Քեմերոնը հրաժարական կտա
Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ի կազմից դուրս գալու որոշումից հետո վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը հանդես եկավ ելույթով՝ անդրադառնալով նոր իրադրությանը: Նա նշեց, որ ճիշտ կլինի, որ նոր գործընթացը մենարկի նոր վարչապետը: Արդեն նոր վարչապետը կվարի բանակցությունները ԵՄ-ի հետ և կպատրաստի ԵՄ-ն լքելու ողջ գործընթացը:
Քեմերոնի խոսքերով, նա հավանաբար կհեռանա իր պաշտոնից 3 ամսից, բայց սա դեռ վերջնական որոշում չէ, և ամեն ինչ պարզ կդառնա երկուշաբթի օրը Կառավարության նիստի արդյունքում:
«Մեծ Բրտանիան պետք է գտնի լավագույն ճանապարհը: Ես սիրում եմ այս երկիրը և հպարտ եմ ծառայել դրան»,- ասել է Քեմերոնը՝ հավելելով, որ անկախ իր ապագա կարգավիճակից՝ ինքը կանի առավելագույնը, որ Բրիտանիան հաջողության հասնի:

Дэвид Кэмерон заявил, что уйдет в отставку
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон заявил о намерении подать в отставку в октябре после того, как большинство участников референдума 23 июня проголосовали за выход Великобритании из ЕС, передает РИА Новости.
"Думаю, будет неправильно для меня пытаться быть капитаном, ведущим свою страну к следующему пункту назначения", - заявил Кэмерон журналистам. По словам премьера, Великобритании необходимо "свежее руководство".
В четверг в Великобритании прошел референдум по членству страны в ЕС. Согласно официальным данным, за выход страны из Евросоюза проголосовали 51,9%.