«Կարո Էրմենի». Մեր ազգակից Կարո Փայլանի առաքելությունը Թուրքիայի մեջլիսում
Կարո Փայլանը մեկն է այն երեք հայազգի պատգամավորներից, ովքեր 2015 թ.-ին մուտք գործեցին Թուրքիայի խորհրդարան: 1972 թ.-ին Ստամբուլում ծնված Փայլանն ընտրվել է ընդդիմադիր քրդամետ Դեմոկրատական ​​ժողովրդական կուսակցությունից:
Թուրքական մեջլիսում պատգամավորն անմիջապես ստացավ «Կարո էրմենի» (հայ Կարո) մականունը, քանի որ առաջին իսկ աշխատանքային օրը խորհրդարանում սկսեց բարձրացնել հարցեր, որոնք վերաբերում էին Թուրքիայի քրիստոնեական բնակչության իրավունքներին: Կարոն անգամ  նախաձեռնությամբ հանդես եկավ Թուրքիայի Հանրապետությունում Սուրբ Ծնունդը որպես պաշտոնական տոն ճանաչելու վերաբերյալ: Մեր ազգակցի ջանքերի շնորհիվ էր նաև, որ Ստամբուլի քանդման վտանգի տակ գտնվող «Camp Armenia»-ն (Հայաստան ճամբարը), որը տասնամյակներ շարունակ որպես որբանոց էր ծառայում, կրկին վերադարձվեց հայ համայնքին: Նորընտիր պատգամավորը պայքարում էր նաև թուրքական դասագրքերում պատմական խեղաթյուրումների դեմ, ինչը, մասնավորապես, վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության շուրջ փաստերին:
Հարկ է նշել նաև, որ նախքան պատգամավոր ընտրվելը, Կարո Փայլանն ակտիվորեն զբաղվում էր հասարակական գործունեությամբ՝ լինելով նաև հայազգի լրագրող Հրանտ Դինքի ընկերն ու աջակիցը, երբ վերջինս 1996 թ.-ին որոշեց հիմնադրել իր հայտնի «Ակոս» թերթը: Տարիներ անց Փայլանը ներգրավված է եղել նաև Հրանտ Դինքի սպանությանն առնչվող դատավարության երկարատև գործընթացներում:
Ուշագրավ է, որ տարիներ շարունակ Կարո Փայլանը զուգահեռաբար համակարգել է նաև Թուրքիայում հայկական դպրոցներին առնչվող ծրագրեր, նոր ուսուցիչներ ու նոր դասագրքեր է փնտրել հայ աշակերտների համար, քանի որ Թուրքիայի կրթության նախարարությունը բացարձակապես ոչինչ չի արել հայկական դպրոցների համար:
Քաղաքականությամբ զբաղվելու որոշումը ևս պատահական չէր Կարո Փայլանի կարիերայում: Ըստ պոլսահայ պատգամավորի՝ իր այդ քայլով նա միայն մեկ նպատակ է հետապնդել. փոխել իրավիճակը Թուրքիայում՝ կապված ազգային փոքրամասնությունների հետ, ինչպես նաև կանխել պատմական փաստերի հետագա աղավաղումը՝ Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Հիշելով իր ընտանիքի պատմությունը՝ Փայլանը հարցազրույցներից մեկում անկեղծացել է, որ 1969 թ.- ին իր ծնողները որոշել են հայրենի Մալաթիայից Ստամբուլ տեղափոխվել, քանի որ այնտեղ հայ համայնքը շատ ավելի խոշոր էր, իսկ մայրն ու հայրն ուզում էին, որ Կարոն, նրա քույրն ու եղբայրը հայկական միջավայրում մեծանան և անպայման հայկական դպրոց հաճախեն:
Պատգամավորը խոստովանում է, որ Ստամբուլ տեղափոխվելուց հետո իր մեջ հստակ արմատավորվեց այն գաղափարը, որ ինքը պարտավոր է պայքարել հանուն Թուրքիայում բնակվող հայերի իրավունքների, ինչպես նաև 1915 թ.-ի ողբերգական իրադարձությունների ճանաչման, որոնք թուրքական պետությունը տարիներ շարունակ փորձում է թաքցնել իր սեփական ժողովրդից:

''Каро Эрмени'' в турецком парламенте - "лев среди шакалов"
Гаро Пайлян (родился в 1972 году в Стамбуле) - депутат турецкого парламента - Меджлиса - с 2015 года. Избран от прокурдской Демократической партии народов. В 2015 году Пайлян стал одним из трех депутатов армянского происхождения в парламенте Турции.
В 1969 году родители Пайлянa решили переехать из родной Малатии в Стамбул, где местная армянская община в то время была более многочисленной - чтобы Гаро, его брат и сестра могли бы расти в армянской среде и ходить в армянскую школу.
Согласно Rusarminfo, Гаро Пайлян признается, что после переезда и знакомства с армянским Стамбулом в нем укоренилась идея борьбы за права армянского народа, проживающего в Турции, и за признание трагических событий 1915 года, которые турецкое государство по сей день так усердно скрывает от собственного народа.
Гаро много лет был координатором проектов армянских школ. Он старался находить армянских учителей, армянские учебники, потому что министерство образования Турции ничего не делало для развития армянских школ.
Гаро также был соратником Гранта Динка и поддержал его, когда в 1996 году Динк решил основать газету ''АГОС''.  Пайлян принимал участие и в затяжном судебном процессе по делу Динка, сообщает Civilnet.
Решение заниматься политикой в карьере Каро Пайляна было не случайным. Со слов депутата, он пошел на этот шаг исключительно с одной целью - изменить ситуацию в Турции в отношении национальных меньшинств и не допустить дальнейшего искажения исторических фактов относительно Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
В Турции депутату Пайляну придумали прозвище ''Каро Эрмени'' (Каро-армянин), поскольку он с первых же дней работы парламента стал поднимать вопросы, касающиеся прав христианского населения Турции. Недавно он выступил с инициативой признать Рождество Христово в качестве официального праздника христиан в Турецкой республике. Ранее благодаря усилиям Пайляна и других армянских депутатов земельный участок ''Кэмп Армения'' в Стамбуле, где на протяжении многих десятилетий действовал армянский дом для сирот, был возвращен армянской общине. Новоизбранный депутат также решил бороться с многочисленными историческими искажениями в турецких учебниках, которые, в частности, касаются Геноцида армян.
21 апреля 2016 года Гаро Пайлян на очередном заседании парламента Турции поочередно показал фотографии всех убитых в дни Геноцида депутатов-армян, зачитал вслух их имена, а в конце речи на армянском языке произнес: ''Да благословит Господь их души''.
Пайлян также осудил тот факт, что различные объекты в Турции носят имена организаторов и активных участников Геноцида армян.