«Կարո Էրմենի». Մեր ազգակից Կարո Փայլանի առաքելությունը Թուրքիայի մեջլիսում
Կարո Փայլանը մեկն է այն երեք հայազգի պատգամավորներից, ովքեր 2015 թ.-ին մուտք գործեցին Թուրքիայի խորհրդարան: 1972 թ.-ին Ստամբուլում ծնված Փայլանն ընտրվել է ընդդիմադիր քրդամետ Դեմոկրատական ​​ժողովրդական կուսակցությունից:
Թուրքական մեջլիսում պատգամավորն անմիջապես ստացավ «Կարո էրմենի» (հայ Կարո) մականունը, քանի որ առաջին իսկ աշխատանքային օրը խորհրդարանում սկսեց բարձրացնել հարցեր, որոնք վերաբերում էին Թուրքիայի քրիստոնեական բնակչության իրավունքներին: Կարոն անգամ  նախաձեռնությամբ հանդես եկավ Թուրքիայի Հանրապետությունում Սուրբ Ծնունդը որպես պաշտոնական տոն ճանաչելու վերաբերյալ: Մեր ազգակցի ջանքերի շնորհիվ էր նաև, որ Ստամբուլի քանդման վտանգի տակ գտնվող «Camp Armenia»-ն (Հայաստան ճամբարը), որը տասնամյակներ շարունակ որպես որբանոց էր ծառայում, կրկին վերադարձվեց հայ համայնքին: Նորընտիր պատգամավորը պայքարում էր նաև թուրքական դասագրքերում պատմական խեղաթյուրումների դեմ, ինչը, մասնավորապես, վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության շուրջ փաստերին:
Հարկ է նշել նաև, որ նախքան պատգամավոր ընտրվելը, Կարո Փայլանն ակտիվորեն զբաղվում էր հասարակական գործունեությամբ՝ լինելով նաև հայազգի լրագրող Հրանտ Դինքի ընկերն ու աջակիցը, երբ վերջինս 1996 թ.-ին որոշեց հիմնադրել իր հայտնի «Ակոս» թերթը: Տարիներ անց Փայլանը ներգրավված է եղել նաև Հրանտ Դինքի սպանությանն առնչվող դատավարության երկարատև գործընթացներում:
Ուշագրավ է, որ տարիներ շարունակ Կարո Փայլանը զուգահեռաբար համակարգել է նաև Թուրքիայում հայկական դպրոցներին առնչվող ծրագրեր, նոր ուսուցիչներ ու նոր դասագրքեր է փնտրել հայ աշակերտների համար, քանի որ Թուրքիայի կրթության նախարարությունը բացարձակապես ոչինչ չի արել հայկական դպրոցների համար:
Քաղաքականությամբ զբաղվելու որոշումը ևս պատահական չէր Կարո Փայլանի կարիերայում: Ըստ պոլսահայ պատգամավորի՝ իր այդ քայլով նա միայն մեկ նպատակ է հետապնդել. փոխել իրավիճակը Թուրքիայում՝ կապված ազգային փոքրամասնությունների հետ, ինչպես նաև կանխել պատմական փաստերի հետագա աղավաղումը՝ Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Հիշելով իր ընտանիքի պատմությունը՝ Փայլանը հարցազրույցներից մեկում անկեղծացել է, որ 1969 թ.- ին իր ծնողները որոշել են հայրենի Մալաթիայից Ստամբուլ տեղափոխվել, քանի որ այնտեղ հայ համայնքը շատ ավելի խոշոր էր, իսկ մայրն ու հայրն ուզում էին, որ Կարոն, նրա քույրն ու եղբայրը հայկական միջավայրում մեծանան և անպայման հայկական դպրոց հաճախեն:
Պատգամավորը խոստովանում է, որ Ստամբուլ տեղափոխվելուց հետո իր մեջ հստակ արմատավորվեց այն գաղափարը, որ ինքը պարտավոր է պայքարել հանուն Թուրքիայում բնակվող հայերի իրավունքների, ինչպես նաև 1915 թ.-ի ողբերգական իրադարձությունների ճանաչման, որոնք թուրքական պետությունը տարիներ շարունակ փորձում է թաքցնել իր սեփական ժողովրդից:

''Garo Ermeni '': Garo Paylan's Mission in the Turkish Parliament
Garo Paylan, born in Istanbul in 1972, is one of three deputies of Armenian origin, who have been elected to Turkish Parliament in 2015. Paylan represents the pro-Kurdish Democratic People's Party.
In Turkey, the deputy is also with his nickname "Garo Ermeni" (which means Garo - Armenian), because from the very first day of work in the Parliament he began to raise questions relating to the rights of the Christian population of Turkey. He even came up with an initiative to recognize Christmas as an official holiday in the Turkish Republic. Besides, due to his efforts, the "Camp Armenia" in Istanbul, which had long been acting as an Armenian orphanage, was returned to the Armenian community. The newly elected MP also decided to fight against many historical distortions in Turkish textbooks, which, in particular, is related to the Armenian Genocide.
Before being elected to the Turkish parliament, Garo Paylan had been actively engaged in social activities, helping the Armenian community of Istanbul.  He had long been the coordinator of the Armenian schools projects. He tried hard to find and get Armenian teachers, textbooks and materials, because the Turkish Ministry of Education did nothing about Armenian schools.
Besides, he was cooperating with Hrant Dink and supported him when in 1996 the latter decided to found the newspaper "Agos".  Then, after Dink’s murder by a Turkish nationalist,  Garo got involved in his protracted court case.
However, the decision to engage in politics was not by chance in Garo Paylan’s career. According to the deputy, he took this step for one purpose only - to change the situation in Turkey in regard to national minorities, and prevent further distortion of historical facts about the Armenian Genocide of 1915 committed by Ottoman Empire.
Recalling his family story, Paylan said that in 1969 his parents decided to move from their native Malatya to Istanbul, where the local Armenian community was the largest one, so that he, his brother and sister could grow in the Armenian environment and go to an Armenian school.
The MP admits that after moving to and exploring the Armenian Istanbul, the idea of ​​fighting for the rights of Armenians living in Turkey immediately came to him, and his main mission became achieving the recognition of the Genocide of 1915, which the Turkish state is still trying to hide from their own people.