Ռուսաստանի հետ մերձեցումը ամրապնդում է Իսրայելի անվտանգությունը. Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումն անվանել է ազգային անվտանգության գործոն, որը, նրա խոսքով, արդեն ազատել է հրեական պետությանն անհարկի առճակատումներից հյուսիսային սահմաններին։
«Ռուսաստանը համաշխարհային տերություն է, և մեր հարաբերությունները գնալով ավելի են սերտանում։ Ես աշխատել եմ մերձեցման ուղղութամբ, և այսօր այն ծառայում է մեզ, մեր ազգային անվտանգությանը՝ կանխելով անհարկի և վտանգավոր բախումները մեր հյուսիսային սահմանին», - Նեթանյահուի խոսքերն է մեջբերում նրա մամլո ծառայությունը։
Այսօր Նեթանյահուն ուղևորվում է Մոսկվա: Սա անցած տարվա աշնանից նրա արդեն երրորդ այցն է Ռուսաստան։ Առաջիկա բանակցությունների թեմաների թվում հայտարարված է սիրիական հիմնախնդիրը, որտեղ երկու երկրները դեռ սեպտեմբերից սահմանել են «դեկոնֆլիկտիզացիայի մեխանիզմ»՝ ուղղված սիրիական երկնքում գործողությունների ժամանակ ռուս և իսրայելցի զինվորականների միջև պատահական բախումների կանխմանը։

Нетаньяху: сближение с Россией укрепляет безопасность Израиля
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал укрепление отношений с Россией фактором национальной безопасности, который, по его словам, уже избавил еврейское государство от ненужных конфронтаций на северных границах, передает РИА Новости.
"Россия – мировая держава, и наши отношения становятся все теснее. Я работал над сближением, и сегодня оно служит нам, нашей национальной безопасности, предотвращая ненужные и опасные столкновения на нашей северной границе", — цитирует Нетаньяху его пресс-служба.
В понедельник Нетаньяху отправляется в Москву, в третий раз с осени прошлого года. Среди тем предстоящих переговоров заявлена проблематика Сирии, где обе страны наладили механизм "деконфликтизации" – предотвращения случайных столкновений между российскими и израильскими военными во время операций в сирийском небе.