Չավուշօղլուն՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին
Մինչ Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձը թուրքական իշխանությունները Բաքվում քննարկել են Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցը: Այս մասին Haberturk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
Չավուշօղլուն նշել է, որ այդ հարցի շուրջ Հայաստանի հետ քննարկումներ չեն եղել, սակայն միջազգային տարբեր միջոցառումների ժամանակ ինքը զրուցել է հայ գործընկերոջ հետ:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Անկարան հանդես է գալիս հօգուտ Բաքվի և կաջակցի հակամարտության կարգավորման վերջինիս առաջարկած ցանկացած տարբերակ:

Глава МИД Турции о нормализации отношений с Арменией
До попытки военного переворота турецкие власти обсуждали в Баку возможность начала процесса нормализации отношений с Арменией. Как передает haqqin.az, об этом в интервью телеканалу Haberturk заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
В интервью телеканалу М.Чавушоглу отметил, что обсуждений с Арменией по этому вопросу не было, однако во время разных международных мероприятий он беседовал с армянским коллегой.
Глава МИД Турции подчеркнул, что в карабахском вопросе Анкара выступает в пользу Азербайджана и будет защищать все варианты решения, предложенные Баку.