Երկկողմ բանակցությունների վերաբերյալ Իսրայելի դիրքորոշումն այժմ փոքր-ինչ անորոշ է. իսրայելցի քաղաքագետ (բացառիկ)
breakingchristiannews.com
«Իսրայելի և Պաղեստինի միջև հետագա բանակցությունները դադարեցված են: Նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած քաղաքական ցնցումների արդյունքում Իսրայելն ունի պաշտպանության նոր նախարար` Ավիգդոր Լիբերմանը, ով արդեն մի քանի անգամ տարբեր հարթակներում արտահայտել է բանակցություններին դեմ լինելու մասին: Ուստի երկկողմ բանակցությունների վերաբերյալ Իսրայելի դիրքորոշումն այժմ փոքր-ինչ անորոշ է», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է իսրայելցի քաղաքագետ Սիվան Գայիդեսը՝ մեկնաբանելով պաղեստինա-իսրայելական բանակցությունների հնարավոր վերսկսման մասին լուրերը:
Անդրադառնալով պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման բանակցությունների վերսկսման համար Ֆրանսիայի առաջարկին և Իսրայելի կողմից դրա մերժմանն ու երկկողմ բանակցությունների առաջարկին՝ Գայիդեսը նշել է. «Այնումենայնիվ Ֆրանսիան  կցանկանա շարունակել առաջ տանել երկկողմ բանակցությունները՝ առաջնորդվելով նախկին ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսի ցանկությամբ՝ Մերձավոր Արևելքում խաղաղություն հաստատելու և երկու պետությունների ձևաչափով լուծում գտնելու համար»: Իսրայելցի քաղաքագետի խոսքերով՝ ֆրանսիական նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ իսրայելական կողմի քաղաքական հստակ ուղու բացակայության պառագայում դաշտը լցվում  է այլ  առաջարկություններով, որոնք պարտադիր չէ, որ ներառեն Իսրայելի ցանկությունները:
«Ավելին, չկա ամերիկյան դիվանագիտության երաշխավորված պաշտպանությունն այդ առաջարկներից, քանի որ միջազգային հանրությունը կարծում է, որ համաձայնության հարցում առաջընթացի բացակայության հիմնական պատճառն Իսրայելի անզիջողականությունն է: Ուստի այս մարտահրավերներին դիմակայելու ամենալավ ուղին իսրայելական նախաձեռնություններն առաջ քաշելն է, որոնք կներառեն բանակցությունները վերսկսելու միջոցառումներ, բանակցությունների ձևաչափը և առարկան փոխելու առաջարկներ, ինչպես նաև կարգավորմանն ուղղված միակողմանի քայլեր», - եզրափակեց Գայիդեսը:
Հիշեցնենք, Ֆրանսիայի նախկին ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը հանդես էր եկել նախաձեռնությամբ հրավիրելու խաղաղության միջազգային գագաթաժողով՝ Իսրայելի և Պաղեստինի միջև բանակցությունները վերսկսելու համար: Այս նախաձեռնության ամենահետաքրքիր մասն այն է, որ առաջարկվող գագաթաժողովը ենթադրվում է անցկացնել առանց կողմերի մասնակցության:
Նախատեսվում էր, որ գագաթաժողովին մասնակցելու են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը Միացյալ Թագավորությունը, այնպիսի արաբական երկրներ, ինչպիսիք են Եգիպտոսը, Հորդանանը և Սաուդյան Արաբիան և մի շարք եվրոպական երկրներ, որոնք պետք է պատրաստեն պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման սկզբունքներ: Միայն դրանից հետո Պաղեստինը և Իսրայելը պետք է միանան գործընթացին և վերսկսեն բանակցությունները: Այնուամենայնիվ, ֆրանսիական առաջարկությունը հիմնված է երկու պետությունների սկզբունքով լուծման վրա, որի մասին Իսրայելը ևս խոսում է, սակայն այդ լուծմանը հասնելու ձևաչափը և ուղիները տարբեր են: Առաջարկի առաջին իսկ օրից Իսրայելը մերժել է այն, մինչդեռ Պաղեստինը ողջունել է նախաձեռնությունը՝ հայտարարելով, որ դա հակամարտության կարգավարման լավ տարբերակ է:
Իսրայելական անհապաղ առաջարկությունը՝ ուղղակի երկկողմ բանակցություններ սկսել Պաղեստինի հետ և վերջապես բանակցությունները հանել փակուղուց, ցույց է տալիս, որ Իսրայելը ոչ մի կերպ չի ցանկանում փոխել ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ անցկացվող բանակցությունների ձևաչափը, չնայած դրանք այժմ սառեցված են։ Առկա ձևաչափն Իսրայելին ավելի շատ հույս է ներշնչում, որ առնվազն չի լինի այնպիսի կարգավորում, որը ամբողջությամբ կհակասի Իսրայելի կամքին: Ինչևէ, երկկողմ բանակցություններին դեմ է Պաղեստինը և արդեն պաշտոնապես մերժել է այն: «Ժամանակը կարճ է: Նեթանյահուն փորձում է ժամանակ շահել, սակայն այս անգամ նա չի խուսափի միջազգային հանրությունից», - ասել է Պաղեստինյան ինքնավարության վարչապետ Ռամի Համդալլահը: Իր հերթին Իսրայելի վարչապետը նշել է. «Պաղեստինյան իշխանությունները ֆրանսիական նախաձեռնությունը դիտարկում են ոչ թե որպես բանակցությունների խթան, այլ դրանցից խուսափելու ճանապարհ»:
Բանակցությունների վերսկսման հույսերն էլ ավելի նվազեցին, երբ Լիբերմանը դարձավ Իսրայելի պաշտպանության նախարար: Նա հայտնի է հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ իր կոշտ դիրքորոշմամբ: Լիբերմանի համոզմամբ՝ երկու ժողովուրդները տեսականորեն կարող են ապրել միասին, սակայն որևէ իմաստ չկա, որ մեկը մյուսի տարածքում ապրի: Հակամարտության կարգավորման նրա հայտնի պլանի՝ «Բնակեցված տարածքի փոխանակման ծրագրի» համաձայն՝ Իսրայելի բնակչության մոտ 20 տոկոսին, որն իրեն չի նույնականացնում պետության հետ, պետք է խրախուսել լքել երկիրը և Պաղեստինը դարձնել իրենց ապագա տունը: Իսրայելցի արաբներն այս մոտեցումն անվանում են իրական «ռասիզմ»:

Israeli Political Scientist: Israel’s Stance for the Bilateral Negotiations is a Bit Bleak Now (EXCLUSIVE)
breakingchristiannews.com
"The further negotiations between Israel and the Palestinian Authority are at halt. Since the political turmoil that accrued last week, Israel has a new Minister of Defense, Avigdor Lieberman, which have expressed his anti-negotiation opinions several times, and in various platforms. Therefore, Israel’s stance for the bilateral negotiations is a bit bleak now," a political scientist from Israel Sivan Gaides said in a talk with "Armedia" IAA commenting on the information of possible resumption of Israeli-Palestinian negotiations.
Referring to French proposal concerning the format of negotiations for solving the Israeli-Palestinian conflict and the refusal of it by Israel, which proposes bilateral talks, Gaides said: "However, the French would like to proceed with leading the bilateral talks, due to its former foreign affairs minister, Laurent Fabius, will to leave a peaceful Middle East and finding a two state solution."  According to her the French initiative demonstrates once again that in the absence of a clear political path on the Israeli part, the space will be filled with suggestions of other factors, not necessarily coordinate the needs of Israel.
"Moreover, there is no guaranteed American diplomatic protection against these proposals, when the international community feels that the main obstacle to progress towards an agreement is Israel’s intransigence. Therefore, the most effective way to deal with these challenges is putting Israeli initiatives, which will include measures to renew the negotiations, proposals to change the format of the talks and their subject matter, as well as unilateral steps toward a settlement," Gaides concluded.
It should be reminded that the former Foreign Minister of France Laurent Fabius had come up with an initiative to convene an international peace summit for the resumption of talks between Israeli and the Palestinians. The most interesting part of this initiative is that the proposed summit is supposed to be held without the participation of the sides.  The summit supposes to be attended by the US, Russia, the EU, UN, such Arab states as Egypt, Jordan and Saudi Arabia and several European countries, which would prepare the principles for the settlement of Israeli-Palestinian conflict. It is only after this that Palestine and Israel will join the process and resume the negotiations. Though the French proposal is based on the two-state solution, about which Israel is also talking, the format and the ways to reach that solution are different. From the first day of the proposal Israel has rejected it, while Palestine has welcomed the initiative claiming that it is a good way to solve the conflict.
The immediate proposal of Israel to instead start bilateral talks with Palestine and finally take the negotiations out of the deadlock, show that Israel in no way wants to change the format as the US-led negotiations, despite now being in halt, give much hopes to Israel that at least no solution will be reached that will be completely against the will of Israel. However, in this case it is Palestine that is against the proposal and it has already officially rejected it. "Time is short. Netanyahu is trying to buy time, but this time he will not escape the international community," Palestinian Authority Prime Minister Rami Hamdallah said, the Times of Israel informs. In his turn the Prime Minister of Israel has said: "The Palestinian Authority does not see the French initiative as an inducer for negotiations, but as a way to avoid them."
Hopes for the resumption of talks became even less after Avigdor Lieberman became the Defense Minister of Israel. He is know for his tough stance concerning the the resolution of the conflict. He believes that the two peoples could live together, but it would make no sense to have one living inside the other. According to his well-known plan - "Populated-Area Exchange Plan" - suggested for the resolution of the conflict, about 20 percent of Israel’s population, who do not identify with the state should be encouraged to leave the country, and make a future Palestinian state their home. This approach Arab-Israelis call a real "racism."