Ռուսաստանն ու ԵՄ-ն անլուծելի խնդիրներ չունեն. Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ու ԵՄ-ն անլուծելի խնդիրներ չունեն՝ կոչ անելով հրաժարվել «մեկ դարպասի խաղից»։ Այս մասին նա հայտնել է հունական «Կատիմերինի» թերթի հետ հարցազրույցում։
«Կարծում ենք, որ ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերություններում անլուծելի խնդիրներ չկան։ Բազմապլան գործընկերության ուղի վերադառնալու համար պետք է պարզապես հրաժարվել «մեկ դարպասի խաղի» արատավոր տրամաբանությունից, գործնականում հաշվի առնել միմյանց կարծիքն ու շահերը»,- ասել է նա։
Նախագահի խոսքով՝ եկել է ժամանակը, որ Ռուսաստանն ու ԵՄ-ն պատասխանեն հարցին, թե ինչպիսին են ցանկանում տեսնել իրենց հարաբերությունների ապագան և որ ուղղությամբ են պատրաստվում գնալ։
Ավելի վաղ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն մոտ ժամանակներս որոշում կընդունի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների գործողության ժամկետի երկարացման վերաբերյալ։

Путин: неразрешимых проблем нет
Президент России Владимир Путин заявил, что у России и Евросоюза нет неразрешимых проблем, призвав отказаться от "игры в одни ворота". Об этом он сообщил в интервью греческой газете "Катимерини", передает gazeta.ru.
"Вместе с тем считаем, что неразрешимых проблем в наших отношениях с ЕС нет. Для того, чтобы вернуться на путь многопланового партнерства, надо лишь отказаться от порочной логики "игры в одни ворота", на деле учитывать мнение и интересы друг друга", — сказал он.
По словам президента, Россия и Евросоюз подошли к развилке, когда необходимо ответить на вопрос: "каким мы видим будущее наших отношений, в каком направлении собираемся идти".