Մալդիվները խզել է Իրանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները
Մալդիվների Հանրապետության կառավարությունը հայտարարել է, որ որոշել է խզել Իրանի հետ 40-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունները:
Մալդիվներն իր այդ որոշումը  բացատրում է նրանով, որ Մերձավոր Արևելքում Իրանի վարած քաղաքականությունը կործանարար ազդեցություն է ունենում տարածաշրջանի խաղաղության ու անվտանգության վրա: Երկրի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում նշված է, որ Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունը նույնպես կապված է երկրի խաղաղության, կայունության ու անվտանգության հետ:
Մալդիվների բնակչությունը հիմնականում սունի մուսուլմաններ են, և այս կերպ երկիրը փորձում է ընդգծել Սաուդյան Արաբիայի հետ իր բարեկամական հարաբերությունները:

Мальдивы решили разорвать дипотношения с Ираном
Правительство Мальдивских островов решило разорвать 40-летние дипломатические отношения с Ираном, сообщает Интерфакс со ссылкой на The Business Standard.
Островное государство мотивирует свое решение тем, что политика Ирана на Ближнем Востоке наносит ущерб миру и безопасности в регионе. По утверждению МИДа Мальдивов, мир на Ближнем Востоке связан с их собственной безопасностью и стабильностью.
Данное решение островного государства, чье население преимущественно составляют мусульмане-сунниты, подчеркивает близость страны к Саудовской Аравии, являющейся ведущим представителем суннитов в исламе.