Տեղեկատվական քարոզչությունը և «բազմոցային զորքերը»` որպես մեր առօրյայի անբաժան մաս
Ներկայիս էլեկտրոնային դարաշրջանում տեղեկատվական քարոզչությունը դարձել է մեր առօրյայի անբաժան մասը, և այն այսօր հանդիսանում են քաղաքականության իրականացման հզոր գործիք:  Տեղեկատվական ներգործության, տեղեկատվական պատերազմի երկրորդ և երրորդ սերնդի առկա գործիքների, դրա բացասական և դրական կողմերին էր նվիրված  հուլիսի 25-ին «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում կայացած «Տեղեկատվական ներգործության նոր մեթոդներ (հետխորհրդային երկրների օրինակով)» թեմայով կոնֆերանսը։
Կոնֆերանսն անցկացվել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի, «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի,  «Միջազգային հարաբերությունները և տնտեսական ինտեգրումը Հարավային Կովկասում» փորձագիտական ցանցի, Ռուսաստանի «Գիտելիք» ընկերության և «Կովկասյան համագործակցություն» ոչ առևտրային գործընկերության կողմից։
Զեկույցներով հանդես եկան «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը, «Նորավանք» ԳՀԿ Տեղեկատվական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետներ Դիանա Գալստյանը և Մարիամ Խալաթյանը, ինչպես նաև «Նորավանք» ԳՀԿ Տեղեկատվական հետազոտությունների կենտրոնի  ավագ փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Անդրադառնալով նոր սերնդի տեղեկատվական պատերազմներին՝ Գագիկ Հարությունյանը նշեց, որ նման պատերազմներում վերանում են այնպիսի հասկացություններ, ինչպես օրինակ՝ պատերազմի սկիզբ և վերջ, հաղթող և պարտվող կողմ:
«Նման պատերազմները ոչ սկսվում, ոչ ավարտվում են, նրանք մշտապես ընթանում են: Պատերազմի կողմերի մոտ կարող է անգամ պարտվելու դեպքում տպավորություն ստեղծվել, որ նրանք հաղթել են: Ասվածն ակնհայտ կդառնա, եթե դուք հետևեք թե ինչպիսի երջանկությամբ են քայլում գունավոր հեղափոխության միջով անցած ժողովուրդներն, այն դեպքում, երբ այդ պատերազմների արդյունքում նրանց համախառն ներքին արդյունքն (ՀՆԱ) իջել է առնվազն երկու անգամ և նրանք կորցրել են տարածքներ»:
Զեկուցողներ Դիանա Գալստյանը և Մարիամ Խալաթյանը անդրադարձան ՀԿ-ներին և ԶԼՄ-ներին առնչվող «Օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքին՝ ներկայացնելով տարբեր երկրների, ինչպես օրինակ՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Իսրայելի փորձը և անդրադարձան տարբեր երկրներում այդ օրենքի ընդունման և կիրառման հակասական դրույթներին:
Կոնֆերանսի մասնակից, Հայաստանի հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն, Արման Սաղաթելյանն, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես պետք է իշխանությունը և հասարակությունը վարվի այն վերլուծաբանների, լրագրողների հետ, ովքեր իրենց նյութերում գիտակցելով կամ առանց գիտակցելու օգտագործում են հայկական պետական շահերին հակասող թեզեր, նշեց. «Կարծում եմ, որ այդ մարդկանց դեմ պետք է կիրառել «փափուկ ուժ», այսինքն՝ պետական համապատասխան մարմինները պետք է աշխատանք տանեն հասարակական կազմակերպությունների, փորձագետների, մեդիա ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջիններս հանրությանը բացատրեն և նրանց համար մատչելի դարձնեն պետական շահերից բխող թեզերը:  Դա նրանց կօգնի հեշտությամբ տարբերակել դաշտում պտտվող հակաթեզերը և նրանք կկարողանան հակազդել դրանց: Կարծում եմ,  որ այստեղ պետության, իշխանության և փորձագիտական շրջանակների շահերը  գրեթե միշտ համընկնում են»:
Զեկուցողներից Սամվել Մարտիրոսյանը տեղեկատվական պատերազմների համատեքստում անդրադառնալով այսպես կոչված «բազմոցային զորքերին» , ովքեր նախընտրում են տանը նստած համացանցի միջոցով  մասնակցել երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին, նկատեց. «Այսպես կոչված «բազմոցային զորքերն» ունենում են իրենց թե′ բացասական և թե′ դրական ազդեցությունը: Որպես բացասական ազդեցություն՝ պետք է նշել այն, որ նրանք իրական գործողություն ձեռնարկելու փոխարեն, ուղղակի իրենց համար գործողություն կատարելու պատրանք են ստեղծում: Այս առումով, օրինակ, պատահական չէ, որ կան շատ եվրոպացիներ, ովքեր լուրջ հավատում են, որ իրենք այդ միջոցով մասնակցել են Եգիպտոսում տեղի ունեցած հեղափոխությանը:  Որպես դրական կողմ՝ պետք է նշել, որ այդ մարդկանց միջոցով տեղի  է ունենում արագ մոբիլիզացում, ինչը  հնարավոր չէր լինի առանց այդ մարդկանց և առանց համացանցի: Այս տեսակետից պետք է նաև ընդունենք, որ համացանցը և համացանցում գործողություն ծավալող այդ մարդիկ ունեցել են իրենց մեծ դերակատարությունը Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ձևավորման հարցում»:
Ամփոփելով հանդիպմա արդյունքներն՝ «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության նախագահ, վերլուծաբան  Արամ Սաֆարյանը նշեց. «Փոփոխությունների հասնելու համար իշխանությունը պետք է ձեռնարկի այնպիսի քայլեր,  որոնք  ենթադրում են գիտական ուսումնասիրությունների, հետազոտությունների անցկացում, մասնագիտական տարբեր խմբերի կողմից խորհրդատվության տրամադրում: Հակառակ դեպքում՝ նման կոնֆերանսները որևէ ազդեցություն չեն կարողանա ունենալ:  Ես հակված եմ մտածելու, որ անկախությունից 25 տարի անց, ՀՀ հասարակությունը և նրա վերնախավը պետք է ձեռնարկեն քայլեր, որ մենք լինենք ոչ թե տեղեկատվություն սպառող, այլ  տեղեկատվություն արտադրող հասարակությունների շարքում: Այդ դեպքում մենք մեկ աստիճան վեր կբարձրանանք և կկարողանանք թոթափել արտաքին կեղեքող ճնշումները: Այս տեսակետից ես կարծում եմ, որ ՀՀ իշխանություններին պետք են նման խորհրդակցություններ»:

Информационная пропаганда и "диванная армия" - как неотделимая часть нашей жизни
В нынешнюю электронную эпоху инормационная пропаганда стала неотделимой частью нашей жизни, и на сегодня она является мощным орудием осуществления политики. Средствам информационного воздействия, существующим в информационной войне инструментам второго и третьего поколения, их положительным и отрицательным сторонам была посвящена конференция по теме "Новые методы информационного воздействия (на примере постсоветских стран)", которая состоялась 25 июля в научно-образовательном фонде "Нораванк".
Конференция была организована усилиями научно-образовательного фонда "Нораванк", общественной организацией "Интеграция и развитие", Евразийского экспертного клуба, экспертной сети "Международные отношения и экономическая интеграция на Южном Кавказе", российского общества "Знание" и неправительственного партнерства "Кавказское сотрудничество".
С докладами выступили исполнительный директор научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян, эксперты Центра информационных исследований НОФ "Нораванк" Диана Галстян и Мариам Халатян, а также старший эксперт Центра информационных исследований НОФ "Нораванк" Самвел Мартиросян.
Обращаясь к новому поколению нформационных войн, Гагик Арутюнян отметил, что в подобных войнах исчезают такие понятия, какими, например, являются "начало и конец войны", "победитель и побежденная сторона".
"Такие войны ни начинаются, ни заканчиваются – они идут все время. У сторон, участвующих в войне, может - даже в случае поражения - создаться впечатление, что они победили. Сказанное станет очевидным, если вы проследите за тем, как осчастливленные шагают народы, прошедшие через цветные революции, в том случае, когда в результате войн валовой внутренний продукт (ВВП) их стран упал как минимум в два раза и они потеряли территории", - говорит Арутюнян.
Докладчики Диана Галстян и Мариям Халатян обратились к закону "Об иностранных агентах", относящемуся к общественным организациям и СМИ, представив опыт различных стран, например, России, США, Китая, Израиля, обратив внимание на противоречивые положения при принятии и применении данного закона.
Участник конференции, исполнительный директор Общественного радио Армении Арман Сагателян, отвечая на вопрос о том, как должны поступать власти и общество с теми экспертами и журналистами, которые в своих материалах, осознавая это или нет, употребляют тезисы, противоречащие государственым интересам Армении, отметил: "Считаю, что против подобных людей необходимо применять "мягкую силу" - т.е. соответствующие государственные органы должны вести работу с общественными организациями, экспертами, представителями медиа, чтобы последние объяснили обществу и делали доступными тезисы, исходящие из государственных интересов. Это поможет им легко отличить циркулирующие антитезы и они смогут противостоять им. Считаю, что здесь интересы государства, властей и экспертных кругов почти всегда совпадают".
Докладчик Самвел Мартиросян в контексте информационных войн, обратившись к т.н. "диванному войску" – к тем, кто предпочитает сидя дома, при помощи сети, участвовать в событиях, происходящих в стране, заметил: "Так называемое "диванное войско" имеет свое как положительное, так и отрицательное влияние. В качестве отрицательного влияния следует отметить то, что они - вместо того, чтобы предпринимать реальные действия, - просто создают для себя иллюзию действий. В этом смысле, например, неслучайно, что есть немало европейцев, которые верят, что они подобным образом участвовали в произошедшей в Египте революции. В качестве положительной стороны необходимо отметить, что посредством этих людей имеет место быстрая мобилизация, что невозможно без этих людей и без сети. С данной точки зрения необходимо также признать, что сеть и люди, осуществляющие действия в сети, сыграли большую роль в вопросе формирования гражданского общества в Армении".
Обобщая результаты встречи, председатель общественной организации "Интеграция и развитие", аналитик Арам Сафарян отметил: "Для достижения изменений власти должны предпринять такие шаги, которые предполагают проведение научных исследований, предоставление консультаций со стороны различных профессиональных групп. В противном случае подобные семинары не смогут иметь никакого влияния. Я склонен думать, что спустя 25 лет после достижения независимости общество РА и его элита должны предпринять шаги для того, чтобы мы не были потребителями информации, но оказались в рядах обществ, производящих ее. В этом случае мы поднимемся на ступеньку
выше и сможем сбросить с себя внешнее мучающее давление. С такой точки зрения, считаю я, властям РА необходимы подобные совещания".