ԱՄՆ նախագահական ընտրություններ. արդյո՞ք կարող էր գործող նախագահն աջակցել որևէ թեկնածուի
ԱՄՆ-ում ընտրապայքարի առաջին փուլը՝ «փրայմերիզ»-ը, գրեթե ավարտվել է և արդեն հայտնի են երկու հիմնական կուսակցությունների թեկնածուները, դեմոկրատներից՝ Հիլարի Քլինթոնը, իսկ հանրապետականներից՝ Դոնալդ Թրամփը: Երկու թեկնածուներին էլ հաջողվել է ստանալ կուսակցության թեկնածու առաջադրվելու համար անհրաժեշտ պատվիրակների ձայների անհրաժեշտ քանակը:
Ընտրապայքարի շուրջ զարգացումներն էլ ավելի հետաքրքիր դարձան, երբ նախորդ շաբաթ ԱՄՆ գործող նախագահ Բարաք Օբաման հանդես եկավ հայտարարությամբ և բացահայտ աջակցություն հայտնեց դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին: Օբամայի նման հայտարարությունը, այն ժամանակ, երբ դեմոկրատների ընտրությունների առաջին փուլը դեռևս չէր ավարտվել (դեմոկրատների «փրայմերիզ»-ի վերջին ընտրությունները տեղի ունեցան այս շաբաթ՝ հունիսի 14-ին, Վաշինգտոնում, որտեղ հաղթեց Հիլարի Քլինթոնը), մի շարք հարցեր է առաջացնում. արդյո՞ք գործող նախագահը կարող է ընտրությունների այս փուլում բացահայտ աջակցություն հայտնել որևէ թեկնածուի, և ինչպե՞ս կարող է դա ազդել ընտրությունների հետագա ընթացքի վրա:
Այս համատեքստում անհրաժեշտ է նկատել, որ թեպետ չկա որևէ օրենք, որը կսահմանափակեր ԱՄՆ գործող նախագահի իրավունքը՝ բացահայտ աջակցություն ցուցաբերելու որևէ թեկնածուի, դեռևս հունվար ամսին Սպիտակ տունը պաշտոնապես հայտարարել էր, որ Նախագահ Բարաք Օբաման ընտրությունների առաջին փուլում զերծ կմնա որևէ թեկնածուի աջակցություն հայտնելուց և կսպասի ընտրությունների արդյունքներին: Օբամայի նման քայլը՝ Քլինթոնին աջակցությունը հայտնելը, կարելի է բացատրել նրանով, որ թեպետ այդ ժամանակ ընտրությունների առաջին փուլը դեռևս չէր ավարտվել, Քլինթոնի հիմնական մրցակից Բերնի Սանդերս այլևս չուներ ընտրությունների առաջին փուլը հաղթահարելու հնարավորություն: Այդ ժամանակ Սենդերսն ուներ 1881 պատվիրակի ձայն, իսկ Քլինթոնը՝ 2800: Կուսակցության թեկնածու առաջադրվելու համար դեմոկրատ թեկնածուներին անհրաժեշտ է 2383 ձայն: Սա նշանակում է, որ եթե անգամ Սենդերսին հաջողվեր ստանալ մնացած բոլոր պատվիրակների 84 ձայները, միևնույն է, դա բավական չէր լինի կուսակցության թեկնածու առաջադրվելու համար:
Բացի այդ՝ պետք է նկատել, որ ամերիկյան քաղաքական մշակույթում գործող նախագահի աջակցությունն այս կամ այն թեկնածուին աննախադեպ չէ: Օրինակ՝ Ջորջ Բուշ կրտսերը 2008 թվականի մարտի 5-ին՝ մինչ հանրապետական թեկնածուի պաշտոնական նշանակումը, հայտնեց իր աջակցությունը Ջոն Մակքեյնին: Իսկ, օրինակ, 1999 թվականի ընտրությունների ժամանակ գործող Նախագահ Բիլ Քլինթոնը դեռևս դեկտեմբերին հայտնեց իր աջակցությունը գործող փոխնախագահ Ալ Գորին:
Ուստի եթե փորձենք ասվածն ամփոփել, ապա պետք է փաստենք, որ Օբամայի հայտարարությունն ամերիկյան քաղաքական մշակույթում ոչ միայն աննախադեպ չէր, այլև ընտրությունների այս փուլում, երբ առաջին փուլի արդյունքներն արդեն պարզ են, չի ունենա որոշիչ ազդեցություն:

США: может ли действующий президент поддерживать одного из кандидатов?
В США первый тур предвыборных гонок – "праймериз" – почти завершен и уже известны кандидаты от двух основных партий: от демократов – Хилари Клинтон, от республиканцев – Дональд Трамп. Обоим кандидатам удалось получить необходимое количество голосов выборщиков для выдвижения в статусе кандидата от партии.
Процессы вокруг предвыборной борьбы стали более интересными, когда действующий президент США Барак Обама на днях выступил с заявлением и открыто выразил свою поддержку кандидату от демократов Хилари Клинтон. Подобное заявление Обамы в то время, когда у демократов еще не завершился первый этап выборов (последний праймериз у демократов имел место на прошлой неделе, 14-го июня, в Вашингтоне, где победила Хилари Клинтон), вызывает ряд вопросов: может ли действующий президент на этом этапе выборов выразить свою открытую поддержку кому-либо из кандидатов, и как это может отразиться на дальнейшем процессе выборов?
В данном контексте необходимо заметить, что, хотя нет какого-либо закона, который ограничил бы права действующего президента в открытой поддержке того или иного из кандидатов, но еще в январе Белый дом официально заявил, что президент Барак Обама на первом этапе выборов воздержится от поддержки кого-либо из кандидатов и подождет результатов выборов.
Подобный шаг Обамы – выражение поддержки Клинтон - можно объяснить тем, что, несмотря на то, что на данный момент первый этап выборов еще не завершился, основной соперник Клинтон – Берни Сандерс - уже не имел возможности преодолеть первый тур выборов. На тот момент Сандерс имел голоса 1881-го выборщиков, а Клинтон – 2800. Для выдвижения кандидатом от партии необходимо 2383 голоса. Это означает, что если даже Сандерсу удалось бы получить 84 голоса оставшихся выборщиков, все равно это не было бы достаточным для выдвижения кандидатом от партии.
Кроме того, необходимо заметить, что в американской политической культуре поддержка действующим президентом того или иного кандидата не является беспрецедентной. Например, Джордж Буш-младший 5-го марта 2008-го года, до официального назначения кандидата от республиканцев, выразил свою поддержку Джону Маккейну. А, например, во время выборов 1999-го года действующий президент Билл Клинтон еще в декабре заявил о своей поддержке действующему вице-президенту Алу Гору.
Следовательно, если попытаться обобщить сказанное, то мы должны зафиксировать, что заявление Обамы не только не являлось беспрецедентным в американской политической культуре, но и на этом этапе выборов, когда уже ясны результаты первого этапа, оно на самом деле не имеет решающего значения.