ԵՄ-ն հաստատել է Թուրքիայում ԵՄ դեսպանի պաշտոնանկությունը
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիի մամլո ծառայությունն այսօր հաստատել է Թուրքիայում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Հանս Յորգ Հաբերի՝ զբաղեցրած պաշտոնից հեռանալու մասին տեղեկությունները:
«Նա (Հաբեր) զբաղեցրած պաշտոնը լքում է օգոստոսի 1-ից», - լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Մոգերինիի ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը: Կոսյանչիչը հրաժարվել է ներկայացնել Հաբերի պաշտոնանկության պատճառը:
ԶԼՄ-ների տեղեկությունների համաձայն՝ ԵՄ դեսպանն ավելի վաղ քննադատական հայտարարություններ է արել միգրացիոն ճգնաժամի վերաբերյալ ԵՄ-ի ու Թուրքիայի միջև ձեռք բերված համաձայնագրի վերաբերյալ:

The EU has Confirmed the Resignation of the Head of the EU Delegation to Turkey
The press-service of the head of EU diplomacy Federica Mogherini has confirmed that the head of the EU Delegation to Turkey Hansjoerg Haber is leaving his post, RIA Novosti reports.
It is reported that Haber is resigning because of the tensions between Brussels and Ankara over a joint migration deal and concerns about a clampdown on Turkish media and the opposition. However, according to Maja Kocijancic, a spokeswoman for EU foreign policy chief Federica Mogherini, relations with Ankara remain strong.
"Turkey is a key partner, it's a [EU membership] candidate country," she said. "Contacts are ongoing at all levels and work continues," London South East reports.