Ադրբեջանական սպորտի խայտառակությունը. Ռիո-2016-ին մասնակցությունը վտանգված է
Ադրբեջանի ծանրամարտի հավաքականը հերթական անգամ հայտնվել է դոպինգ սկանդալի կենտրոնում: Հավաքականի 6 անդամ անցյալ տարի նոյեմբերին ԱՄՆ-ում անցկացված աշխարհի առաջնության արդյունքներով 8 տարի ժամկետով որակազրկվել է խթանիչներ օգտագործելու համար: Որակազրկվածների թվում է նաև Լոնդոնի օլիմպիադայի բրոնզե մեդալակիր Վալենտին Խրիստովը, ում հետ Ադրբեջանը Ռիոում մեդալ նվաճելու մեծ հույսեր էր կապում: Հաշվի առնելով ծանրամարտի ազգային հավաքականի 6 անդաﬓերի խայտառակ որակազրկումը, Ադրբեջանի ծանր ատլետիկայի հավաքականին կարող է թույլ չտան մասնակցել Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին, որին մասնակցելու 4 արտոնագիր էր նվաճել Ադրբեջանը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Նշենք, որ ադրբեջանցի ծանրամարտիկներն արդեն առաջին անգամը չէ, որ ենթարկվում զանգվածային որակազրկման: Այսպես, 2014 թվականին ծանր ատլետիկայի միջազգային ֆեդերացիան որակազրկեց Ադրբեջանի հավաքականի միանգամից 18 մարզիկի՝ այդ թվում նաև Լոնդոնի օլիմպիադայի երկու մրցանակակիրների՝ Վալենտին Խրիստովին և Քրիստինա Յովուին: Դրա հետ մեկտեղ 2014 թվականին Եվրոպայի առաջնության ժամանակ ադրբեջանցի 9 ծանրամարտիկների կողմից խթանիչներ օգտագործելու պատճառով Բաքուն ստիպված էր կես միլիոն դոլար տուգանք վճարել: Սակայն սա ծանրամարտի Ադրբեջանի հավաքականի ամենազանգվածային որակազրկումը չէ. դրական են եղել նաև 2011 թվականին Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցող 44 ադրբեջանցի ծանրամարտիկների դոպինգ թեստերի արդյունքները:
Կարծես թե անարդար ճանապարհով հաղթանակն Ադրբեջանի ծանր ատլետիկայի ֆեդերացիայի սպորտային քաղաքականության գլխավոր գիծն է, որից երբևէ չեն պատրաստվում հրաժարվել: Ադբեջանի համար, որը բարձրակարգ սեփական մարզիկներ չունենալու պատճառով միջազգային մրցաշարերին ներկայանում է արտասահմանյան երկրներից հրավիրված մարզիկների թիմով, դոպինգ-մեդալները ևս պակաս հպարտության առիթ չեն:

Позор Азербайджана: участие в Олимпиаде-2016 под вопросом
Сборную Азербайджана по тяжелой атлетике наказали за употребление допинга. Шестеро азербайджанских штангистов дисквалифицированы по итогам чемпионата мира, который прошел в ноябре прошлого года в США. Их всех дисквалифицировали на 8 лет.  Как отмечает haqqin.az, в декабре 2015 года была раскрыта допинг-проба "А", а сейчас стали известны результаты пробы "B", которые в случае с азербайджанскими спортсменами также оказались положительными.
В числе дисквалифицированных спортсменов также бронзовый призер Олимпиады-2012 Валентин Христов, который был большой надеждой Азербайджана на медаль на предстоящей Олимпиаде-2016. На чемпионате мира-2015 он завоевал две бронзовые медали и был претендентом на награду в Рио.
Азербайджанские штангисты уже не в первый раз подвергаются массовой дисквалификации. Учитывая это, сборная страны по тяжелой атлетике и вовсе может быть не допущена до Олимпиады в Рио, куда она завоевала четыре путевки.
Азербайджанские штангисты уже не в первый раз подвергаются массовой дисквалификации. Так, весной 2014 года Международная федерация по тяжелой атлетике дисквалифицировала 18 спортсменов, выступающих за сборную Азербайджана. Все они были уличены в употреблении допинга. Кроме того, азербайджанская федерация по тяжелой атлетике была оштрафована на полмиллиона долларов. Но это не самая массовая дисквалификация азербайджанских спортсменов: в июне 2011 года сообщалось, что пробы сразу 44 тяжелоатлетов сборной Азербайджана на чемпионате Европы 2011 года оказались положительными. Главным фигурантом данного скандала являлся главный тренер сборной Азербайджана по тяжелой атлетике Янко Русев.
Видимо, победа нечестным путем - главная линия спортивной политики азербайджанской Федерации тяжелой атлетики, которая не намерена останавливаться на достигнутом и желает и дальше радовать своих болельщиков допинговыми медалями.