Թուրքիայում ժողովրդավարությունը վտանգված է. ԵԽԽՎ
Թուրքիայում ժողովրդավարությունը վտանգված է: Այս մասին ասվում է «Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության մասին» զեկույցում, որը նախօրեին ԵԽԽՎ-ն ընդունեց ձայների մեծամասնությամբ: Զեկույցում առանձնակի ուշադրություն է հատկացվում մասնավորապես քրդական հիմնախնդիրն և Թուրքիայի հարավ-արևելքում ստեծված իրավիճակին, ինչպես նաև մարդու իրավունքների խախտումներին:
Փաստաթղթում Վեհաժողովն ափսոսանք է հայտնում, որ «2015-ի ամռանը քրդական հարցի կարգավորման շուրջ խաղաղ բանակցությունների դադարեցման», ինչպես նաև «երկրի հարավ-արևելքում բռնության աճի» կապակցությամբ: Վեհաժողովը կարծում է, որ կարելի է կասկածի տակ դնել երկարատև պարեկային ժամերի իրավական հիմքի համապատասխանությունը ԵՄ չափորոշիչների հետ: «ԵԽԽՎ-ն ակնկալում է, որ Թուրքիան այդ հարցի կապակցությամբ փոփոխություններ կմտցնի իր իրավական բազայում՝ Վիեննայի հանձնաժողովի կարծիքին համապատասխան», - նշվում է փաստաթղթում:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում երկրում ԶԼՄ-ների իրավիճակին: ԵԽԽՎ-ն մտահոգություն է հայտնել ահաբեկչության խիստ լայն հայեցակարգի կիրառման կապակցությամբ: Վեհաժողովը կարծում է, որ «իրավական բազայի կատարելագործումը կնպաստի երկրում կարծիքներ հայտնելու ազատության սահմանափակումները հաղթահարելուն»:
ԵԽԽՎ-ն նաև մտահոգություն է հայտնել պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին որոշման կապակցությամբ: Ստրասբուրգի ուշադրությունից չի վրիպել նաև նախագահին վիրավորելու մասին հոդվածի լայն կիրառման արդյունքում վերջին 2 տարվա ընթանցքում ավելի քան 2 հազար գործի հարուցումը: ԵԽԽՎ զեկույցում ընդգծվում է երկրում մարդու իրավունքների արդյունավետ և մանրակրկիտ հետազոտության անհրաժեշտության համար:
Նշենք, որ Թուրքիան ԵԽԽՎ հետ հետմանիթորինգային երկխոսություն է վարում 2004 թվականից: Այն իրականացվում է մոնիթորինգային գործընթացն ավարտած այն երկրների հետ, որոնց դեպքում հետագա պարզաբանումներ են պահանջվում: Որպես կանոն հետմոնիթորինգային գործընթացը սկսվում է մոնիթորինգայինից մեկ տարի հետո: Հետմոնիթորինգային երկխոսության համար ԵԽԽՎ համապատասխան հանձնաժողովը հատկացնում է մեկ զեկուցող, որն այդ երկրի վերաբերյալ զեկույց պետք է պատրաստի չորս տարին մեկ անգամ: Հետմոնիթորինգայիներկխոսության ավարտից 6 ամիս հետո ԵԽԽՎ-ն կարող է վերսկսել երկրի մոնիթորինգը, եթե վերջինս ամբողջությամբ չի կատարել իր պարտավորությունները:
ԵԽԽՎ-ն մոնիթորինգի գործընթացը հիմնել է 1993 թվականին՝ Եվրոպայի խորհրդի նոր անդմաների կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը հետևելու համար: Պարտավորության կատարման ընթացի վերաբերյալ համապատասխան հանձնաժողովը զեկույցներ է ներկայացնում այնքան ժամանակ մինչև բոլոր պարտավորությունների ամբողջական կատարումը: Սովորաբար մոնիթորինգը սկսվում է ԵԽ անդամ դառնալուց 6 ամիս անց:

ПАСЕ: в Турции возникли угрозы для демократии
В Турции существуют угрозы для существования демократии. Об этом говорится в докладе "О функционировании демократических институтов в Турции", который накануне ПАСЕ приняла большинством голосов. В докладе особое внимание уделяется, в частности, курдской проблеме и ситуации на юго-востоке страны, а также нарушениям прав человека. В документе ПАСЕ выражается сожаление, что "мирные переговоры по курдской проблеме, которые велись в июне 2015 года, оказались безуспешными", а также "происшедшей новой эскалацией насилия на юго-востоке страны". Ассамблея полагает, что правовую основу этих длительных и повторных комендантских часов и их совместимость со стандартами Совета Европы можно поставить под сомнение, передает РИА Новости. "ПАСЕ ожидает от Турции внесения изменений в нормативно-правовую базу в соответствии с мнением Венецианской комиссии по этому вопросу",- указывается в документе.
Особое внимание в докладе обращается на ситуацию со СМИ Турции. ПАСЕ выразила озабоченность использованием чрезвычайно широкой концепции терроризма для наказания за ненасильственные заявления. Ассамблея считает, что совершенствование правовой базы все еще может помочь стране преодолеть ограничения на свободу выражения мнений. ПАСЕ в своей резолюции также выразила обеспокоенность решением лишить ряд оппозиционных депутатов иммунитета.
Также в Страсбурге Турции указали на излишне масштабное использование статьи закона об оскорблении президента - "по ней за два года открыты 2 тысячи дел в отношении журналистов, преподавателей университетов, но также и рядовых граждан", передает ТАСС.
В докладе указывается на важность "проведения эффективного и тщательного расследования возможных нарушений прав человека в стране, сбора соответствующих данных".
Турция находится в постмониторинговом диалоге с Ассамблеей с 2004 года. В своей резолюции 1925 от апреля 2013 года Ассамблея призвала Турцию продолжать свои усилия по приведению своeго законодательство в соответствие с стандартами Совета Европы и выполнить остальные требования постмониторингового диалога.
Отметим, что если после закрытия процедуры мониторинга будут представляться желательными дальнейшие разъяснения или потребуется расширенное сотрудничество, возможно повторное открытие процедуры. ПАСЕ поручила своей комиссии по мониторингу проведение пост‑мониторингового диалога со всеми заинтересованными государствами. Как правило, пост‑мониторинговый диалог начинается через год после закрытия процедуры мониторинга, отмечает РИА Новости.
Для каждого пост‑мониторингового диалога комитет выдвигает только одного докладчика. Комитет должен представить доклад по каждой стране по пост-мониторинговому диалогу, по крайней мере, раз в четыре года.