2015-ը առանձնահատուկ տարի էր Հայաստան-ԵՄ համագործակցության համար. Էդվարդ Նալբանդյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում ընթացող Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների 7-րդ հանդիպմանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես ասվում է.
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինիին և հանձնակատար Հանին` այս հանդիպումը կազմակերպելու համար:
Մեր վերջին նախարարական հանդիպումից ի վեր նշանակալի զարգացումներ են տեղի ունեցել: Հաջողությամբ անցկացվեց Ռիգայի գագաթաժողովը, որտեղ ընդունված համատեղ հռչակագիրը վերահաստատեց փոխադարձ հետաքրքրությունների և հանձնառությունների վրա հիմնված գործընկերության մեր ընդհանուր տեսլականը և նախանշեց փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցության առավել զարգացման և ամրապնդման հիմնական ուղղությունները:
2015 թվականը առանձնահատուկ տարի էր Հայաստան-ԵՄ համագործակցության համար: Նախորդ դեկտեմբերին ես պատիվ ունեցա բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինիի հետ միասին ազդարարելու Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև նոր համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը: Այն հնարավորություն կտա ընդհանուր արժեքների և յուրաքանչյուրիս որոշումների և ընտրությունների հանդեպ հարգանքի հենքի վրա մեր հարաբերությունների նոր և ամուր իրավական հիմք ձևավորել: Նոր համաձայնագիրը կարտացոլի մեր հարաբերությունների խորությունն ու էությունը և կուրվագծի փոխշահավետ, խորը համապարփակ փոխգործակցության նոր ուղեցույցները։ Արդեն անցկացվել է բանակցությունների երեք փուլ։
2015թ. ինտենսիվ և կառուցողական երկխոսության տարի էր, որի ընթացքում տեղի ունեցան մեծ թվով երկկողմ հանդիպումներ և բարձրաստիճան այցեր։ Նախագահ Տուսկը և հանձնակատար Հանը 2015թ. այցելեցին Հայաստան, իսկ վերջերս Երևանում էր բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինին: Մենք մասնակցեցինք Արևելյան գործընկերության և Եվրոպական միություն-Հայաստան գործընկերության կառույցների մի շարք հանդիպումների:
Նախորդ դեկտեմբերին էր նաև, որ ԵՄ խորհուրդը ներկայացրեց վերանայված Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը` մեր բազմակողմ ապագա համագործակցության անկյունաքարը: Երբ ԵՄ խորհուրդը հաստատեց վերանայված քաղաքականությունը, մենք գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ գործընկեր պետությունների նկատմամբ կիրառվելու է տարբերակման սկզբունքը և համապատասխան անհատական մոտեցում է ցուցաբերվելու` նկատի ունենալով ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում հանձնառությունների իրականացման առաջընթացը:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը էական դեր է խաղացել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության առաջմղման և խորացման հարցում: Մենք բարձր ենք գնահատում ԵՄ կողմից մեր երկրին ցուցաբերած շարունակական աջակցությունը և օգնությունը, որն առանցքային է եղել Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացի արդյունավետ և կայուն իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման համար:
Ռիգայի գագաթաժողովը նաև վերահաստատեց լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերին` հիմնված Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների կողմից 2009թ. ի վեր ընդունված հինգ հայտարարությունների վրա: Մեզնից շատերն են հիշում, թե ինչպես Ադրբեջանը փորձեց արգելափակել Ռիգայի գագաթաժողովի հռչակագրի ընդունումը, այս հայտարարություններին արվող հղման պատճառով։ Միայն այս փաստն արդեն իսկ բացահայտ ցույց է տալիս Ադրբեջանի վերաբերմունքը խաղաղ գործընթացի նկատմամբ և արհամարանքը՝ միջնորդ պետությունների՝ միջազգային հանրության անունից արված առաջարկությունների հանդեպ։
Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև անցյալ շաբաթ կայացած հանդիպումը արդյունավետ էր՝ հստակ համաձայնություններով և հանձնառություններով, ներառյալ՝ 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերի անվերապահ իրականացումը, հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումը։
Ցավոք, հանդիպումից ընդամենը օրեր անց ադրբեջանական պաշտոնյաները դրա արդյունքը կասկածի տակ դնող ապարդյուն փորձեր են կատարում` ներկայացնելով իրենց սեփական խեղաթյուրված մեկնաբանությունները, որոնք հակասում են հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից արված համատեղ հայտարարությանը: Բաքուն շինծու մեղադրանքներով փորձում է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը ադրբեջանական զինուժի կողմից գործած հանցագործություններից, Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների աղաղակող փաստերից։
Հայաստանը համանախագահ երկրների հետ միասին անելու է առավելագույնը` կյանքի կոչելու Վիեննայում ձեռք բերված համաձայնությունները և շարունակելու ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը:
Մենք խորապես հավատացած ենք, որ, հիմնվելով ընդհանուր պատասխանատվության, տարբերակման և փոխադարձ հաշվետվողականության վրա, Արևելյան գործընկերությունը նպաստում է ժողովրդավարության ամրապնդմանը, նպաստում է շուկայական տնտեսությանը, բարելավում է մակրոտնտեսական կայունությունն ու գործարար միջավայրը, ինչպես նաև ընդլայնում է շարժունակությունը ու շփումները մարդկանց միջև` բացելով բազմակողմ համագործակցության նոր հեռանկարներ և տրամադրելով մեր կարողությունները լավագույնս օգտագործելու հնարավորություն:
Հայաստանը ակտիվորեն իրականացնում է Ռիգայի գագաթաժողովի հռչակագրի դրույթները, ներառյալ նրանք, որոնք վերաբերում են ոլորտային համագործակցությանը: Փոքր և միջին ձեռնարկությունների «COSME» ծրագրին Հայաստանի մասնակցության մասին համաձայնագիրը ստորագրվեց անցյալ տարի: Մի քանի օր առաջ Հայաստանը միացավ «Հորիզոն 2020» հետազոտությունների և նորարարության հանրային ֆինանսավորման ծրագրին, որը կընդլայնի Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը գիտական և նորարարական կարողությունների զարգացման ոլորտում: Տրանսպորտի ասպարեզում համագործակցության զարգացումը նույնպես մեր օրակարգում է, և մենք ակնկալում ենք հնարավորինս շուտ սկսել Միասնական օդային տարածքի ձևավորման շուրջ բանակցությունները:
Հայ ուսանողները ակտիվորեն օգտվում են «Erasmus+»-ից, և մենք ակնկալում ենք ընդլայնել համագործակցությունը՝ միտված Բոլոնիայի գործընթացի համար համապատասխան կարողությունների ամրապնդմանը: Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի նախարարական համաժողովը, որն անցյալ տարի անցկացվեց Երևանում, լավ հնարավորություն ընձեռեց այս ուղղությամբ հետագա քայլերի համար: Մենք նաև սկսել ենք քննարկումները՝ Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագրին միանալու շուրջ, որն առաջարկում է առավել լայն շրջանակ՝ մշակութային փոխանակությունների համար:
Հայաստանը գնահատում է գյուղատնտեսական և գյուղի զարգացման ոլորտին ուղղված ԵՄ աջակցությունը և ակնկալում է առավել լայն համագործակցություն՝ գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման ոլորտում արդիականացման և հետագա բարեփոխումների խթանման հարցում, ներառյալ՝ «ENPARD» ծրագրերի շրջանակներում:
Շարժունակության ընդլայնումը շարունակում է մնալ մեր հասարակություններն առավել մերձեցնելու կարևոր նախադրյալներից մեկը: Շարժունակության վերաբերյալ վերջերս Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի հանդիպումը մեզ թույլ տվեց ամփոփելու ավելի քան երկու տարվա գործունեությունը և գնահատելու ապագա առաջնահերթությունները:
Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Եվրոպական միությունը Հետընդունման և Մուտքի արտոնագրի դյուրացման վերաբերյալ համաձայնագրերի իրականացումը հիմնականում հաջողված են դիտարկում: Մենք կարևորում ենք մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հնարավորությունը: Քաջ գիտակցելով, որ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը համապարփակ գործընթաց է` մենք այն նաև որպես լրացուցիչ խթան ենք դիտարկում` մի շարք ոլորտներում բարեփոխումները և ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ:
Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է ԵՄ հետ մարդու իրավունքների շուրջ արդյունավետ երկխոսության մեջ և առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս արդյունավետ կառավարման ամրապնդման, դատական, հակակոռուպցիոն բարեփոխումներում համագործակցության խորացմանը: Այս նպատակով մենք սերտորեն աշխատում ենք նաև այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ, մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդի: Երկու օր առաջ մենք մեկնարկեցինք 2015-2018թթ. Գործողությունների ծրագիրը, որն իրականացվելու է նաև ԵՄ աջակցությամբ: Հայաստանը ակտիվորեն համագործակցում է խորհրդարանական ձևաչափով՝ Եվրանեսթի և Խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի շրջանակներում, ինչպես նաև՝ տեղական իշխանությունների մակարդակով։
Հայաստանն ակնկալում է բոլոր հնարավոր ոլորտներում և ուղղություններով զարգացնել ու խորացնել համապարփակ համագործակցությունը և՛ Արևելյան գործընկերության, և՛ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում` հիմնվելով վերջին տարիների ձեռքբերումների վրա և պատշաճ կերպով նկատի ունենալով այլ ինտեգրացիոն ձևաչափերում մեր հանձնառությունները»:

Nalbandian: Both Armenia and EU View the Implementation of the Readmission and Visa Facilitation Agreements as Overall Successful
The RA Foreign Minister Edward Nalbandian, who is participating at the 7th European Union and Eastern Partnership Foreign Ministers’ Meeting, came up with a statement, which, according to the press service of the RA MFA, reads as follows:
"Dear colleagues,
I would like to thank the High Representative Mogherini and Commissioner Hahn for organizing this meeting.
Since our last Ministerial significant developments have taken place. We had the successful Riga Summit with the Joint Declaration that reaffirmed our shared vision of the Partnership based on mutual interests and commitments and highlighted the main directions for further developing and strengthening of comprehensive cooperation in all areas of mutual interest.
The 2015 was a special year for the Armenia-EU cooperation. Last December I had the privilege together with High Representative Mogherini to officially launch the negotiations on a new comprehensive agreement between Armenia and the European Union. It will enable us to lay a new legal foundation for our relations based on shared values and respect for each other’s decisions and choices. The new agreement will reflect the depth and essence of our bilateral relations and set new guidelines for mutually beneficial comprehensive deep partnership. Three rounds of negotiations have already taken place.
In 2015 we witnessed an intense and constructive dialogue with a large number of bilateral meetings and high level visits. President Tusk and Commissioner Hahn visited Armenia in 2015 and recently High Representative Mogherini was in Yerevan. We have participated in a number of meetings of the Eastern Partnership and EU-Armenia partnership structures.
It was also last December, that the EU Council has presented the Revised European Neighborhood Policy - the cornerstone of our multilateral cooperation for the years to come. When the EU Council endorsed the Revised Policy, we were pleased to note that the principle of differentiation and tailor-made approach would be duly applied to the partners, taking into account the progress made in the implementation of their commitments in the area of democratic reforms.
The European Neighborhood Policy has played a substantial role in promoting and deepening cooperation between Armenia and the EU. We highly appreciate the EU’s continued support and assistance provided to our country over the years, which has been instrumental for the effective implementation and sustainability of the reform process and institutional capacity building in Armenia.
The Riga Summit also reiterated full support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, based on the five statements of Presidents of the Minsk Group Co-Chair countries adopted since 2009. Most of us remember how Azerbaijan tried to block the Riga Summit Declaration because of the reference to these statements. This fact alone vividly demonstrates Azerbaijan’s ignorance to the proposals of the mediator countries made on behalf of the international community.
The meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan held last week in Vienna was a productive one with the concrete agreements and commitments, including unconditional implementation of 1994-1995 cease-fire agreements, creation of investigation mechanism, and enhance the capacities of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
Regrettably, only days after the meeting Azerbaijani officials are making futile attempts to cast doubt on its outcome, presenting their own distorted interpretations contradicting the statement made on the results of the meeting by the high representatives of the Co-Chair countries. By fabricated accusations, Baku is trying to distract the attention of the international community from crimes committed by Azerbaijani Armed Forces, the vivid facts of the gross violations by Azerbaijan of the International Humanitarian Law and International Human Rights Law.
Armenia together with the Co-Chair countries will do its utmost for the implementation of the agreements reached in Vienna and to continue efforts for the exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
We strongly believe that founded on shared ownership, responsibility, differentiation and mutual accountability Eastern Partnership contributes to strengthening democracy and market economies, improving macroeconomic stability and the business environment, as well as enhancing mobility and people-to-people contacts, which open new prospects for multilateral cooperation and enable us to make a better use of our capabilities.
Armenia has been actively implementing provisions of the Riga Summit Declaration, including the ones related to the sectoral cooperation. Agreement on the participation of Armenia in the COSME Programme for small and medium-sized enterprises, was signed last year. Several days ago Armenia joined the Horizon 2020 public funding programme for research and innovation. Enhancing cooperation in the transport area is also on our agenda and we expect early start of negotiations on establishing a Common Aviation Area.
Armenian students are actively benefiting from Erasmus+ and we are looking forward to enlarge cooperation aimed at capacity building activities relevant for Bologna Process. Ministerial Conference on European Higher Education Area which took place in Yerevan last year provided a good opportunity for further actions in this direction. We also have started discussion on joining Creative Europe Programme, which offers a broader frame for cultural exchanges.
Armenia values EU’s assistance to the agro-food sector and is looking forward to increased cooperation in promoting modernization and further reforms in agriculture and rural development, also within ENPARD programs.
The enhanced mobility remains one of the important prerequisites for making our societies closer. The recent Armenia-EU High-level meeting on Mobility held in Brussels allowed us to take stock of more than two years of activities and assess future priorities.
Both Armenia and EU view the implementation of the Readmission and Visa Facilitation Agreements as overall successful. We deem it important to start the Dialogue on Visa Liberalization with Armenia. Being well aware that Visa Liberalization Dialogue is a comprehensive process we also consider it as an additional incentive to foster reforms and cooperation with the EU in a number of areas.
Armenia is actively engaged with the EU in productive Human Rights Dialogue and attaches special importance to deepen cooperation on strengthening institutions and good governance, and in judicial, anti-corruption and public administration reforms. In this regard we are working closely also with other international organizations, namely with the Council of Europe. Two days ago we have launched the Action Plan for 2015-2018, which will be implemented also with the EU’s support. Armenia and EU is actively cooperating in parliamentary formats, Euronest and Parliamentary cooperation committee, as well as local government levels.
Armenia looks forward to advancing and deepening our comprehensive cooperation both within Eastern Partnership and European Neighborhood Policy, building upon the achievements that we have reached during recent years, in all possible areas and directions, giving due consideration to our commitments in other integration formats.