ազդանշան է ուղարկում»,- նշվում է մրցանակի գործադիր հանձնաժողովի պարզաբանման մեջ: Հռոմի պապը «խղճի ձայնն Է», որը հիշեցնում Է, որ Եվրոպան պարտավոր Է պաշտպան կանգնել խաղաղությանը, մարդու հիմնական իրավունքներին, ժողովրդավարությանն ու համերաշխությանը:
Մրցանակի դափնեկիրը ստանում է պատվոգիր և մեդալ, որի մի կողմում պատկերված է Կառլոս Մեծի դիմանկարը, իսկ մյուսին՝ փորագրված են դափնեկրի վաստակները: Մինչև 2007 թվականը դափնեկիրները ստանում էին նաև 5 հազար եվրո, բայց այնուհետև որոշում է ընդունվել այդ գումարն ուղարկել Կառլոս Մեծի մրցանակային հիմնադրամ՝ երիտասարդների կարիքների համար: 2008 թվականից մրցանակը հանձնվում է երկու անվանակարգերում՝ անվանի հասարակական, քաղաքական, պետական գործիչների և 16-30 տարեկան երիտասարդների: Վերջին անվանակարգում հաղթողն որոշվում է հատուկ մրցույթի միջոցով:
Ավելի վաղ Կառլոս Մեծի անվան մրցանակի դափնեկիրներ են դարձել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Իսպանիայի Խուան Կառլոս Առաջին թագավորը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետներ Ուինսթոն Չերչիլը և Թոնի Բլերը, Հռոմի Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապը, Չեխիայի նախագահ Վացլավ Հավելը: Անցյալ տարի մրցանակին արժանացել Էր Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցը:

Международная премия имени Карла Великого - Папе Римскому Франциску
6 мая состоится церемония вручения международной премии имени Карла Великого. Как стало известно, лауреатом премии в этом году стал Папа Римский Франциск. В церемонии вручения премии будут присутствовать канцлер Германии Ангела Меркель, король Испании Филипп VI, председатель Европарламента Мартин Шульц, председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер и президент Совета Европы Дональд Туск. Впервые награда будет вручена не в германским Ахене как обычно, а в Ватикане.
Международная премия имени Карла Великого вручается с 1950 года - за вклад в объединение Европы. Премия названа в честь Карла Великого, основателя Франкской империи и фактического основателя Священной Римской империи, управлявшего государством из Ахена. Традиционно вручается на праздник Вознесения на церемонии в Коронационном зале ратуши Ахена. "В этот период, когда многие граждане в Европе ищут правильный путь, Папа Франциск посылает им сигнал надежды и воодушевления", - цитирует документ ТАСС. Папа Римский, говорится далее в обосновании, является "голосом совести", который напоминает, что Европа обязана вступаться в защиту мира, свободы, основных прав человека, демократии и солидарности.
Лауреат премии получает грамоту и медаль, на лицевой стороне которой изображен портрет Карла Великого, а на обратной перечислены заслуги лауреата.
На лицевой стороне памятной медали изображены сам император и старинная печать Аахена XII века, на обратной гравируется заслуга конкретного лауреата перед европейскими народами. До 2007 года обладатели награды получали также пять тысяч евро, однако затем было принято решение направлять эти деньги в фонд премии Карла Великого для нужд молодежи. С 2008 года премия впервые присуждается в двух категориях: не только заслуженным политикам, видным общественным и государственным деятелям, но и молодым людям в возрасте от 16 до 30 лет. Лауреатов определяет специальный конкурс молодежных проектов, проводимый премиальным фондом совместно с Европейским парламентом.
Ранее лауреатами премии становились канцлер Германии Ангела Меркель, король Испании Хуан Карлос I, премьер-министры Великобритании Уинстон Черчилль и Тони Блэр, Папа Римский Иоанн Павел II, чешский президент Вацлав Гавел. В прошлом году премии удостоился глава Европарламента Мартин Шульц.