ԵՄ-ն աջակցում է Ռուսաստանում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպմանը
Ադրբեջանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Մալենա Մարդը հայտարարել է, որ  Սանկտ-Պետերբուրգում ծրագրված Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպումը դրական քայլ է Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր Սանկտ-Պետերբուրգում առանձին հանդիպումներ կունենա Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հետ:
«ԵՄ-ն աջակցում է այդ ուղղությամբ կատարվելիք բոլոր քայլերը: Մենք, որպես Եվրոպական միություն, կողմ ենք խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Մենք աջակցում ենք ներդրված բոլոր ջանքերը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Անհրաժեշտ է երկխոսություն հաստատել կողմերի միջև», - ասել է Մարդը լրագրողներին:

The EU Supports the Meeting of the Heads of Azerbaijan and Armenia in Russia
The head of the EU Delegation to Azerbaijan Malena Mard said on Monday that the planned meeting in St. Petersburg between the presidents of Azerbaijan and Armenia is a positive step towards a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Russian President Vladimir Putin will hold separate meetings with the presidents of Azerbaijan and Armenia on Monday in St. Petersburg, and then a meeting will be held in the trilateral format.
"The EU supports all steps taken in this direction. We, as the European Union, are in favor of a peaceful settlement of the conflict. We support all efforts made, including the efforts of the OSCE Minsk Group. To achieve a comprehensive settlement of the conflict it is necessary to establish a dialogue between the parties," Mard told journalists.